Piyano çalmayı öğrenmekle ilgilenen çoğu öğrenci, piyano öğrenmeye kuyruklu piyano çalarak başlamaz.

Dijital Piyano ve Klavye

Yüksek maliyet ve gerekli alan miktarı nedeniyle, çoğu insan piyano öğrenmeye başladıklarında tercihini bir dijital piyanodan veya klavyeden yana yana yapar.

İnsanların istem dışı “dijital piyano” ve “klavye” terimlerini birbirinin yerine kullanması alışılmadık bir durum değildir. Çoğu insanın bilmediği yahut atladığı nokta ise dijital veya elektronik piyanolar ile klavyeler arasında pek çok önemli fark olduğudur.

Piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Bu yazımızda, bazı farklılıkları ve bunların her bir enstrümanın üretebildiği müzik için ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Dijital Piyano ve Elektronik Klavye Arasındaki Temel Farklar

Dijital piyano ve klavye arasındaki farklar

Dijital piyanolar ve klavyeler çok farklı şeyleri başarmak için tasarlanmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi dijital piyanolar, basitçe bir akustik veya kuyruklu piyanonun dijital bir kopyası olarak tasarlanmıştır. Dijital piyanolar ağırlıklı tuşlara sahiptir, bu sebeptendir ki dijital piyanoyu daha yakından çalma deneyimi geleneksel bir piyanoya benzer.

Dijital piyanolar, piyano çalmayı öğrenmek isteyen, ancak bir piyano satın almanın inanılmaz derecede yüksek maliyetini ödemek veya bir piyano için uygun alan oluşturma zahmetiyle uğraşmak istemeyenler için idealdir. Sonuçta, geleneksel bir piyano satın almanın veya sahip olmanın ucuz, kolay veya kullanışlı olmak gibi özellikleri yoktur.

Dijital piyanolar daha ucuz, bakımı ve taşınması çok daha kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. İleri düzey müzisyenler dahi, müziklerini bir bilgisayara kaydetmek istediklerinde Dijital piyanolar kullanırlar.

Klavyeler ise geleneksel piyanolardan çok daha geniş bir ses yelpazesi üretmek için tasarlanmıştır. Bir klavyedeki mevcut özelliklerin çeşitliliği, onları kendi seslerini geliştirmekle ilgilenen ve geliştirebilen orta ila ileri düzey müzisyenler için daha uygun hale getirir. Bu tür müzisyenlerin, geleneksel bir piyanonun yapacağı seslerin aynısını oluşturmak için bir klavye kullanması ise nadir bir durumdur.

Klavyeler genellikle dijital piyanolardan daha hafiftir ve çoğunlukla ağırlıklı tuşlara sahip değildir. Kısacası klavyeler, daha deneyimli müzisyenler ve yapımcılar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Klavyelerde genellikle yüzlerce ve bazen binlerce ton bulunur. Oynatıcı, sesini tamamen özelleştirmelerine izin vermek adına pek çok teknik seçeneğe erişebilir.

Dijital Piyano ve Klavye Arasındaki Farklar

Dijital piyanolar arasında birkaç fark vardır. Üç ana dijital piyano türü bulunmaktadır. Bunlar: standart dijital piyanolar, dikey dijital piyanolar ve sahne piyanolarıdır. Kuyruklu dikey piyanolar, gerçek bir dik piyanodan farklı olarak geniş bir kabinle oluşturulur. Geleneksel bir dik piyano ile karşılaştırılabilmesi için, bir dijital piyano genellikle en iyi çekiç hareketli anahtar sistemleri ve ton üretme motorları ile donatılmıştır.

Dijital Piyano ve Klavye Arasındaki Farklar

Açıkçası, yine de geleneksel olanlar kadar fazla yer kaplarlar, ancak daha az bakım gerektirirler. Sahne piyanoları, canlı performanslarda veya sahnede kullanılan dijital piyanolardır. Geleneksel bir piyano ile karşılaştırıldığında, standart dijital piyanolardan daha taşınabilir ve daha sağlamdırlar. Standart dijital piyanolar daha çok evde pratik yapmak ve müzik icra etmek için tasarlanmıştır. O kadar büyük veya tam özellikli değillerdir, ancak mükemmel bir ses ve taşınabilirlik dengesi sunarlar.

Tüm Klavyeler Aynı Değildir

Birçok farklı klavye türü mevcuttur. Bu çetelenin tabanında bir oyuncak mağazasında bulabileceğiniz klavyeler bulunurken, müzik mağazalarında ise daha tam özellikli ve ciddi müzisyenler ve yapımcılar için tasarlanmış klavyeler bulunur. Bu tür klavyeler, bir müzisyene veya prodüktörün sesleri üzerinde çok fazla kontrol sağlamak için genellikle farklı sesler, tonlar, ritimler ve ses efektleriyle yüklenir. Bu tür klavyeler içinde, sentezleyiciler ve MIDI denetleyicileri de bulacaksınız…

Klavyeler arasındaki bir diğer fark da tuşların sayısıdır. Bazı klavyeler, dijital piyanoda bulabileceğiniz geleneksel 88 tuştan daha azına sahiptir. Bu, belirli klavyelerin daha kompakt olmasını sağlar ve genellikle çalan kişinin müzik oluşturma yeteneğini etkilemez. Bazı klavyelerde ağırlıklı tuşlar varken, çoğunda bu tuşlar yoktur. Bu, klavyelerin piyano tuşları gibi hareket etmediği veya tepki vermediği anlamına gelir.

Hangisini Seçmelisiniz?

Dijital piyano mu yoksa klavye mi alacağınıza karar vermeye çalışıyorsanız, neyi başarmayı umduğunuzu düşünmelisiniz. Piyano çalmaya yeni başlayanlar veya daha rahat ve taşınabilir bir seçenek için geleneksel piyano çalanlar, bir dijital piyanoyu bu noktada düşünmelidirler. Öte yandan, klavyelerin sahip olduğu çeşitli seçeneklerden tam anlamıyla yararlanmak isteyenler, o zaman dijital bir piyano sizin için muhtemelen o kadar da yararlı olmayacaktır.

Müzik Öğretmeninize Danışın

Ebeveynler genellikle küçük çocuklarına klavyeyle başlatma eğilimindedirler zira klavyeler en ucuz seçenekleri sunabilir. Ancak bunun öğrenci için doğru olup olmadığına karar vermek için öncelikle müzik öğretmeni ile konuşun. Çoğu zaman, müzik öğretmenleri bir çocuğun dijital piyano ile başlamasını tercih ederler çünkü bu şekilde gerekli sayıda ağırlıklı tuşa ve daha az dikkat dağıtıcı seçeneğe sahip olacaklardır. Bir çocuk elektronik bir klavyede çalmayı öğrendiğinde, dijital veya geleneksel bir piyanoya alışmakta zorlanabilir.

Müzik öğretmenleri ayrıca hangi dijital piyanoların en iyi ses ve maliyet dengesini sunacağı konusunda da bilgi sahibidir ve belirli bir enstrümanla ilgili deneyimleri çocuğunuz öğrenirken kesinlikle yardımcı olacaklardır. Bu nedenlerden dolayı, bir satın alma işlemi yapmadan önce çocuğunuzun müzik öğretmeniyle konuşmak her zaman en iyi ilk aşamadır. Çocuğunuz özellikle klavyeyi çalmayı öğrenmekle ilgilendiğini ifade ettiyse bu noktada daha az özelliğe sahip daha ucuz klavyeler başlamak için faydalı olabilir.

İster ilk kez piyano çalmayı öğrenmekle ilgileniyor olun, ister sesinizin gelişiminde bir sonraki adımı atmayı düşünen deneyimli bir müzisyen olun, Erturgut Sanat Merkezi ilgilerinize uzmanca hitap edecektir…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir