Erturgut Sanat ailesi bugün sizler için Hikayede Çatışma Nasıl Yaratılır? konusunu ele alacağız.. Sık sık çatışma yaratmak için muhteşem olaylar göstermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin, bir araba kovalamacası, aşıklar arasındaki bir tartışma, yumruk kavgası veya nükleer patlama tehdidi… Ya da çatışmayı bir tür içsel ıstırap olarak düşünüyoruz, depresyon, özlem veya acı gibi. 

Ama gerçek şu ki, eğer olaylar ve duygular hikayelerimizdeki tek çatışma unsuru olsaydı, oldukça düz hikayelerimiz olurdu. Çatışma, iyi hikayelerde, muhteşem olaylar veya acı verici duygularla ilgili değildir. İyi çatışma değerlerle ilgilidir.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için hikayede çatışma nasıl yaratılır konusunu ele alacağız. Eğer siz de yazmaya meraklıysanız, çatışma olmadan hikaye yaratılamayacağının farkındaysanız ve iyi bir yazar olmak için adım adım ilerliyorsanız bu yazıyı dikkatlice okumanızı öneririz…

Yazarlık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Hikayede Çatışmayı Oluşturan Değerler Nedir?

Hikayede Çatışma Nasıl Yaratılır?

Çatışma bağlamında değer kelimesini duyduğunuzda, “aile değerleri ” veya başka bir deyişle ahlak düşünebilirsiniz. Ahlak, hikaye anlatımı için çok önemli olsa da, ahlak, değerle kastettiğimiz şey değildir. Eğer sadeleştirmek gerekirse değer, hayran olduğunuz, istediğiniz bir şeydir. Eğer bir şeye değer verirseniz, bunun iyi olduğunu düşünüyorsunuz demektir.

İşte değer verebileceğiniz bazı örnekler:

 • Para / Servet
 • Arkadaşlar
 • İyi notlar almak
 • Organizasyon
 • Adalet
 • Merhamet
 • Çevre
 • Verimlilik
 • Güç
 • Tevazu

En sevdiğin kahramanlardan birkaçını düşünün. Neye değer veriyorlar?

Hikayede Çatışma Nasıl Yaratılır?

Örneğin, Pride & Prejudice’den kahramanımız Elizabeth Bennet, dürüstlüğe, alçakgönüllülüğe, zekaya, nezakete ve ailesine değer veriyor. Bay Darcy ile olan çatışması bu değerlere dayanıyordu.

Hikayede Çatışma Nasıl Yaratılır? 

Hikayede Çatışma Nasıl Yaratılır?

Hikayeyi var eden ana etmen olan çatışmayı yaratmak için öncelikle kendimize doğru soruları sormalı ve bu soruların cevaplarını hikayemize geçirmeliyiz. Çünkü bu sorular hem olayın akışını hem de bir diğer taraftan karakterlerinizin kendi inandırıcılıklarını da destekler. 

Peki hikayede çatışmayı var etmek için kendinize sormanız gereken sorular hangileridir?

 • Ana karakterinizin değeri nedir?
 • Değerlerinden herhangi biri potansiyel olarak çelişiyor mu?
 • Bu değerlerdeki çatışmaları nasıl ortaya çıkarabilirsiniz?
 • Bu tek değerin karmaşıklığına nasıl girebilirsin?

Eğer bu soruların cevaplarını kendinize verebiliyorsanız o zaman okuyucu ya da izleyici de bu cevapları alacak ve hikayenizdeki çatışmaya inanarak ondan çıkarması gereken sonuçları daha iyi kavrayacaktır. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.