Piyano derslerine yeni mi kaydoldunuz? Yıllardır piyano çalıyorsunuz ama herhangi bir gelişme belirtisi göstermiyor musunuz? İster profesyonel ister amatör olsun piyano çalan kişiler her zaman daha iyi bir piyanist ve müzisyen olmayı arzulamalıdır. İster on yıldır piyano dersleri alıyor olun ister enstrümana henüz dokunmamış olun, iyileştirme ve ilerleme piyano öğreniminde çokça önemlidir. Parmak gücünü artırmaktan sürekli kendinize meydan okumaya kadar, işte daha iyi bir piyanist olmanın birkaç farklı püf noktası!

Piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler edinmek için Tıklayın.

Egzersiz Sürenizi Yönetin

Daha iyi bir piyanist olmak

Sadece boş zamanınız olduğunda mı pratik yapıyorsunuz? Tam da bu yüzden, piyanoda fazla gelişme görmemiş olabilirsiniz. Piyano çalmak, öncelikler listenizin alt sıralarında olmamalıdır. Şayet listenizin en altındaysa, piyanonuzun başına oturmak ve enstrümanınızı uygulamak için her hafta biraz zaman ayırmalısınız. İster pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 30 dakika ile iki saat arası, ister hafta içi her gün bir saat pratik yapın, hiçbir şeyin sizi pratik yapmaktan alıkoymasına izin vermemeye çalışın. Uygulama taahhüdü, yeteneklerinizi geliştirmek için en az doğru öğretmeni bulmak kadar önemlidir. Şayet zaman yaratabiliyorsanız, pratik rutininize fazladan bir saat ayırın. Sandığınızdan çok daha hızlı bir şekilde ilerleme göstereceğinizden emin olabilirsiniz…

Bakarak Çalma Alıştırması Yapın

İyi bir piyanist olmanın püf noktaları

Aynı müzik parçasını mükemmel bir şekilde çalıncaya kadar oturup pratik yapmak, öğreniminizi kuvvetlendirmek için iyi bir yoldur, ancak repertuarınıza rastgele bir parça atarak arada bir değiştirin. Bakarak çalma pratiği yaparken, hata yapma konusunda çok fazla endişelenmeyin. Parçayı en iyi hünerlerinizle baştan sona çalın ve iyi bir ölçü için birkaç kez daha çalmayı deneyin. Bu tür bir uygulama sadece doğaçlama becerilerinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bir grup veya orkestraya katılmak isteyenler için bakarak çalmak oldukça gerekli bir özelliktir. Hatalar yaptığınızda, bunlara bir hayal kırıklığı veya sırtınızdaki bir yük olarak bakmayın. Hataları öğrenme sürecinin önemli bir parçası olarak görürseniz, muhtemelen piyano çalmanın daha eğlenceli bir hal alacağını da göreceksiniz.

Yavaşlatın

Daha İyi Bir Piyanist Olmanın Püf Noktaları

Bir parçanın ne kadar hızlı çalındığı, bir müzisyenin gerçek becerisini gösterir mi? Bazı noktalarda bu doğru olabilirken, çok hızlı çalanların notaları kaçırmaya ve dikkatsizce çalmaya meyilli olduklarını da eklemeden geçmeyelim. Belirli bir bölümde notaların eksik olduğunu fark ederseniz, o bölümü çabuk geçmeye çalışmayın – metronomu duraklatın, yavaşlayın ve doğru olana kadar pratik yapmaya devam edin. Bir parçayı ne kadar iyi bildiğinizi düşünürseniz düşünün, her üç veya dört geçişte daha yavaş bir hızda çalışın. Sonuçta, yavaş bir tempoda bir parça çalamıyorsanız, onu nasıl hızlı bir şekilde çalmayı bekleyebilirsiniz?

Kendinize Meydan Okumaya Devam Edin

Daha İyi Bir Piyanist Olmanın Püf Noktaları

Bu kulağa basit gelebilir, ancak enstrümanı çalmada yarı yetkin hale geldikten sonra kaç piyanistin kendine meydan okumayı bıraktığını duysanız hayrete düşersiniz…

Tıpkı bir vücut geliştiricinin güçlenmek için daha ağır ağırlıkları kaldırması gerektiği gibi, bir piyanist de gelişmek için sürekli olarak daha zor parçaları çalmalıdır. Hangi müzik parçasını kendinize bir meydan okuma olarak seçmeniz gerektiğinden emin değilseniz eğitmeninize danışın. Eğitmenleriniz, güçlü ve zayıf yönlerinizi herkesten daha iyi bilirler ve bu doğrultuda zorlayıcı ama imkansız olmayan bir parça seçebilirler. Örneğin, sol elinizle çalmakta zorlanıyorsanız, çoğunlukla sol ele odaklanan bir parça ile çalışmanız oldukça faydalı olacaktır.

Hedeflerinizin Gerçekçi Olduğundan Emin Olun

Daha İyi Bir Piyanist Olmanın Püf Noktaları

Amacınız ister bir müzik teorisyeni olmak isterse en son parçanızı baştan sona ezberlemek olsun, belirlediğiniz hedeflerin gerçekçi olduğundan emin olun. Bir gecede piyano çalmada dahi olmayı bekliyorsanız, tekrar düşünün – herhangi bir enstrümanda daha iyi olmak sıkı çalışma, özveri ve bol bol pratik gerektirir. İnsanlar olarak büyük hayaller kurma eğilimindeyiz ancak hedeflerinize ulaşmakta zorlanıyorsanız, onları yeniden değerlendirmek için bir dakikanızı ayırın. Bir liste yapın ve piyano öğretmeninizle listenin üzerinden geçin. Mevcut becerilerinize göre hedeflerinizin gerçekçi mi yoksa çok mu yüksek olduğunu bileceklerdir ve size yardımcı olacaklardır…

Klasik Parçaları Çalın

“Klasik müziğin sıkıcı olduğu” zihniyetindeyseniz, bize kulak verin. Klasik müzik, öğrenilmesi ve çalınması için en ilginç müzik türü olmayabilir, ancak teknik olarak bir o kadar zorlayıcı olabilir. Daha karmaşık parçalardan bazılarına girmeye başladığınızda, teknik yeteneklerinizde gelişmeler görmeye başlayacaksınız. Klasik müzik sadece üzerine genişleyebileceğiniz sağlam bir temel oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda daha çok yönlü bir müzisyen olmanız için sizi zorlayacaktır. Daha önce hiç klasik müzik çalmadıysanız, Bach ve Chopin’in parçaları başlamak için iyi bir alan oluşturacaktır. Bu noktada, size meydan okuyacak parçaları seçtiğinizden emin olun, sonuçta, sadece bildiklerinizi çalarsanız gelişemezsiniz ve ilerleme kaydedemezsiniz.

Halka Açık Alanlarda Pratik Yapın

Bir piyanist olarak, bir sinir yığını haline gelmeden halka açık yerlerde piyano çalmaya alışmanız önemlidir. Yakın gelecekte bir performansınız veya resitaliniz varsa, arkadaşlarınız ve aileniz için mini bir resital düzenleyerek kendinizi büyük güne hazırlamaya başlayın. İster yüz kişilik bir seyirci için çalıyor olun, ister geniş aileniz için çalıyor olun, performans sırasında rahat hissetmek çok önemlidir. Ebeveynleriniz için rahat bir şekilde çaldığınızda, bir resital için kuzenlerinizi veya arkadaşlarınızı davet edin. Yetkinliğinizi arttırmak için yılbaşı partileri, piknikler veya okul etkinlikleri gibi özel etkinliklerde performans göstermeye başlayın. En nihayetinde, başkalarının önünde çalmak çok önemli olmayacak ve midenizdeki o kelebekler ve terli avuç içleri geçmişte kalacaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir