Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kaç Numara Pena Almayım? konusunu ele alacağız.. Gitarda pena seçiminiz oluşturmak istediğiniz tona ya da çıkarmak istediğiniz sese doğrudan etki eden önemli bir aşamadır. Pena kalınlıkları genellikle milimetre (mm) cinsinde ölçülür. 0.45 mm ile 1.5 mm arasında değişen ölçülerde en iyi seçimi yapmak aslına bakarsanız çok da zor değildir. Seçiminiz için sizlere yardımcı olması açısında bir kaç ipucunu ele alacağız..

Pena kalınlıkları genellikle şu şekilde sınıflandırılır; Ekstra İnce (0.45 mm altı), İnce (0.45 mm ile 0.70 mm arası), Orta (0.60 mm ile 0.80mm arası), Sert (0.80 mm ile 1.2 mm arası), Ekstra Sert (1.2 mm ve üstü). Bazı pena sınıflandırılmasında mm çapında örtüşme olduğu görebilirsiniz, bunun nedeni tamamen penanın malzemesidir. Örneğin bir hammadde ile 0.60 mm orta sınıf iken diğer hammaddedeki bir pena 0.70 mm ince olarak sınıflandırılabilir..

Peki hangisini almalısınız? İnanın bunu söylemek o kadar da kolay değil zira bu son derece göreceli bir seçimdir. Yapmak istediğiniz müzik türü, çaldığınız gitar türü, çalma seviyeniz bu seçiminizi yapmanızdaki esas kriterler olacaktır. Örneğin solo ağırlık bir rock gitar müziği yapmak istiyorsanız tek telde kontrolü üst seviyede tutan kalın bir penayı tercih edebilirsiniz. Ancak ritim ağırlıklı gitar çalmak istiyorsanız da akor basışlarınıza rahatça yönelmeniz için ince bir pena tercih edebilirsiniz..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Kaç Numara Pena Almayım

İnce Penalar

Kaç Numara Pena Almayım?
Kaç Numara Pena Almayım?

Öncelikle gitara yeni başlıyorsanız ince bir pena (0.40 mm ile 0.70 mm arasında) almanızı öneririz. Gitara yeni başladığınızdaki hedefiniz doğru sesleri en rahat bir şekilde çıkarmak olduğundan ince penalar en azından işinizi kolaylaştırabilir.. Yazımızın ilk paragraflarında da belirttiğimiz gibi ritim ağırlıklı bir çalım için da ince penaları seçmeniz sağlıklı olabilir. İnce penalar ile klavyeyi kullandığınız parmaklara daha çok yönelebilirsiniz.

Kalın Penalar

Kaç Numara Pena Almayım?
Kaç Numara Pena Almayım?

Solo ağırlıklı müzikler dinliyorsanız kalın penalar kesinlikle sizler için. Penada kalınlık sizlere pena tuttuğunuz elinizde daha fazla tel kontrolü sağlayacaktır. Bu sayede gitar tekniklerini de daha iyi yapabilirsiniz.. Kalın pena ile bas tellerinizi daha verimli kullanabilirsiniz. Bu bağlamda bas sesleri daha fazla kullanıyorsanız kalın penaları tercih edebilirsiniz. Ancak ritim çalarken biraz zorluk yaşayabilir ya da alışkanlık edinene kadar biraz sinirleriniz gerilebilir :)

Ara Kalınlıktaki Penalar

Kaç Numara Pena Almayım?
Kaç Numara Pena Almayım?

Bir de ara kalınlıkta penalardan söz edebilirsiniz. Bu penaları da hem ritim hem de solo çalmak için kullanabilirsiniz. Henüz solo ya da ritim gitaristliğine evrilmediyseniz yada seçim yapamıyorsanız ara kalınlıktaki penalar tam sizlere göre. Tabi bu noktada müzik türünü de göz önünde bulundurmayı da unutmayın..

Biz, her gitaristin her penayı bir şekilde denemesi, tecrübe etmesi gerektiğine inanıyoruz. Birden fazla çeşit ve kalınlıkla penalar alın ve hepsini deneyin. Unutmayın en iyi kılavuz her zaman kendi tecrübelerinizdir. Biz de tecrübelerimizden yola çıkarak sizlerle bilgilerimizi paylaştık. Umarız faydalı olur. Bir başka yazımızda bir başka konu ile tekrar görüşmek üzere..