Oran ve Vücut Parçaları İle Çizmek

Karmaşık insan formu bazı zamanlarda sanatçılar için büyük bir zorluk gibi görünebilir. Herhangi bir görev gibi, onu ‘bütünüyle yutmaya’ çalışmak yerine ‘ısırık büyüklüğünde’ parçalara ayırırsanız çok daha yönetilebilir hale gelir. Figür çiziminin üstesinden gelmek için – ki bu bazen ‘canlı çizimi‘ olarak da adlandırılır – bazen tüm bir figürü çizmenin açılarına bakarak bir genel bakış geliştireceğiz ve bazen de vücudun çizim kısımlarına bakacağız. Zamanla, tüm bu alanlarda yaptığınız pratik bir araya gelecek ve kendinizi güvenle herhangi bir pozun üstesinden gelebilecek vaziyette bulacaksınız…

Dikkat Dikkat!

Oran hakkında konuşurken, “kafa” kelimesinin bir ölçüm terimi olarak kullanıldığını göreceksiniz. Bu, başın üstünden çeneye olan mesafedir.

Bir canlı çizim dersinde çıplak (nude) bir model çizmeyi öğrenmek kesinlikle ideal görünebilir, ancak bu mümkün değilse umutsuzluğa kapılmaya hiç gerek yok. Model olmadan da figürü çok iyi çizmeyi öğrenebilirsiniz. Arkadaşlarınızın veya ailenizin dar bir spor kıyafeti giymekten mutlu olabileceğini ve çıplak bir modelde bulduğunuz herhangi bir çizim probleminin (gözlem, kısaltma, orantı) eşit derecede kol ve bacak çekerek keşfedilebileceğini göreceksiniz.

En iyi sonuçlar için, her gün çizim alıştırması yaparak sürekli çalışın ve denemeler yapın. Okumalar yaparken, size ne üzerinde çalışacağınızı hatırlatmak için eskiz defterinize notlar alın. Devam etmeye hazır olduğunuzda, geri gelin ve bir sonraki egzersizi yapın. Unutmayın ki, sadece okuyarak çizmeyi öğrenmeyeceksiniz! Okuduklarınızı icraata koymalısınız.

Ev Ödevi

Bu yazımızı dikkatlice okuduktan sonra, bir arkadaşınızdan sizin için ‘poz vermesini’ isteyin. Kaç kafa uzunluğunda olduklarını bulmak için başparmak ve kalem yöntemini kullanarak bir çizim yapın ve figürünüzün kilit noktaları işaretleyin. Eskiz defterinizi tek kolunuzda tutarak bir ayna kullanabilirsiniz. Açıklanan oranları kullanarak daireler ve ovaller kullanarak bazı basit çubuk figürler çizmeyi deneyin.

Vücudun Parçalarının Çizilmesi

Resim Çizmek

Figür çizimine başlarken, ressamlar geleneksel olarak gerçek bir figür üzerinde çalışmalarına izin verilmeden önce kalıplardan -bir ayak, el, yüz- çizim yapmak zorunda kalırlar. Küçük ayrıntıları incelemek için ise çok zaman harcanması gerekir. Figür çalışmasının büyük dramıyla uğraşmak isteyebilirsiniz, ancak ayrıntılar üzerinde çalışmak için zaman harcamak büyük çizimlerinizi çok daha başarılı hale getirecektir. Bu, özellikle bir anatomi sınıfına erişimi olan öğrenciler için yararlıdır – sınıftan uzaktayken eller ve ayaklar üzerinde çalışmaya harcanan zaman, modelinizle zamanın dışında maksimum değer elde etmenizi sağlar.

İnsan Başının Yapısı

Resim kursu izmir

İnsan kafasının klasik oranlarını nasıl çizeceğinizi öğrenin. Herkesin başı biraz farklıdır, ancak bir kez ayrıntılarla uğraşmadan önce temel yapıya güvenmeniz gerekir. Başlamak için bu yazının başına dönmeyi tercih edebilirsiniz.

Ev Ödevi

Gösterilen yöntemi kullanarak kafa oluşturma alıştırması yapın. Ayrıntıya fazla girmeyin, sadece üç boyutlu bir burun oluşturmaya çalışın ve gözleri ve ağzı yüz düzlemi ile doğru hizaya getirin.

El Çizmeyi Öğrenin

İnsan Figürünü Çizmeyi Öğrenin

Ellerin karmaşıklığı ve hareketliliği onları ürkütücü bir konu haline getirebilir, genellikle bir figür çiziminin en beceriksizce çizilmiş kısmıdır. El çizmeye basitleştirilmiş bir yaklaşım için bu konunun üzerine gidin ve eli geometrik bir cisim haline getirin.  El alıştırması yapmak için bolca zaman harcayın – şanslısınız! Üzerinde pratik yapabileceğiniz kendi elleriniz var!

Gözler Nasıl Çizilir

İnsan Figürünü Çizmeyi Öğrenin

Ustanın stüdyosundaki çıraklar, gözler üzerinde çalışmalar yapmak için (pigmentleri titizlikle öğütmedikleri zamanlarda) saatler geçirirlerdi. Gözlerin nasıl çizileceğini araştırıp, bir kez okuduktan sonra, bir arkadaşınızdan poz vermesini (veya bir ayna veya dergi fotoğrafları kullanmasını) ve her açıdan kendi göz sayfasını yapmasını isteyin. Göz çiftlerini özellikle açılı olarak, yüzünüze doğru hizaladığınızdan emin olun.

Saç Çizmeyi Öğrenin

İnsan Figürünü Çizmeyi Öğrenin

Saç, insan figürünün önemli bir parçasıdır ve kötü işlenen saç, iyi çizilmiş bir figürü felce uğratabilir. Saç çizmeyi öğrenmek, oldukça ayrıntılı karakalem çizimine odaklanır, ancak karanlıklara ve ışıklara bakma ilkesi, hızlı bir şekilde kullanıldığında veya odun kömürü kullanıldığında eşit derecede iyi çalışır. Deneyin ve görün.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.