Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek konusunu ele alacağız. Belli bir yaştan sonra yeni bir şey öğrenmenin ne kadar zor olduğu efsanesini çoğumuz duymuşuzdur. Gerçek şu ki, daha yaşlı olmak birçok yönden gitar öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Odaklanmak daha kolaydır ve yeni bir çabaya zaman ayırma ve tutarlı olma olasılığınız daha yüksektir. 

Gitar çalmayı öğrenmek, yaşlı yetişkinlerin daha fazla zamanları olduğu için edindiği en yaygın ilgi alanlarından biridir. Gitar, çok yönlülüğü ve göreceli kolaylığı nedeniyle popüler bir seçimdir. Bununla birlikte, bir yetişkin olarak gitar çalmayı öğrenmenin birkaç püf noktası vardır. 

Bu kılavuz, bir yetişkin olarak öğrenme hakkındaki gerçeği, gitar öğrenirken karşılaşabileceğiniz bazı zorlukları ve bunu çok daha kolay hale getirecek bazı ipuçlarını araştırıyor. 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrınca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek

Bir Yetişkin Olarak Öğrenme Hakkındaki Gerçekler

İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek
İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek

Andragoji adı verilen yetişkin öğrenme süreci, insanların çocukken öğrendiklerinden farklıdır. Temel farklar şunlardır:

  • Yetişkinler, kariyer gelişimi veya kişisel tatmin gibi belirli bir durum tarafından tetiklenen öğrenmeye hazırdır.
  • Genellikle hayatı kolaylaştıran pratik becerileri öğrenmeye çalışırlar.
  • Çocuklar öğrenmeye yönlendirilir. Yetişkinlerin bunu gerçekleştirmek için kendi motivasyonlarına ihtiyaçları vardır.
  • Yılların verdiği yaşam deneyimi, yetişkinlerin yeni şeyleri daha hızlı öğrenmesine yardımcı olur. 

Gitar öğrenmek, birçok müziksever için bir yetişkin olarak daha kolay olabilir. Gitar öğrenmek için derin, duygusal olarak sabitlenmiş bir arzuya sahip biri her zaman başarılı olacaktır. Başlamadan önce potansiyel zorluklar konusunda kendinizi eğittiğinizde şansınız daha da artar. 

Yetişkin Öğrenciler için Zorluklar 

İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek
İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek

Yetişkin öğrenciler gitar çalmayı öğrenirken çeşitli engellerle karşılaşacaklardır. Anahtar, hiçbir şeyin sizi durdurmasına izin vermemek. Her sorunun bir yolu vardır. Birisi gitar öğrenmeye ilk başladığında tipik olarak ortaya çıkan bazı problemler şunlardır:

Üretken Olmayan Hedefler

İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek
İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek

Pek çok insan, kendileri için önemli olan şeylere ulaşmalarını gerçekten engelleyen hedefler yaratır. Basitçe gitar öğrenmek için bir hedef belirlemek başarılı olmayacaktır. Günde 15 dakika gitar çalışmak için bir hedef belirlemek çok daha verimli.

Güvenilmezlik

İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek
İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek

Her gün ortaya çıkıp işi yapmak için kendinize güvenebilmelisiniz. Sürece dayalı bir hedef belirlemek ilk adımdır. Bir sonraki adım, belirlediğiniz programa ve hedeflere göre enstrümanınızı pratik yapmak için sürekli olarak ortaya çıkıyor.

Alıştırmaya Karşı Oyun

İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek
İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek

Oyun ve pratik arasındaki farkı bilmek zorunludur. Alıştırma, yeteneklerinizi dışa doğru ittiğiniz anlamına gelir. Bu, nasıl yapacağınızı bilmediğiniz şeyleri denediğiniz ve hatalarınızdan ders aldığınız anlamına gelir. 

Başarısız Olma İsteksizliği

İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek
İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek

Başarısız olma isteksizliği, ne kadar zor olursa olsun denemeye devam edeceğiniz anlamına gelir. Kabarık ve nasırlı parmak uçları, sinir bozucu riffler veya zorlu akorlar da sizi durduramaz. Karmaşık görünen her şey ikinci doğanız olana kadar devam edeceksiniz. Başlamadan önce karşılaşabileceğiniz zorlukları bilmek sizi oyunda öne geçirir. Zaten tüm engellere hazırsınız ve bunların üstesinden gelmek için bir planınız var. Gitarı seçtiniz çünkü onda hoşunuza giden bir şeyler var. Belki de en sevdiğiniz şarkının ana enstrümanıdır ya da size çocukken dedenizin çaldığı ezgileri hatırlatır. 

En sevdiğiniz şarkıları çalmayı öğrenmeye başlayın. Tek bir akorla başlayın ve ilerledikçe repertuarınızı oluşturun. Tanıdık melodilerin şekillendiğini duymak, motive kalmanın heyecan verici bir yoludur. Hepsinin en yararlı ipucu, ona bağlı kalmaktır. Hiç ilerleme kaydetmiyormuşsun gibi hissedebilirsin, ama bu doğru değil. Haftada bir kez uygulama seanslarınızın video günlüğünü tutmayı deneyin ve ne kadar ilerlediğinizi göreceksiniz. Bir yetişkin olarak gitar çalmayı öğrenmek aşılamaz bir hedef değildir. Yetişkin olmak, zamanımız ve enerjimiz üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olduğumuz anlamına gelir. Gitar çalmak, onu harcamanın en keyifli ve değerli yollarından biridir.

İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek
İleri Yaşlarda Gitar Öğrenmek