Notaları okuyabiliyorsanız, İtalyanca allegro kelimesini bir noktada hızınızı artırmanız için bir gösterge olarak görme olasılığı gözünüzün önünde çoktan belirdi bile. Müzik kompozisyonunda karşılaşacağınız en yaygın hız işaretlerinden biridir Allegro.

Müziğin Temposu

Allegro terimi

Allegro, hızlı ve canlı bir tempoda şarkı söylemenin, bir enstrüman çalmanın veya müzik yapmanın bir göstergesidir. Tempo, belirli bir şarkının veya müzik bölümünün hızı veya temposu olup, müziği ne kadar hızlı veya yavaş çalmanız gerektiğini belirtir. Tempo genellikle dakikadaki vuruşlarla ölçülür. Tempo değiştirilebilir ve bir orkestra şefi veya bir grubun davulcusu gibi bir ritim tutucusu tarafından dikte edilebilir.

Dakika Başına Vuruş

Müzikte Allegro

Allegro genellikle dakikada 120 ila 168 vuruşla ölçülür. Dakikadaki vuruşları ölçmenin doğru bir yolu, bir şarkının temposunu belirleyen bir cihaz olan mekanik veya elektronik bir metronom ile birlikte çalmaktır. Mekanik cihaz, bir arabanın ön cam sileceklerinin hareketine benzeyen soldan sağa bir sarkaç kolu ile görsel olarak ayarlanmış bir vuruş gösterir. Dakikada istenen vuruşlara ayarlanmış bir tıklama sesi çıkarmak için kullanabileceğiniz akıllı telefon uygulamaları veya elektronik cihazlar da vardır.

Müzikte İtalyanca Terimler

Klasik müzikte, bir müzik parçasının temposunu bir veya daha fazla sözcükle tanımlamak gelenekseldir. Bu kelimelerin çoğu İtalyancadır, çünkü 17. yüzyılın en önemli bestecilerinin çoğu İtalyan’dı ve tempo göstergeleri ilk kez bu dönemde yaygın olarak kullanılmıştır.

Allegro İle İlgili Terimler

Müzikal Terim Allegro ve Neşe Dolu Tanımı

Zaman zaman müzikte allegretto, allegrissimo, allegro moderato, molto allegro ve allegro misterioso gibi diğer ilgili terimleri de göreceksiniz. Allegro, allegretto’dan daha hızlı ancak allegrissimo’dan daha yavaştır.

Allegro, anlamı birleştirmek ve ruh halini tanımlamak için diğer İtalyanca terimlerle eşleştirilmiştir. Örneğin allegro moderato, orta derecede canlı anlamına gelir. Molto allegro, çok canlı ve canlı demektir. Allegro misterioso, entrika dokunuşuyla canlı demektir.

Müzik okuyucusuna “daha canlı bir allegro” da çalmasını veya şarkı söylemesini söyleyen gereksiz bir allegro allegro terimi bile vardır.

Diğer Müzik Terimleri De Hızlı Anlamına Gelebilir

Müzikal Terim Allegro ve Neşe Dolu Tanımı

Presto, hızlı anlamına gelen başka bir müzik işaretidir, aslında allegrodan daha hızlıdır. Allegro ve Presto’nun her ikisi de hızlı bir hızı belirtir, ancak önemli bir fark, allegro’nun ruh halini ifade etmesi hatta bir neşe duygusu ifade etmesidir. Presto ise sadece hızı gösterir. Presto dakikadaki vuruşlar genellikle 168 ila 200 arasında ölçülür. Müzikte mutlak en yüksek hız, dakikada 200 vuruştan daha hızlı herhangi bir hızda ölçüm yapan prestissimo’dur.

Allegro ve presto arasında sıkışmış iki hız vardır: sırasıyla “canlı ve hızlı” ve “çok hızlı ve canlı” anlamına gelen vivace ve vivacissimo. Allegro ve presto kadar yaygın olarak kullanılmazlar, ancak “daha hızlı bir allegro” anlamına geldiği anlaşılır.

Müzik Eğitiminizi Erturgut Sanatla Üst Düzeye Çıkarın

Erturgut Sanat Merkezi’nde çok çeşitli sanat eğitimleri ve sanat atölyeleri gerçekleşmektedir. Erturgut Sanat’ta siz de kendinize uygun bir hobi bir uğraş bulabilirsiniz.

Eğer hangi dersi almak istediğiniz konusunda aklınız karışıksa ücretsiz deneme derslerine gelerek her alanla ilgili ayrıntılı bilgi alabilir ve kendinize en uygun hobiyi kolaylıkla seçebilirsiniz.

Hem yetişkinlere yönelik hem de çocuklara yönelik sanat eğitimlerimize istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Eğitimlerimizde yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Eğitimlerimiz hem yetişkinler hem de çocuklar için, bireysel özel dersler ve sınıf dersleri olarak gerçekleşmenin yanı sıra, şirketlere özel olarak da şirket içi motivasyon arttırıcı atölyeler olarak da gerçekleşmektedir.

Derslerle ilgili ayrıntılı bilgi için derslerin üzerine tıklayınız. Ayrıca sitemizde yer almayan fakat açılmasını talep ettiğiniz sanat atölyeleri için de sanat merkezimizi arayabilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.