Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Klasik Gitar İçin Tırnak Şekillendirmek konusunu ele alacağız. Özellikle klasik gitarı tırnak ile çalmayı tercih ediyorsanız, tırnağınızı nasıl törpülediğiniz ve şekillendirdiğiniz son derece önemli bir unsurdur. Tırnak şekliniz gitar tonuna doğrudan etki edecektir.

Bu yazımızda tırnak şekillendirmek için tüyoları sizlerle paylaşacağız. Ancak daha öncesinde Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklamanız yeterli.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimiz katılmak için bize ulaşarak randevu alabilirsiniz..

Birçok klasik gitaristin tırnağı metal veya cam törpü ile şekillendirilir. Ancak, hemen hemen her şekilden veya tırnak törpüsü malzemesinden harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tırnak Şekillendirmek İçin Tüyolar

Hafifçe Açılı Törpüleyin

Klasik Gitar İçin Tırnak Şekillendirmek

Öncelikle dirseklerinizi masaya dayamanızı öneririz, böylelikle elleriniz daha sabit olacaktır. Tırnaklarınızı törpülemeye başladığınızda, sağ elinizi (tırnaklı eli) sabit tutmak ve törpüyü sol elinizle hareket ettirmek en iyisidir. Sağ elini kullanan birçok insan törpüyü sabit tutar ve tırnağı üzerinde hareket ettirir. Tırnak törpüsünü hareket ettirerek daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

Tırnaklarınızı yaklaşık 30 derecelik bir açıyla törpüleyebilirsiniz.. Tellere temas etiiğiniz açı bu açıyı etkileyecektir.  Gitarı nasıl tuttuğunuz, elinizin ve bileğinizin açıları da rol oynar.

Çoğu gitarist için, işaret (“I”) ve orta (“M”) parmaklar, eğik çalma için kavisli şekillerde olmalıdır. Ve yüzük parmağı (“A”) daha yuvarlak olmalıdır, böylelikle tırnak tele doğru açından temas eder. Çoğu gitarist serçe parmağı kullanmaz, bu nedenle serçe parmakta tırnak kısa tutulabilir.

Gitar üzerinde denemeler yaptıkça törpülemeniz şekillenecektir. Aslına bakılırsa herkesin parmak anatomisi farklı olduğu için tırnağın kesin olarak alması gereken bir şekil belirtmek doğru olmayacaktır.. Zamanla tırnağın alması gerektiği şekli ve kavisi gözlemleyip doğru sonuca ulaşabilirsiniz..

Kısacası tırnağın tele temas ettiği yere göre tırnağınızı kavisleyebilirsiniz..

Başparmak

Klasik Gitar İçin Tırnak Şekillendirmek

Başparmak diğer parmaklara göre daha bonkör gözükebilir. Burada da dikkat etmeniz en önemli unsur tele doğru açıdan temas etmesidir..

Önemli Tavsiye

Özellikle gitar için tırnak törpülüyorsanız 4 taraflı sünger törpüleri tercih etmeniz çok daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Yapısı ve alternatif törpü seçeceği ile en doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacak bir törpüdür. Bunun dışında metal ve cam törpüler de bulunmaktadır, metal genellikle tavsiye edilmiyorsa da sonuç itibariyle doğru açıya ulaştırıyorsa iş görüyor demektir..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz..