Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizlerle birlikte Gitarda Tel Temizliği Nasıl Yapılır? konusunu ele alacağız.. Unutmayın gitarın sesi tellerinden başlar. Gitar tellerini temiz tutarak hem tellerin ömrünü uzatır hem de her zaman harika bir tonlar elde edebilirsiniz.

Peki gitar telleri neden kirlenir? Bunun pek çok nedeni olsa da öne çıkan nedenlerden ikisi aşırı nem ve çalış sırasında tellerde oluşan ter birikintisidir.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Gitar Teli Nasıl Temizlenir?

Gitarda Tel Temizliği Nasıl Yapılır?

Gitar Çalmadan Önce: Tellerdeki, manyetiklerdeki ve klavyedeki nemi gidermek için mikrofiber bir bez kullanın. Mikrofiber bezin ıslak olmaması önemlidir. Amacınız zaten nemi almak olduğu için mikrofiber bezin kuru olduğuna emin olun..

Çaldıktan Sonra: Hava ne kadar soğuk olursa olsun, ne kadar terlememiş olsanız da mutlaka gitarın tellerinde göremediğiniz ter birikinleri ya da ölü deri birikinleri oluşur. Bu aşamada çok hafif nemli bir bez kullanabilirsiniz. Ancak asla nem kurumadan kılıfına kaldırmayın. Nemin iyice kuruduğuna ve hiçbir ıslak bölgenin kalmadığına emin olarak gitarınızı kaldırın..

Gitarı Muhafaza Ederken: Tellerin oksitlenmesini neden olan temel nedenlerden biri de nemdir. Özellikle yaz aylarında bildiğiniz üzere nem arşa uzanıyor. Gitarı çalmadığınız zamanlarda kılıfında yada kuru bir odada saklamaya özen gösterin. Eğer odalarınızda rutubet sorunu varsa gitarı kesinlikle o odadan uzak tutun!

Gitar Teli Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gitarda Tel Temizliği Nasıl Yapılır?
  • Ev temizleyicileri KULLANMAYIN , gitarınıza zarar verebilirler. Müzik marketlerden özel temizleyici losyonlar edinebilirsiniz..
  • Elektro gitarda tel temizliği yaparken manyetikleri bir temizlik bezi veya tek kullanımlık havluyla örtün.
  • Tel temizliği yaparken tellerden damlayan temizlik ürünü için klavyeyi bir örtü yada havluyla klavyeyi örtün.

Gitar Tellerini Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

  • Oksitlenme tonlarınızı doğrudan etkileyecektir. Tonunuzda bir farklılık duyuyorsanız tellerinizi değiştirme vakti gelmiş olabilir..
  • Tel gerginliğindeki değişimler.
  • Yeni bir ton arayışı için yeni teller deneyebilirsiniz.
Gitarda Tel Temizliği Nasıl Yapılır?
Gitar Tellerini Suda Kaynatmak İşe Yarar Mı?

Geleneksel bir gitar teli temizliği yöntemi olan gitar tellerini suda kaynatmak tellerdeki sıkıntının boyutuna göre işe yarayabilir.. Oksitlenmeyi böylelikle giderebilirsiniz ancak bu yöntem telinizin ömrünün uzamasını sağlayamayacaktır..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Aklınıza gelen tüm soru işaretleri için istediğiniz ulaşım yönteminden hemen bize ulaşın..