Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Tab Okumak konusunu ele alalım.. Gitarda tab okumak, ister yeni başlayan ister daha gelişmiş bir gitarist olun, inanılmaz derecede kullanışlıdır. Şarkının neye benzediğini biliyorsanız, birkaç dakika içinde bir riff öğrenmek ve notaları atlamak için bir tab kullanabilirsiniz.

Peki gitarda tab nasıl okunur? İşte bugün merak ettiğimiz bu sorunun cevabını arıyoruz. Tablarda yazanların anlamlarını, süreyi ve teknikleri anlamak, bir tabı okumanın en temel kuralıdır. Eğer bu kuralları bilirseniz siz de kısa sürede çalmak istediğiniz şarkıları kolayca tablardan yola çıkarak öğrenebilirsiniz. 

Eğer siz de tab okuyarak sevdiğiniz şarkıların melodilerini kısa sürede çıkarmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Gitarda Tab Okumak

Gitarda Tab Nedir? 

Gitarda Tab Okumak
Gitarda Tab Okumak

Tablatura’nın kısaltması olan tablar, gitar ve bas gibi telli, perdeli enstrümanlar için müziği belgeleyen kısaltılmış grafiklerdir.

Tablar, hangi dizeleri koparacağınızı ve parmaklarınızı hangi perdelere yerleştireceğinizi söyleyerek şarkıları hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmenizi sağlar. Gitar akor çizelgelerine aşina iseniz, bunlar gerçekten benzerdir.

Tabdaki satırlar gitardaki dizeleri temsil eder. Üst satır 1. dizedir ve alt satır 6. dizedir. Standart ayarlamada, sırasıyla yüksek E ve düşük E notalarını temsil ederler

Gitarda Tab Okumak    

Gitarda Tab Okumak
Gitarda Tab Okumak

Gitarda tab okumak için bilmeniz gereken ilk şey, rakamların anlamıdır. Örnek verecek olursak birinci çizgide yazan bir “5” rakamı, ilk telde beşinci perdeye basmanız gerektiğini, üçüncü çizgide yazan “3” rakamı ise üçüncü telde üçüncü perdeye basmanız gerektiğini ifade eder. 

Tablar tekli notaları ve riffleri çalmanın yanı sıra, bir akorun nasıl çalınacağını göstermek için kullanılabilir. Bir akorun gösterimi için her satırda bir tane olmak üzere yığılmış birden fazla sayı göreceksiniz. Bu yığılmış sayılar, bu şarkıyı duyduğunuzda duygularınızı hissettiren bir akor oluşturmak için bir kerede hangi notaları çalmanız gerektiğini gösterir.

Tablara Çalma Teknikleri Eklemek

Gitarda Tab Okumak

Gitar çalarken kullandığımız teknikleri sekmelere dahil etmek söz konusu olduğunda, akılda tutulması gereken yaygın olarak kullanılan bazı semboller vardır. Genellikle harf olarak gösterilen bu sembollerin anlamları ise, 

– p = pull-off

– b = bend

– / = slide up

– \ = slide down

Şeklinde sıralanabilir.

Tab Okurken Ritmi Anlamak

Gitarda Tab Okumak

Kural olarak, tablar ritimde bir ton yön sağlamaz; şarkıyı daha önce duymuş olmanız ve onu çalmak için sekmelerin ve kulağınızın bir kombinasyonunu kullanabilmeniz önemlidir.

Bununla birlikte, bazı tablar, tempo ve zaman imzası gibi zamanlama konusunda size yardımcı olacak ek bilgiler verecektir. Notaların kendileri bazen birbirlerinden daha yakın mı yoksa daha uzak mı oynanmaları gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak şekilde birbirinden ayrılacaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir