Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Yazarken Ruh Halini Aktarmak konusunu ele alacağız.. Ne tür yazarlarsa yazsınlar tüm yazarlar, yazılarında sakinlikten gerginliğe veya huysuzdan gençleşmeye kadar değişebilen arzu edilen ruh halini oluşturmak için kelimeler kullanırlar. Peki yazarken ruh halini aktarmak için ipuçları var mıdır? Ya da bunu yapmanın kolay bir yolu? 

Erturgut Sanat Merkezi olarak bu yazımızda sizler için bu sorunun cevabını veriyoruz. Evet, yazarken ruh halini aktarmak için ipuçları vardır ve bu ipuçlarını kullanmak karakterinizin iç dünyasını aktarmanın en kullanışlı yollarıdır. 

Siz de yarattığınız karakterlerin duygularını okuyuculara daha iyi aktarmak mı istiyorsanız? O halde yazımızı okumaya devam edin. Yazarlık Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Yazarken Ruh Halini Aktarmak

Yazıda Ruh Hali Nedir? 

Yazarken Ruh Halini Aktarmak İçin İpuçları
Yazarken Ruh Halini Aktarmak İçin İpuçları

Mood, bir hikayenin duygusal kelime dağarcığını tanımlayan edebi bir araçtır. Okuyucular bir romanı, kitabı veya kısa öyküyü okurken o ruh halini hissetmelidir ve bir öykünün ruh hali, tutarlı bir anlatı oluşturmak için genellikle bölümden bölüme tutarlı kalacaktır. Bir yazının ruh hali, bir parçanın atmosferi ve okuyucuya ilettiği genel histir, ton ise yazarın bakış açısını ifade eder.

Yazıda Ruh Halini Aktarmak İçin İpuçları 

Yazarken Ruh Halini Aktarmak
Yazarken Ruh Halini Aktarmak İçin İpuçları

Eğer uyuyorsa, bir edebi eserin ruh halini tarif etmek için hemen hemen her sıfatı kullanabilirsiniz. Bir avuç ruh hali artı onlarla ilişkilendirebileceğiniz yazar veya kitap örnekleri için aşağıya bakın:

Okuyucular içini ısıtan ama hüzünlü unsurları olan kitapları acı-tatlı olarak tanımlayabilirler. Louisa May Alcott’un Küçük Kadınları ve John Irving’in Owen Meany için Bir Duası acı-tatlı konuları olan iki kitaptır.

Jane Austen’ın yazdığı Gurur ve Önyargı, sınıf farklılıklarıyla ilgili ama aynı zamanda okuyucuların belirli karakterlerin başkalarına olan duygularını desteklemesine olanak tanıyan romantik bir ruh haline sahip. André Aciman’ın İtalya’da yaz mevsiminde geçen Adınla Çağır romanı, romantizmin havayı doldurduğu bir roman.

Alice Walker’ın “Tanrı’dan başka kimseye söylemesen iyi edersin” dizesiyle başlayan The Color Purple’ı gibi işler bazen itiraf niteliğindedir. Bu açılış cümlesi, anlatıcının okuyucuyu yakın tuttuğu ve onlara güvendiği havasını belirler.

Çocuk kitaplarında, genç bir okuyucunun deneyimini geliştirmek için genellikle esprili, şen şakrak ve tuhaf ruh halleri bulunur. Dr. Seuss ve Shel Silverstein’ın çalışmaları başlıca örneklerdir.

Hasret hali melankolik olabilir. Kazuo Ishiguro’nun en bilinen iki eseri Günden Kalanlar ve Beni Asla Bırakma’da karakterleri büyük bir özlem duyuyor.

Yazarken Ruh Halini Aktarmak
Yazarken Ruh Halini Aktarmak İçin İpuçları

Duygu sözcükleri aynı zamanda okuyuculara bir parçanın farklı ruh halleri hakkında ipucu verir. Kelimeler, okuyucunun bir çalışma boyunca ilerlerken ruh halini oluşturmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, bir eser genel olarak parçalayıcı bir enerjiye sahipse, hikaye aniden daha melankolik bir havaya geçtiğinde okuyucular önemli bir şey olduğunu anlayacaktır.

Yazarken Ruh Halini Aktarmak

Yazarlık ve yazmak ile ilgili kafanızda soru işaretleri oluştuysa hemen bizi aramaktan kesinlikle çekinmeyin, hatta bir kahve ya da çay içip aklınızdaki soru işaretlerini direk bize sormaktan ve sohbetimize dahil olmaktan asla çekinmeyin. Sanatın paylaştıkça çoğaldığını ve herkesin bir şekilde sanatçı olduğunu düşünen bir kurum olarak, sizden görüşünüz aracılığınız ile faydalanmak çok isteriz..

Ayrıca Sanat Merkezimize gelerek playstation turnuvalarımıza katılabilir ve galibiyet için oldukça antremanlı olan öğrenci ve öğretmenlerimiz ile kapılabilirsiniz :) İlk bir kaç el yenilseniz dahi zamanla siz de pratik yaparak gelişebilirsiniz. Bu konu tamamen sanat yapmala parelel noktada. Sanat aracılığınızın üzerine ne kadar giderseniz o kadar tecrübelenecek ve daha iyi hale geleceksiniz. O nedenle ne olursa olsun yazın. Haldun Taner genellikle öğrencilerine ne gördülerse mutlaka yazmalarını, mutlaka günlük tutmalarını önermektedir. Böylelikle özgün bir yazı diline ulaşabilir ve karakterinizi sanatınıza işleyebilirsiniz..

Sanat Merkezimize her geldiğinizde yazabileceğiniz bir çok etkinlik ve eğlenceyle karşılacağınıza eminiz. Gerek sosyallik için gerekse sanatınız için ilhamınızı alabilecek sıcak bir ortam yaratmayı umuyoruz ve bu ortamın renklerini haline gelmeniz bizim için oldukça önemli. Kısacası Erturgut Sanat Merkezi her konu için sizleri bekliyor :)