Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Ritmi Geliştirmek konusunu ele alacağız.. Ritim, tüm müzik yapımının temelidir. Akorları ve hatta doğru notaları çalmaktan daha önemlidir. Sadece müzik yapmak için temel değil, aynı zamanda yaşamlarımız için de temeldir. Mevsimlerimiz, konuşma kalıplarımız, biyoritimlerimiz ve evrendeki frekansların nabzı ile ilgilidir. Her şey ritmik! Bu nedenle, ritim duygunuz olmadığını düşünseniz (veya size söylenmiş olsa da) ritmiksiniz.

Bir enstrümanda ritim çalmak duygu ve sezgi ile başlar ama aynı zamanda geliştirilip keskinleştirilebilen bir beceridir. Bir başlangıç ​​noktası olarak doğal ritim duygunuzu keşfedelim ve bu duygudan nasıl yararlanacağınızı ve bunu ukulelenizde nasıl ileteceğinizi gösterelim. Müzikteki ritmi dinlemeyi ve senkronize etmeyi öğrenerek başlayacağız. Ardından, çalmamızı ritme göre nasıl senkronize edeceğimizi ve ritim ile tıngırdatmanın nasıl ilişkili olduğunu öğreneceğiz.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitarda Ritmi Geliştirmek

Müziğe Geçerek Başlayın

Gitarda Ritmi Geliştirmek
Gitarda Ritmi Geliştirmek

Başlamak için bir müzik parçası dinleyelim. Aşağıdakileri dinleyin ve vücudunuzun müziğe hareket etmesine izin verin. (Müzisyenlerden bir ipucu alın ve müziğe nasıl geçtiklerine dikkat edin). Çoğumuz bir şarkının keyfini çıkarırken ellerimizi kucağımıza vururuz veya başımızı sallarız, bu doğal hissettirir.

Kafanıza hafifçe vurduğunuzda veya salladığınızda, yüksek sesle saymaya başlayın. Vuruşunuza veya kafanıza “1 2 3 4” demeyi deneyin. Bu nasıl hissettirdi? Şarkıyla aynı çizgideymiş gibi hissettin mi yoksa kötü mü hissettin? İçgüdülerine güven. Eğer hissediyorsanız, olmasına izin ver ve devam et. Kendinizi kötü hissediyorsanız, tekrar deneyin. Bu şekilde “ritmi yakalarız”. Ritim, müzikte vuruşlarla ölçülür. Müziği, ölçü adı verilen belirli sayıda vuruş döngüsü üzerinden tasarlarız.

Bir Şarkıyı Nasıl Sayacağınızı Öğrenin

Gitarda Ritmi Geliştirmek
Gitarda Ritmi Geliştirmek

Çoğu popüler müzik, 4 sayılık bir vuruş döngüsüyle ölçülür. Yukarıdaki şarkı 4 olarak sayılıyor. 4’e kadar saymanıza rağmen kendinizi kötü hissettiyseniz, farklı bir yerden tekrar başlamayı deneyin. 4 sayının zamanlaması önemlidir. Müzisyenler 1. vuruş çalıyorsa ve siz bunu 2. vuruş olarak sayıyorsanız ses kesilecektir. Bunun nedeni, tüm vuruşların aynı vurguyu almamasıdır. 

Müzikte, 4 vuruşlu bir döngünün üzerinde olduğunu bize bildiren birkaç ipucu var. Örneğin, mandolin, banjo ve gitar birlikte çalar ve basa karşı koyar. Şarkı devam ederken bas sesi geldiğinde dinleyin. Bir notaya nasıl vurduğuna dikkat edin, ardından üçlü enstrüman bir tıngırdatarak yanıt veriyor gibi görünüyor? Bu şarkı boyunca olur. Aslında, Bluegrass sesinin üslupsal bir parçasıdır (“oom-pa oom-pa oom-pa” gibi düşünün).

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de gitar ve mandolin çalan ritim ellerin hareket etmeyi asla bırakmamasıdır. Birbirleriyle senkronize hareket ederler ve sürekli bir yukarı ve aşağı akışını sürdürürler. Bunun neden ve nasıl çalıştığını biraz sonra göreceğiz, ancak şimdilik dikkat edin. Her bas notasını 1 veya 3’lük bir vuruş olarak düşünürseniz, o zaman üçlünün tıngırtısı sırasıyla 2 veya 4’tür. Böylece, “oom-pa oom-pa” 1 2 3 4 olarak sayılır ve ardından tekrarlanır. Yine bas, 1. ve 3. vuruşlarda çalar ve tıngırdatma tepkileri 2. ve 4. vuruşlardadır. 

Hangi Vuruşların Vurgulandığını Anlayın

Gitarda Ritmi Geliştirmek
Gitarda Ritmi Geliştirmek

Bunda gözden kaçabilecek önemli bir nokta var – gitar, mandolin ve banjo üçlüsü bastan daha yüksek ve bir davul vuruşu gibi daha vurmalı geliyor. Bu önemlidir çünkü her vuruşun nasıl farklı bir vurguya sahip olduğunu vurgular.. 1. ve 3. vuruşlar bas tarafından vurgulanır ve 2. ve 4. vuruşlar diğer herkes tarafından vurgulanır ve daha yüksek oldukları için daha fazla dikkat çekerler.

Ritmin bu vurgusuna aksan denir. Bir sayımın aksanlı kalıbı, müziğin hissini oluşturmaya yardımcı olur ve dinleyicinin (ve çalanın) dikkatini çeker. Dinle ve tekrar ilerle. Bu sefer, bas çaldığında ayağınızı yere vurun ve üçlü tıngırdadığında alkışlayın veya şaklatın. Ritmi yakaladın! Bunu gün boyunca duyduğunuz her müzikle uygulayın. 

Bir enstrümana bile ihtiyacınız yok. Sadece dokunun ve kendinizi test etmek için yüksek sesle sayın. Bir sonraki melodiyi deneyin ve aksanlara dikkat edin. Bu şarkı da 4’te sayılır. 2. vuruşta perküsyon vuruşunu duydunuz mu? Aksan budur ve bu şarkının hissini veya ritmini yönlendirmeye yardımcı olur. Bu şarkıyı saymak için dayanağınız bu..

Gitarda Ritmi Geliştirmek
Gitarda Ritmi Geliştirmek