Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Klarnet Temelleri Piramidi konusunu ele alacağız.. Hepimiz hayatımızın bir döneminde, bir konuda ihtiyaçlar piramidini duymuşuzdur. Peki hiç  Amerikalı psikolog Abraham Maslow tarafından ortaya atılan versiyonuna çoğumuzun aşina olduğu bir piramidi klarnet temelleri piramidi olarak düşündünüz mü? 

Cevabınız hayır ise merak etmeyin biz sizler için bu konuda biraz araştırma yaptık ve ihtiyaçlar piramidinin klarnet versiyonu olan klarnet temelleri piramidini sizler için hazırladık. Eğer siz de klarnet çalmayı istiyor ancak nelere ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız ya da bir süredir klarnet çalıyor ancak kendinizi geliştirmek için yeni yollar arıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Klarnet Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Klarnet Temelleri Piramidi

Klarnet Temelleri Piramidi
Klarnet Temelleri Piramidi

Piramidin En Alt Bölümü – Bedeniniz Ve Zihniniz

Klarnet Temelleri Piramidi
Klarnet Temelleri Piramidi

Piramidin en alt bölümünde tabi ki bedeniniz ve zihniniz yatıyor.

Çünkü rahat ve özgürce hareket etmiyorsanız, gerisini yapmak gerçekten zor olacak. Zihniniz sakin ve odaklanmış ve öğrenmeye hazır mı? Değilse, tek bir nota çalmadan önce sağlıklı bir boşluğa girmeye yüzde yüz ihtiyacınız var demektir. Çünkü iyi bir temel yaratmadan hiçbir piramit ayakta kalamaz. 

Piramidin İkinci Katmanı – Nefes

Klarnet Temelleri Piramidi
Klarnet Temelleri Piramidi

Piramidin temeli olan bedensel ve zihinsel yeterliliğe kavuştuktan sonra bir sonraki katmana geçebiliriz. Peki nedir bu katmak?

Tabi ki hava ya da nefes. Enstrümanda yaptığın her şeyin gücü. Nefes geliştiricinizi alın ya da sadece bazı basit nefes jimnastiği egzersizleri yapın. Çünkü klarnet çalarken insanların duyacağı tüm notaların temelinde nefesiniz yatıyor. Nefesiniz ne kadar güçlü ise klarnette de o kadar ilerleyebilirsiniz.

Piramidin Tam Ortasındaki Katman – Embouchure

Klarnet Temelleri Piramidi
Klarnet Temelleri Piramidi

Doğru bir beden ve zihin yeterliliği, güçlü bir nefes kontrolü. Peki bir sonraki adım nedir? Piramidi tamamlayacak o zirveye sizi götürecek bir sonraki adım hiç kuşkusuz embouchure…

Nefesiniz embouchure’unuzu nasıl bağlayabilir, büyük bir rezonans sesi çıkarabilir ve vücudunuzdan enstrümana serbest hava değişimine odaklanabilirsiniz? Eğer bu sorunu çözersiniz klarnet konusunda üst seviyelere çıkmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız diyebiliriz. 

Piramidin Tepesine Yaklaşırken – Parmaklar 

Klarnet Temelleri Piramidi

Pek çoğumuz klarnet çalarken en önemli öğelerden birinin parmaklar olduğunu biliriz. Ancak parmaklarla başlamak piramidin daha aşağısında kalan beden ve nefes gibi sorunları çözmeden bir işe yaramaz. 

Bu adımları geçmenin ardından, parmaklarınızı güçlü bir hava akımı ve sabit bir embouchure üzerinde hareket ettirmeye başlayın. Bu aynı zamanda seslendirmenizin havanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve güzel, vokal bir ton elde etmenize nasıl yardımcı olabileceğini düşünmek için iyi bir zamandır.

Piramidin Tepesindeki Güç – Diliniz

Klarnet Temelleri Piramidi

Piramidin en tepesine eklemeniz gereken şey nedir biliyor musunuz? Diliniz… Zaten iyi yaptığınız her şeye bir çeşit ekstra bonus olarak. Diliniz hem beden formunuzun, hem nefesinizin hem de üfleme tekniğinizin pekiştiği kusursuz bir parçadır. 

Bütün bu piramidi tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey onu sağlam tutacak çalışmaları aksatmamak ve devamlı hale getirmektir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat ailesi olarak sizleri her zaman çay ve kahve içmek için de merkezimize bekliyoruz. Yaşasın sanat ve sanat muhabbetleri! Ayrıca konsol oyunlarında iddialıysanız mutlaka bizimle tanışmalı ve türlü oyunlarımız ile bizimle kapışmalısınız. Özellikle Fifa22’de rakip tanımayan iddialı öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve arkadaşlarımız gün içinde merkezimizde rakip aramaktadır :))