Erturgut Sanat olarak sizlere her gün sanata dair yeni haberleri, yeni konuları sunarken haftada bir defa da tek başına değinmediğimiz ama hafta içerisinde sanata ve kültürel etkinliklere dair olarak gelişen haberleri kısaca sunmaya çalışıyoruz.

Haftanın Kültür Sanat Haberleriyle Karşınızdayız

İşte bugün de sizler için derlediğimiz yazımızda bu hafta sanata dair öne çıkan birkaç haberi birleştirdik. Hazır mısınız? O halde okumaya devam edelim…

SPOTIFY’DA MÜZİĞİ DAHA KEYİFLİ HALE GETİREN 10 İPUCU

Spotify sanat dünyasını teşhis etmeye devam ediyor.
Kültür Sanat Spotify

Spotify bugün 200 milyonu aşkın global kullanıcısı ile dünyada ve ülkemizde en öne çıkan dijital müzik ve podcast dinleme platformu. Dijital müzik ve podcast uygulaması Spotify’ı daha keyifli hale getirecek, uzun zamandır bu uygulamayı kullanıyor olsanız bile bilmiyor olabileceğiniz pek çok özellik var.

Spotify hakkında ayrıntılı videoyu izlemek için tıklayınız.

Çalma Listelerini Listelemek

Spotify’da benzer müzikleri ya da belirli bir moddaki müzikleri bir listede
toplayabiliyorsunuz. Fakat aynı zamanda çalma listelerinizi de listeleyebilirsiniz. Masaüstü versiyonundan Dosya menüsüne girerek Yeni Çalma Listesi Klasörü oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz ve Kontrol Edilebilir Listeler

Spotify’ı ücretsiz kullanıyorsanız listeleri dilediğiniz gibi kontrol edemiyor ya da geçiş yapamıyor olabilirsiniz. Fakat mobil versiyonunda aşağılara indiğinizde size tam kontrol sağlayan 15 istisna çalma listesi çıkacaktır.

Çevrimdışı Kullanım ve Mobil Veri Kısıtlama

Mobil uygulamada Ayarlar bölümünden mobil veri kısıtlaması yapabilirsiniz, böylece veri kullanımınız %75 oranında azalacaktır.

Ortak Çalma Listeleri

Masaüstü versiyonunda sol tarafta bulunan Ortak Çalma Listesi seçeneğinde yeni bir çalma listesini, ortak olmasını istediğiniz kişiyi seçerek beraber oluşturabilirsiniz. Listeye ortak olan herkes bu listeye ekleme yapabilecektir.

Silinmiş Çalma Listeleri

Spotify internet sitesinden profilinize giderek Çalma Listelerini Geri Getir seçeneğini kullanarak daha önce sildiğiniz listeleri kurtarabilirsiniz.

Yerel Dosyalar

Masaüstü versiyonda Ayarlar bölümünden Yerel Dosyalar > Yerel Dosyaları Göster seçeneği ile bilgisayarınızda bulunan MP3, MP4 ve M4P dosyalarını oynatabilirsiniz.

Yıllara Göre Arama

İstediğiniz şarkıcı ya da grubu aratırken boşluk bırakmadan aradığınız yılı yazarak aratabilirsiniz.

Farklı Cihazlardan Oynatma

Çalan şarkı ekranındaki Kullanılabilir Cihazlar seçeneği ile telefonunuzdan dinlediğiniz müziği akıllı televizyonunuza, bilgisayarınıza ya da bluetooth hoparlörünüze aktararak oradan dinleyebilirsiniz.

Sitenize iframe Eklemek

Bunun için gerekli tek şey seçtiğiniz şarkının yanındaki üç nokta butonuna tıklayarak Paylaş > Gömülü Kodu Kopyala seçeneği ile iframe kodunu alıp sitenize gömmek.

Size Özel Radyo ve Listeler

Radyo özelliği bildiğimiz radyolardan farklı olarak beğendiğiniz şarkıların benzerlerini size sunarak listeliyor.

BOB DYLAN MÜZİK LİSTELERİ TARİHİNDE

Sanatçı Bob Dylan'dan yeni rekor
Sanatçı Bob Dylan

Son albümü “Rough and Rowdy Ways” ile İngiltere müzik listelerinde ilk sıraya çıkan Dylan, liste başı olan en yaşlı sanatçı oldu. Dylan, daha önce 74 yaşında bu unvanı alan Paul Simon’un rekorunu 79 yaşında kırmış oldu.

Eserin yeniliğine bakılmaksızın değerlendirildiğinde ise Dame Vera Lynn 92 yaşında çıkardığı toplama albümü “We’ll Meet Again” ile zirveye çıkmıştı.

“KÜLTÜR SÖYLEŞİLERİ” BAŞLIYOR

İzmir'den kültür sanat haberleri
Kültür Sanat İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, 12 farklı noktada yer alacak Kültür Söyleşileri başlıyor.

İzmir’in coğrafi ve kültürel zenginliğini konu alan ve katılımın ücretsiz olduğu söyleşilere gazeteci-yazar Nedim Atilla ve Doç. Dr. Ahmet Uhri konuk olacak.

İlk söyleşi 3 Temmuz 19.00’da Aya Vukla Kilisesi Kültür Merkezi’nde “Büyük Hemşerimiz: Homeros” konulu olacak.

KORONAVİRÜSE YENİK DÜŞEN HEKİMLER MÜZİKLE ANILDI

Hekimlere sanatla destek
Korona Virüs

Japonya’nın en büyük ilaç firmalarından olan Daiichi Sankyo’nun büyük destekleriyle, İstanbul Pendik Devlet Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sedat Kalkan’ın oluşturduğu Sessiz Kahramanlar projesi ile Covid-19 salgınında hayatını kaybeden hekimler anılıyor.

Projeyi destekleyen Haluk Levent ise, hekimlerimizin bu süreçte içerisinde bulunduğu zor mücadeleyi anlatmak için Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım türküsünü seslendirdi. Uzman Dr. Sedat Kalkan bu desteği için Haluk Levent’e teşekkür etti.

“GELECEĞİMİZ İÇİN BİRLEŞ”: KORONAVİRÜSLE MÜCADELE ZİRVESİ

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE ZİRVESİ
Geleceğimiz İçin Birleş


Dünyaca ünlü sanatçılar, liderler ve bilim insanları “Küresel Hedef” zirvesine katıldı.

Dezavantajlı gruplara Covid-19 mücadelesinde destek çağırısı yapılan zirveye birçok ünlü sanatçı online konserler ile destek verdi. Etkinlik internet üzerinden ve bazı televizyon kanallarında yayınlandı.

Özellikle yetersiz sağlık hizmetlerinin sonlanması, ilaca, aşıya ve
tedaviye eşit erişim sağlanması çağırısı yapıldı. Dünya liderleri, şirketler ve hayırseverler Covid-19 salgınıyla mücadeleye toplam 6.9 milyar dolarlık taahhütte bulundu.

130 YILLIK GÖRÜNTÜLERDEN HD VİDEOLARA

130 yıl önceden yansıyanlar
Tarihten Yansıyan

Dijital görüntü sanatçısı Matt Loughrey, 130 yıl önce çekilen görüntüleri yapay zeka algoritması kullanarak HD çözünürlüğe ve yüksek kare hızına ulaştırıyor.

Eski filmlerde hareketler çok hızlı görünüyordu çünkü dönemin çekim araçları daha düşük kare hızında çekim yapıyordu fakat Loughrey’in algoritması bu görüntüleri dün çekilmiş gibi bizlere sunuyor.

KOLAJ SANATI

Sanatın çoğul yüzü kolaj
Kolay

Kolaj, fotoğrafların, kumaşların ve çizimler gibi çok çeşitli ögelerin destekleyici bir yüzeyde bir araya getirilmesi ile oluşan kolektif bir çalışmadır.

İlk olarak 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlayan kolaj sanatı, zamanla sanatçıların özgünlüğü ile yenilikçi bir hal almaya başladı.

Kolaj terimi ise 1910’lu yıllarda Pablo Picasso ve George Braque
tarafından bulunmuştur. Kolaj ile bağlantılı olarak Dadaizm, Kübizm, Sürrealizm, Soyut Ekspresyonizm ve Pop Art gibi akımlar doğmuştur.

Bu ve benzeri haberler her gün devam ederken Erturgut Sanat Merkezi olarak biz de bu pandemi sürecinde her türlü önlemimizi alarak, sanata gönül veren ve ister piyano ister şan ya da bateri öğrenmek isteyen öğrencilerimize en güvenli ortamı sunuyoruz.

Eğer siz de Erturgut Sanat Merkezi ailesinin bir parçası olmak ve öğrenmek istediğiniz enstrümana bir adım daha yaklaşmak istiyorsanız hemen bizlere msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden yada 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.