Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak konusunu ele alacağız.. Gitar dünyasına adımı atmaya başladınız. Harika! Bahse gireriz enstrümanla ilgili bir sürü sorunuz vardır, ama yine bahse gireriz en yakıcı sorularınız “nereden başlamalıyım?” olacaktır. Ayrıca tek telli gitar şarkılarıyla başlayıp başlayamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Cevap EVET, ancak genellikle çok kısalar veya daha uzun şarkılarda çalınan riffler. Bu yazıda size daha önce hiç gitar almamış olsanız bile çalabileceğiniz bir telde 10 farklı şarkı göstereceğiz!

Başlamadan önce gitarınızdaki tellerin isimlerini öğrenmenizi tavsiye ederiz. Tellerin en kalın telden en ince tele sıralaması EADGBE’dir. Yeni başlayan biriyseniz, sırayı hatırlamanıza yardımcı olması için “Eddy Ate Dynamite Good Bye Eddy” kısaltmasını hatırlayabilirsiniz! En ince tel aynı zamanda birinci tel olarak da bilinir, en kalın tel ise altıncı iptir.

Bu makaledeki notları basitleştirilmiş bir versiyon olarak yazdık. Tablatür, gitardaki perdeleri ve telleri temsil etmek için sayıları ve çizgileri kullanan bir müzik öğrenme yöntemidir. Bu durumda, tüm bu şarkılar sadece bir dize kullandığı için sadece sayıları yazdık. Her sayı, işaret parmağınızla basacağınız ve baskın el baş parmağınız veya plastik bir pena ile oynayacağınız gitarınızdaki bir perdeyi temsil eder.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak

Hot Cross Buns (1. Tel)

Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak
Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak

Pek çok çocuğun enstrümanlarında ilk şarkıları olarak öğrendiği klasik bir şarkıyla başlayalım. Üç Kör Fare olarak da bilinen Hot Cross Buns, gitardaki en ince telimizde çalınır. Serçe parmağınız ile başlayın ve 4’e koyun. Şimdi, ya başparmağınızı alın ya da notayı çalmak için ipi nazikçe alın. Ardından, işaret parmağınızı 2’ye getirin. Bilinmesi gereken son not, sekmedeki açık dizeyi temsil eden 0’lardır, bu da hiçbir şey için endişelenmediğimiz anlamına gelir. İşte notlar…

4-2-0 4-2-0 0-0-0-0 2-2-2-2 4-2-0

Eye of the Tiger – Survivor (6. Tel)

Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak
Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak

Hot Cross Buns, ince E telinde çalındı, şimdi bas notaları olan bir şarkı deneyelim! Eye of the Tiger, Rocky filmlerinden popüler hale getirildi. Bu riff tüm şarkı boyunca tekrarlanır ve en kalın telinizde çalınır! Notaları öğrendikten sonra bunu müzik parçasıyla birlikte çalmayı deneyin!

8 8-6-8 8-6-8 8-3-4

We Will Rock – Queen ( 5. Tel )

Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak
Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak

Şimdi arkadaşlarınızla ve ailenizle çalabileceğiniz bir şarkı deneyelim! We Will Rock You, her spor etkinliğinin şarkısıdır. Arkadaşlarınızı/ailenizi dahil etmek istiyorsanız, iki kez ayaklarını yere vurmalarını ve ardından şarkının meşhur ritmini yaratmak için alkışlamalarını sağlayın! Bu şarkıyı ikinci en kalın teliniz olan A teliniz üzerinde deneyin.

9-8-6-4 6-6 6-6

Smells Like Teen Spirit – Nirvana (6. Tel)

Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak
Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak

Şimdi biraz Grunge müziğine bir göz atalım! Smells Like Teen Spirit, Rock’n’Roll tarihinin en tanınmış bas hatlarından birine sahiptir.

1-1 6-6 4-4 9-9

Smoke on the Water – Deep Purple (4. Tel)

Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak
Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak

Biliyoruz, Stairway to Heaven dışında yasak gitar şarkılarından biri bu! Çünkü çok klasik :)) Ancak, sadece birkaç farklı nota olduğu için bu yeni başlayanlar için harika bir riff.

0-3-5 0-3-6-5 0-3-5-3-0

Gitarda Tek Tel İle Şarkı Çalmak