Keman, Batı  müzik dünyasında 1600’ lü yıllarda gelişmeye başlayarak bugüne  kadar üzerinde en çok eser yazılan ve keman çalma tekniği ile ilgil olarak, en çok çaba sarf edilip geliştirilen enstrümanlardan biridir.

Keman’ın ses rengi kullanılabilen ses sınırı dört oktav’ dır ve müzikal anlatmadaki ses çeşitliliği ile  pek çok bestecinin en gözde çalgısı haline gelmiştir.

Keman çalmak

Keman çalmak ve spor

Yaylı Çalgılar Ailesinden Keman

Yaylı çalgılar ailesinin en kıvrak, ses rengi ve olanakları açısından en virtüoz üyesi olan keman için bugüne kadar pek çok besteci eser yazmış ve değişik ses renkleri elde etmek için oldukça fazla çaba sarf etmişlerdir.

Öğrencilerimizden keman kursu ile ilgili görüşlerini izlemek için tıklayınız.

Keman ses üretimi ve tını yönünden bütün çalgıların en esnek ve en verimli enstrümanlarından biridir. Üretebildiği ses çeşitliliğinden ötürü neredeyse insan sesine yaklaştığı kabul edilmektedir.

Keman Eğitiminde Plan

Yaylı çalgılar eğitiminin temel boyutlarından biri olarak kabul edilen keman eğitiminin; belli bir plan, yöntem ve hedefler doğrultusunda yapılması gereklidir.

Keman, sağ ve sol elin aynı anda eş güdümlü hareket ettirilmesi ile çalınan bir enstrümandır.

Keman yapısı

Keman Görsel 1

Bu anlamda; kas gelişimi ve motor becerilerinin kazanıldığı 6 ve 8 yaşlarında kemana başlamak, başlangıç evresinin çok daha rahat atlatılmasını sağlamaktadır.

Fakat bu demek değildir ki ileri yaşlarda keman öğrenilemez.

Kemanda sadece kemanı tutuş şekli ve enstrümana hakimiyetiniz açısından çocuklara nazaran biraz daha fazla efor sarf etmeniz gerekecektir.

Tüm bu saydığımız sebeplerden ötürü; bir kemancının yetkinliği nota çalmaya başlamadan önceki duruşu ile keman ve yay tutuşundan çok net bir şekilde anlaşılabilmektedir. 

Temel davranış ve tekniklerin kazanılmasının ardından, kemandan elde edilmesi gereken ilk şey kusursuz bir entonasyondur.

Bu durum aynı zamanda hassas ve eğitimli bir kulağı da beraberinde getirir.

Kemanda Entenasyon

Entonasyon; müziğe renk ve değişen ruh hali katar. Müziğe etkileyici imkanlar sunan entonasyon bir müzik parçası icra edilirken tek tek notalara ayrılma biçimidir.

Keman Eğitiminde de yukarıda saydığımız ilkeler doğrultusunda her yaşta eğitim alabilir ve başarı elde edebilirsiniz.

Bizlere 0 507 959 63 33 No’lu telefonumuzdan ulaşıp  randevu alarak Ücretsiz Keman deneme Derslerimize katılıp, kendinizi sınayabilir ve ardından hemen uzman kadromuz ile eğitimlerinize başlayabilirsiniz.

Keman öğrenmek, tartışmasız en eğlenceli hobilerden bir tanesidir.  Keman öğrenimi kulaktan dolma şeyler yüzünden zor sanılsa da aksine, severek yapıldığında ve doğru bir keman eğitimiyle kesinlikle eğlenceli bir şeydir!

Birebir keman dersleriyle başlayan süreç, ileri seviye keman derslerine kadar akıcı şekilde ve keyifle, şarkılar çala çala devam eder. İster keman özel ders alın, ister keman sınıf dersi, amacımız en kısa zamanda herkese keman çalmayı öğretmektir.

Ayrıca keman kursu fiyatlarımızın uygunluğu sayesinde kişiler keman dersleri alırken maddi olarak da zorlanmamaktadırlar.

Erturgut Sanat, İzmir’de keman kursu fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, İzmir’de keman kursu veren atölyeler arasında fiyat kalite performansı en yüksek yerlerin başında gelmektedir.

İster Karşıyaka’da keman kursu arıyor olun, ister Alsancak‘ta, ister Bornova’da keman kursu arıyor olun, ister Hatay‘da, ister Buca’da keman kursu arıyor olun ister Balçova‘da!

Erturgut Sanat’a ulaşmak çok kolay, kaliteli bir keman eğitimi mesafe dinlemez!

Keman derslerimizde ders programımızı repertuvar, şarkı dağarcığı konusunda öğrencimizin beklentisi doğrultusunda hazırlamaktayız. 

Türk Müziği ve Batı Müziği şeklinde eğitim seçeneği de sunmakta ve keman öğrencisinin talebi doğrultusunda bir program hazırlayarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

İletişim gücü yüksek, genç eğitim kadromuzla kişinin müzik aletinden beklentileri doğrultusunda hazırladığımız keman kursu – ders programı sayesinde öğrencilerimizi en kısa sürede başarıya götürmeyi hedeflemekteyiz.

Bugüne kadar “keman nasıl çalınır” diye keman kursumuza gelip eli boş dönen kimse olmadı! İzmir’de keamn kursu arayan herkese kapımız açıktı, kemana başlama yaşı 70 olan bireylerde kursumuza gelip başarılı oldu.

Keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir bilmeyen 18 yaşında gençler de!

Ve biz herkese keman öğrenme yaşı olmadığını gösterdik, keman öğrenme aşamalarını tek tek birlikte atlattık, keman kursu fiyatlarımızla da kimseyi yormadık ve seni de aramızda görmekten mutluluk duyacağız!