Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Keman Çalmaya Başlamak konusunu ele alacağız.. Keman çalmayı öğrenmek pratik ve özveri gerektirse de enstrümanın kendisini çalmak özellikle zor değil. İşte daha fazla bilgi:

  • Ana zorluk yayı tutmak, büyük bir koordinasyon gerektiren parmaklardan bağımsız olarak hareket edebilmelidir. 
  • Ayrıca, net bir ses elde etmek için sol elin doğru konumlandırılması gerekir.
  • Ancak, bu temel teknikler bir kez öğrenildiğinde,keman çalmakoldukça keyifli olabilir. 

Anahtar amaç, düzenli olarak pratik yapmak ve nitelikli bir eğitmendendersler almak. Zaman ve çaba ile herkes keman çalmayı öğrenebilir. Keman, mükemmel akort edilmiş dört telli bir yaylı çalgıdır. Viyola, çello ve kontrbas içeren keman ailesinin en küçük ve en yüksek perdeli üyesidir. 

Keman, at kılı tellerini enstrümanın metal telleri boyunca çeken bir yay veya kemerli çubukla çalınır. Müzisyen kemanı çenesinin altında ve omzuna karşı tutarken, yay kolunu dizine dayamaktadır.  Sol elin parmakları, telleri farklı noktalarda durdurmak için tellerin arkasına yerleştirilmiştir ve farklı perdeler oluşturur. Sağ el, yaylar boyunca çekildiğinde ses üreten yayı kontrol eder. 

Yay teknikleri, uzun yaylar ve kısa yayların yanı sıra farklı tınılar üreten çeşitli vuruşları içerir. Yay vuruşunun hızı ve basıncı da kemanın sesini etkiler. Bu enstrümanı çalmak için koparma veya pizzikato teknikleri de kullanılabilir.

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın ve ücretsiz randevu alın!

Keman Çalmaya Başlamak

Enstrüman çalmak, pek çok insanın iyi bir şekilde yapabilmek için uzun zamandır beklediği bir şeydir. Müzik ruhu yatıştırır ve şarkıları kendi başınıza çalabilme konusunda ilham verici bir şey vardır! Başlamaya hazırsanız, işte keman çalmak için bazı ipuçları:

Keman Almak

Keman Çalmaya Başlamak
Keman Çalmaya Başlamak

Her şeyden önce, bir enstrümana ihtiyacınız olacak! Bir keman kiralamanın veya satın almanın sizin için daha iyi bir seçenek olup olmadığını ve ayrıca bir kemana ihtiyacınız olup olmayacağını düşünün. Uzun süredir işin içindeyseniz, bir keman kiralamak yerine bir keman satın almayı düşünebilirsiniz. Ancak, sadece sizi hayal kırıklığına uğratacak ucuz bir keman için para harcamamaya dikkat etmelisiniz. Boyut, kalite, üretici ve satıcı, ürünün tamamını etkileyebilir. Bir kemanın maliyeti, bu yüzden bütçenizi bir kenara koymadan önce biraz araştırma yapın.

Farklı stiller ve boyutlar deneyebileceğiniz için ilk kemanınızı satın almak için yerel bir müzik mağazasına gitmek en iyisidir. Mümkünse, yardımcı olması için deneyimli bir kemancı veya keman öğretmeninizi yanınızda getirin! İyi bir keman satın almak da bir seçenektir, ancak dikkatli olun ve satın almadan önce iade politikalarına baktığınızdan emin olun.

Yay Seçmek

Keman Çalmaya Başlamak
Keman Çalmaya Başlamak

Çoğu keman satıcısı (luthier) yayı kemandan ayrı olarak satar. Elinizde nasıl hissettiklerini ve size neye mal olacağını görmek için yayı ve kemanı test etmeniz gerekecek. Yay sabit, esnek ve dengeli olmalıdır. Geçmişte herhangi bir yay ile zaman geçirmediğiniz için, yeni başlayanlar için bunu ölçmek zor olabilir. Tüyler yeni, eşit renkli ve parlak olmalıdır. Yay kıllarına parmaklarınızla dokunmak istemeyeceksiniz çünkü ellerinizden gelen yağlar yayın enstrümanınızdan en iyi sesi alma yeteneğini bozacaktır. Yine, bir keman uzmanını yanınıza almak, satın alma sürecinde çok yardımcı olacaktır!

 Ekipmanınız

Keman Çalmaya Başlamak
Keman Çalmaya Başlamak

Kemanınızı kiraladığınızda veya satın aldığınızda, şu ek keman aksesuarlarını da düşünebilirsiniz:

  • omuz desteği
  • çene koruması
  • Rosin (yayınız için)
  • Koruyucu taşıma çantası
  • Elektrik tuner

Hedeflerin belirlenmesi

Keman Çalmaya Başlamak
Keman Çalmaya Başlamak

Ardından, ilerlemeyi sağlamak için kendinize hedefler belirlemek isteyeceksiniz. Sesine alışmak için solo keman müziği dinlemeyi deneyin ve en sevdiğiniz şarkıları seçin, böylece öğretmeninizle birlikte gideceğiniz bir yön ve o seviyeye ulaşmak için motivasyonunuz olsun. Ayrıca kemanınızı çalışmak için her gün planlanmış, kesintisiz bir zaman ayırmanız gerekecektir. Öğretmeniniz muhtemelen her ders arasında pratik yapmanız için size özel egzersizler verecektir, ancak başka şeyler oynamak veya farklı hedefler hedeflemek istiyorsanız konuşmaktan korkmayın! Öğretmeniniz yardım etmek için orada siz de ve siz de bu süreçte eğleniyor olmalısınız!

Öğretmen Bulmak

Keman Çalmaya Başlamak

Web siteleri ve YouTube videoları keman eğitimlerini bulmak için harika kaynaklar olsa da, bire bir özel bir eğitmenle çalışmak her zaman en iyisidir. Erturgut Sanat Merkezinde alanında uzman keman öğretmenlerimiz bu yolculuğunuzda sizlere eşlik etmek için bekliyor! Hemen bizimle iletişime geçin ve ücretsiz randevu alın! Aklınızdaki tüm soru işaretleri için buradayız!

Keman Çalmaya Başlamak