Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Keman Mı Çello Mu? konusunu ele alacağız.. Bir enstrüman çalmaya başlarken karar vermeniz gereken en önemli şeylerden biri de hangi enstrümanı çalmayı istediğiniz ve hangi enstrümanı öğrenme yolunda motivasyona sahip olduğunuzdur. Bu nedenle özellikle birbirine yakın gibi görünen enstrümanlar arasında kalabilirsiniz. Mesela keman mı, çello mu? Hangisi sizin için daha iyi bir yol arkadaşı karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. 

Keman ve çello, yaylı çalgı ailesindeki en iyi bilinen ve yaygın olarak çalışılan enstrümanlardan ikisidir. Her biri bugün bildiğimiz orkestranın merkezinde yer alır. Bu iki enstrümanın artılarını ve eksilerini tanımak, keman veya çellonun sizin için daha uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için keman ve çellonun artılarına, eksilerine bakarak karar vermenize yardımcı olmak istedik. Eğer siz de bu iki enstrüman arasında kaldıysanız yazımızı okumaya devam edin. Belki sizin için de yazının sonunda yolun nereden başlayacağı belli olacaktır. 

Keman ve Çello Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Keman Mı Çello Mu?

Keman Çalmanın Artıları Ve Eksileri   

Keman Mı Çello Mu?
Keman Mı Çello Mu?

Kemanın en çok bahsedilen avantajı pratik olmasıdır. Keman, ortalama olarak çellodan önemli ölçüde daha ucuzdur. Ayrıca daha küçük ve daha taşınabilir. Buna ek olarak, birçok insan kemanın insan sesine benzeyen menzilini ve tonunu takdir eder.

Enstrüman şu anda yaklaşık 400 yıldır popüler olduğu için, hem yeni başlayan hem de deneyimli kemancıların meydan okumasını sağlayacak repertuar sıkıntısı yoktur. Orkestralarda, kemancılar için alanlar da en çok olma eğilimindedir, bu nedenle kemancıların bir avantajı vardır. Bununla birlikte, diğer dize bölümleriyle karşılaştırıldığında, keman da daha rekabetçi olabilir çünkü pek çok insan keman çalmayı öğrenir. İkinci keman bölümünde bir yer kazanmak çok zor olmayabilir, ancak üst sıralar arasında bir yer kazanmak daha zor olabilir.

Kemanların da tutulması gereken çok özel yolları vardır. Kemanı sol omzunuzda tutacaksınız (eğer sağ elini kullanıyorsanız), teller tavana bakacak ve yay sağ elinizde olacak. Solak insanlar için tam tersi. Bu pozisyon rahatlık için fazla yer bırakmaz ancak çello ile, sizin için daha rahat hale getirmek için otururken veya ayakta dururken birden fazla farklı pozisyon deneyebilirsiniz.

Çello Çalmanın Artıları Ve Eksileri

Keman Mı Çello Mu?
Keman Mı Çello Mu?

Çello genellikle pratik dezavantajları için, özellikle büyüklüğü ve masrafı için tercih edilirken düşünülür. Ancak çello sesinden daha fazla zevk alan öğrenciler için, daha büyük ve daha pahalı bir enstrümanın etrafında dolaşmak özen ve çabaya değer.

Çellonun düşük kaydı ve tonalitesi, birçok müzisyenle kemanın yüksek kaydından çok daha fazla rezonansa girer.

Hem keman hem de viyolonsel, farklı insanları çekme eğiliminde olan eşsiz bir yelpazeye ve repertuara sahiptir. Keman repertuarı muhtemelen daha kapsamlı olsa da, çello ayrıca önemli solo eserler de dahil olmak üzere köklü ve çeşitli bir repertuara sahiptir.

Çelloya olan talep daha az olduğundan genellikle kemancılardan daha fazla talep görürler. Bu, bir orkestra veya oda topluluğu oluşturmak için gereken tipik olarak daha düşük sayıda çellist dikkate alındığında bile geçerli olma eğilimindedir.

Keman Mı Çello Mu?

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..