Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek konusunu ela alacağız.. Akustik gitarlar, birçok gitarist için kompakt bir enstrüman gibi gibi görünebilir. Sonuçta, sadece tahta ve teller değil mi? Pek değil!

Akustik gitarın sesini etkileyen birkaç önemli faktör vardır. Akustik gitarınızın tonunu, sesini ve genel performansını iyileştirmenin yollarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Buradaki amaç, iyileştirmenin temel alanlarını belirlemek ve deneylerinize güvenebilmeniz için faydaları açıklamaktır. Kurulum ve bakım adımlarını (doğru temizleme, kafes çubuğu/hareket/tonlama ayarları vb.) atlayacağız çünkü bu tamamen farklı bir makale!

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip randevu alabilirsiniz..

Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek

Pena Etkisi

Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek
Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek

Bu doğru, seçtiğiniz pena önemlidir! Ayrıca pena hammaddesinin dizelerle nasıl etkileşime girdiğine bağlıdır. Bana inanmıyor musun? Başparmağınızla tıngırdatmayı deneyin ve sonra bir madeni para ile deneyin, ne kadar farklı olduğunu duyabilirsiniz.. İşte bazı genel seçim malzemelerine ve bunların akustik gitar tonunuzu nasıl etkileyeceğine bir bakış.

 • Naylon: Genellikle çok fazla parlaklık içermeyen daha koyu bir ton sunar. Gitarınız sığ gövdeli bir elektronik akustikse veya akçaağaç gibi daha parlak tonlu ağaçlardan yapılmışsa, tonunuza biraz sıcaklık getirmek için bu seçimi düşünebilirsiniz. Bu malzeme, Herco ve ardından Dunlop’un klasik seçimlerinde yaygın olarak kullanılır.
 • Selüloit: Başlangıçta kaplumbağa kabuğu yerine kullanılan klasik bir gitar pena malzemesi. Selüloit, bir miktar parlaklık ile genel olarak dengeli bir ton sağlar. Çok ince görünmeden daha parlak bir seçim saldırısı istiyorsanız, bunlar harika bir seçenektir. Bu malzeme, geçmişteki ikonik Fender seçimlerinde kullanılıyor.
 • Tortex/Delrin: Bu polimerler DuPont tarafından icat edildi ve gitaristler arasında seçim malzemesi olarak çok popüler hale geldi. Seçimin kalınlığına bağlı olarak biraz değişebilen çok dengeli bir ton sağlarlar. Daha kalın seçimler daha fazla sıcaklık sağlarken, daha ince seçimler oyunculara daha ritmik bir “jingle-jangle” verir.
 • TUSQ: Bu, Graphtech tarafından fındık, eyer ve kazma üretmek için kullanılan bir polimerdir. Yoğundur ve kemiği taklit edebilir. Bu yoğunluk, çok koyu/sıcak tonlardan çok parlak tonlara kadar değişen seçimler yapmak için üretim sürecinde kontrol edilebilir.
 • Ultem/Ultex: Bu uzay çağı polimeri, yıllar içinde büyük bir popülerlik kazandı. Diğer plastikler kadar çabuk aşınmaz ve daha az esnekliğe sahiptir. Bu, çok sesli, çok orta-ileri bir tonunuz olduğu anlamına gelir. Seçim kalınlığı tonu etkiler, bu nedenle ince (0,50 mm veya daha ince) bir ölçü kullanırsanız daha parlak bir ses bekleyin.
 • Kauçuk: Bu doğru! Parmakla çekmeden bile daha yumuşak bir ses hayal edin, kauçuk kayış kilitleri, kıramayacağınız harika bir yumuşak akustik tıngırdatma sesi sağlar.
 • Butik Seçenekler: Blue Chip’ten Honey’e, sesinizi nazikçe veya aşırı derecede değiştiren benzersiz akrilik ve benzeri seçim malzemeleriyle deney yapmak için bir ton para harcayabilirsiniz. Bunları akustik gitaristlerin overdrive pedal koleksiyonu olarak düşünün.

Akustiğinizin sesini değiştirmenin en kolay, en ekonomik yolu, farklı seçim malzemeleriyle denemeler yapmaktır.

Eşik Etkisi

Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek
Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek

Eşik, gitarın boynunun üstündeki, telleri akort tuşlarına giderken hizada tutan parçadır. Bu, telleriniz için önemli bir temas noktasıdır. Tellerin titreşimi boyun boyunca ilerler ve bu nedenle gitarınızın sesini etkiler. En iyi tonu ve hacmi elde etmek için sert, yoğun ve stabil bir malzeme istiyorsunuz. Birçok bütçe akustik gitar plastik somunlarla geldiğinden, genel ses ciddi şekilde tehlikeye girer.

Üst sınıf gitarlardaki (Martin D-28 gibi) ortak özelliklerden biri kemik eşiktir. Kendi tel yuvalarınızı bir iğne eğesi ile kesmenize izin veren önceden kesilmiş kemik eşikleri veya boşlukları satın alabilirsiniz. Gitarınızdaki eşeğin genişliğini ölçün ve boyutlara uygun olanı bulun.

Kemik, titreşimi çok fazla emmediği için harika bir malzemedir. Bu, telin yuvada serbestçe titreyebileceği anlamına gelir. Kemik eşik, bu enerjiyi ahşaba aktarmaya yardımcı olarak size daha yüksek ve daha belirgin bir akustik ton verir. 

Bir başka harika seçenek de, yukarıda bahsedildiği gibi Graphtech’in TUSQ’sudur, bu malzeme doğal olarak yağlanmıştır ve bir hayvandan gelmediği için kemikten çok daha tutarlıdır, bu da elbette kaçınılmaz ve kontrol edilemez varyasyonlar ekler. Bir eşiği değiştirmek çoğu akustikte oldukça kolaydır. Yeniden yapıştırma gerektirirler, bu yüzden adım adım nasıl yapacağınızı okuduğunuzdan emin olun.

Tel Etkisi

Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek
Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek

Akustik gitar tonunuzu geliştirmenin en iyi ve en etkili yolu budur! Sizce neden bu kadar çok tel üreticisi var? İşte bu yüzden!

Akustik gitar telleri üç temel tipte gelir:80/20 bronz, fosfor bronz ve naylon. Bu makale için odaklanacağız 80/20 bronz ve fosfor bronz. Fosforlu bronz teller, sargı tellerine fosfor ilavesi sayesinde 80/20 bronz tellerden kimyasal olarak farklıdır. Fosforun korozyon önleyici özelliklerinden dolayı daha uzun ömürlü ve orta menzil dengesine sahip 80/20 bronz tellerden çok daha sıcak olma eğilimindedirler. 

Sesinizde biraz daha fazla parlaklık istiyorsanız, 80/20 bronz teller en iyi seçiminizdir. Bir şeyi aklınızda bulundurun: Tüm gitar telleri eşit yaratılmamıştır! Stringjoy telleri, akustik gitarınız için en iyi yükseltmedir.

Köprü Pimleri Etkisi

Akustik Gitarın Sesini İyileştirmek

Köprü pimleri, gitar telinin top ucunu köprüde tutar. Telin gitarla ilk temas noktası olduklarından, konu ton ve volüm söz konusu olduğunda bu onları çok önemli kılar. Köprü pimleri plastik, ahşap, metal ve kemikten yapılabilir. Her malzemenin kendine göre faydaları vardır.

 • Plastik: Bunlar genel, ucuz ve değiştirilmesi kolaydır. Tellerinizi çok değiştirirseniz çabuk aşınırlar ve telden köprüye her zaman en iyi ses aktarımını sunmazlar.
 • Ahşap: Ahşap köprü pimleri genellikle gitara daha koyu bir ton ekler. Kullanılan ahşaba bağlı olarak, diğer malzemelere kıyasla çok fazla hacim artışı sağlamayabilirler.
 • Metal: Metal köprü pimleri sesi önemli ölçüde artırabilir, ancak aynı zamanda bir gitarın gerçekten parlak ses çıkarmasına da neden olabilir. Gitarınızın çok karanlık olduğunu düşünüyorsanız, bunlar iyidir.
 • Kemik: Tıpkı eyer ve somunda olduğu gibi, kemik kesinlikle köprü pimleri için malzemedir. Gitarınızın tonuna alışılmadık renkler eklemeden maksimum ses aktarımı sunarlar.

Köprü pimlerinin değiştirilmesi çok kolaydır. Kendi dizelerinizi değiştirirseniz, onları nasıl değiştireceğinizi zaten biliyorsunuzdur.