Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Keman Dersleri Nasıl İşlenir? konusunu ele alacağız.. Keman Derslerine başladınız, Peki keman çalmaya başladığınızda tam olarak ne öğreneceksiniz? Hangi tarz veya şarkılardan hoşlanırsanız sevin, her kemancının öğrenmesi gereken bazı başlangıç ​​temelleri vardır. İlk önce yayınızı nasıl tutacağınız, reçine sürmeyi ve enstrümanı doğru şekilde tutmayı öğreneceksiniz. Bunu yapmak için, sağ elinizin parmakları hafifçe ama sıkıca yayı kavrayın ve sol eliniz kemanın boynunu beşiklerken, taban çenenizin altında durur. Ayrıca kemanınızı nasıl akort edeceğinizi ve genel enstrüman bakımını da öğrenmeniz gerekecek.

Ardından, tellere ne kadar baskı uygulayacağınızı ve belirli notalar için yayın nereye yerleştirileceğini belirlemede ustalaşacaksınız. Uzun tonları çalışmak, bir seferde sadece bir tel çalmak, bu konuda yardımcı olacaktır. Keman öğretmeniniz bu alıştırmalarda size rehberlik edecek ve geri bildirim ve ipuçları sunabilir.

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Keman Dersleri Nasıl İşlenir?

Keman Gamları üzerinde çalışmak

Keman Dersleri Nasıl İşlenir?
Keman Dersleri Nasıl İşlenir?

Yeni başlayan bir kemancı olarak, tartı üzerinde çalışmak için biraz zaman harcamak önemlidir. Gamlar, parmaklar, eğilmeler ve diğer temel teknikler üzerinde çalışmak için harika bir fırsat sağlar. Ayrıca iyi bir perde ve tonlama duygusu geliştirmenize yardımcı olurlar. Ek olarak, teraziler daha karmaşık parçaları çalmadan önce ısınmak için harika bir yol olabilir. 

Derslerde gamlara yaklaşmanın birçok farklı yolu vardır, ancak etkili bir yöntem, her bir terazinin notlarını ezberleyerek başlamaktır. Notları öğrendikten sonra, onları basit kalıplarla uygulamaya başlayabilirsiniz. Daha sonrasında ölçekle daha karmaşık süslemeler eklemeye başlayabilirsiniz. Biraz pratikle, yakında herhangi bir gamı ​​kolaylıkla çalabileceksiniz.

Kemanınızı Akort Etmeyi Öğrenmek

Keman Dersleri Nasıl İşlenir?
Keman Dersleri Nasıl İşlenir?

Her müzisyenin bildiği gibi, güzel müzik çalmak için enstrümanınızı akort etmek çok önemlidir. Bununla birlikte, birçok yeni başlayan için, bir kemanı akort etme görevi göz korkutucu görünebilir. Yine de biraz pratikle kemanınızı bir profesyonel gibi akort etmeyi öğrenmek kolay olabilir. 

İlk adım bir referans notasını bulmaktır. Bu, aynı notanın mevcut bir kaydını çalarak veya bir elektronik tuner kullanarak yapılabilir. Bir referans notası bulduktan sonra, tellerin perdesini referans nota ile eşleştirerek kemanınızı akort etmeye başlayabilirsiniz. 

Her teli, referans nota ile mükemmel bir uyum içinde olana kadar yavaş ve dikkatli bir şekilde akort etmek önemlidir. Biraz pratik yaparak kemanınızı hızlı ve kolay bir şekilde akort edebilecek ve bu süreçte güzel müzikler yapabileceksiniz.

Temel Keman Şarkılarını Öğrenmek

Keman Dersleri Nasıl İşlenir?
Keman Dersleri Nasıl İşlenir?

Güzel bir keman melodisinin sesi gibisi yoktur. İster klasik müzik hayranı olun, ister ara sıra baladın tadını çıkarın,keman çalmayı öğrenmek müzik becerilerinizi geliştirmek için harika bir yol olabilir. İlk başta göz korkutucu görünse de, aslında yeni başlayanların bile öğrenebileceği bir dizi basit şarkı var. Örneğin, “Twinkle Twinkle Little Star”, yalnızca birkaç temel not kullanır. 

Bu şarkıda ustalaştıktan sonra, “Mary Had a Little Lamb” ve “Yankee Doodle” gibi diğer klasiklere geçebilirsiniz. Biraz pratikle arkadaşlarınıza ve ailenize kısa sürede serenat yapacaksınız.  Birçok insan için keman öğrenmesi zor bir enstrüman olarak görülüyor. Ayarlaması zor olduğu için bir üne sahiptir ve tellerin küçük boyutu onları bastırmayı zorlaştırabilir. Bunlara ek olarak, yayı kontrol etmek zor olabilir ve güzel bir ton üretmek imkansız bir görev gibi görünebilir. 

Ancak, biraz pratikle herkes keman çalmayı öğrenebilir. Anahtar, yavaş başlamak ve iyi bir teknik geliştirmeye odaklanmaktır. Sağlam bir temele sahip olduğunuzda, becerilerinizin ne kadar hızlı geliştiğine şaşıracaksınız. Biraz özveriyle, en sevdiğiniz şarkıları hemen çalıyor olacaksınız.

Unutmayın, en iyi kemancıların oraya bir gecede gelmediği için, ilk başladığınızda bu basit dersler sizi hayal kırıklığına uğratmasın! Ölçekler ve uzun tonlar çalışmak en eğlenceli egzersizler olmayabilir, ancak sesinizi, tonunuzu ve tekniğinizi geliştirmek için zorunludur. Keman çalmanın ilk bölümünü atlatmak, çalmak için can attığınız daha heyecan verici müziğe geçmenin tek yoludur..

Keman Dersleri Nasıl İşlenir?
Keman Dersleri Nasıl İşlenir?