Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Ritim Egzersizleri konusunu ele alacağız.. Eğer bir gitaristseniz, muhtemelen bir noktada penalama ve ritim ile mücadele etmişsinizdir. En yetenekli müzisyenler bile zamanı tutmakta ve bu karmaşık ritimleri tutturmakta zorluk çekebilir. Neyse ki, becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç alıştırma var. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Gitarda Ritim Egzersizleri

Metronom Egzersizi

Gitarda Ritim Egzersizleri
Gitarda Ritim Egzersizleri

Bu egzersiz, tempoda kalmanıza ve zamanlama duygunuzu geliştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İlk olarak, çevrimiçi bir metronom bulun veya yerleşik metronom işlevine sahip bir davul makinesi/sıralayıcı/uygulama kullanın. 

Tempoyu rahat bir hıza ayarlayın (60-80 BPM arası bir yer iyi bir başlangıç ​​noktasıdır) ve play tuşuna basın. Kalın ve ilk vuruşta, yani metronom tıkladığında vurarak başlayın ve ardından tıklamalarla zamanda yukarı ve aşağı penalamaya devam edin. Daha rahat hale geldikçe, farklı desenler ve ritimler eklemeyi deneyin. Unutmayın, amaç metronom ile zaman kazanmaktır, bu yüzden ilk başta fazla hevesli olmayın! 

Ayna Alıştırması

Gitarda Ritim Egzersizleri
Gitarda Ritim Egzersizleri

Bu alıştırma tamamen karmaşık ritimleri içselleştirmeyi öğrenmekle ilgilidir. Kulaktan öğrenmek harikadır, ancak bazen standart notasyon veya tablo biçiminde yazılmış ritimleri görmek yardımcı olur. Öğrenmek istediğiniz zorlu bir ritim bulduğunuzda, bunun bir kaydını veya sizin için çalabilecek birini bularak başlayın. 

Ritmi birkaç kez dinleyin ve ardından gitarınızda taklit etmeye çalışın. Başlamak için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, ritmi notasyona veya tablo formuna dönüştürmeyi deneyin. Yazdığınızı düşündüğünüzde, kaydı kapatın ve hafızadan oynatmayı deneyin. Herhangi bir yardım almadan ritmi doğru bir şekilde çalana kadar bu işlemi tekrarlayın. 

Egzersiz Boyunca Oyun

Gitarda Ritim Egzersizleri
Gitarda Ritim Egzersizleri

Bu alıştırmada, önceden kaydedilmiş bir parça ile birlikte çalacaksınız ama bir değişiklik var! Şarkının başından başlayıp sonuna kadar çalmak yerine, şarkının ortasından veya daha da iyisi, şarkı boyunca rastgele noktalarda başlayın. 

Bunu yapmak, sizi çevrenizde olup bitenleri yakından dinlemeye ve duyduklarınızı çalmaya zorlayacaktır. Bu, herhangi bir müzisyen için önemli bir beceridir, ancak gitaristler için özellikle önemlidir, çünkü her zaman göremediğimiz diğer enstrümanlarla birlikte çalmak zorunda kalırız (örneğin, arkadaşlarla birlikte çalarken). 

Birlikte Çalma

Gitarda Ritim Egzersizleri
Gitarda Ritim Egzersizleri

Nasıl dinleyeceğinizi ve birlikte sayacağınızı öğrendikten sonra, enstrümanınızla bu vuruşları çalmak için pratik yapma zamanı. Tıngırdayan elin hareket etmeyi asla bırakmadığına nasıl dikkat çektiğimizi hatırlıyor musunuz? Bu nedenle. Her vuruşu “1 2 3 4” vb. olarak sayarız, ancak çalan elimiz her sayımı bir aşağı tıngırdatma ile eşleştirmelidir. Bir sonraki vuruş için aşağı inmek üzere geri yukarı gitmemiz gerektiğinden, arada bir de yukarı tıngırdatmamız var. Bunları “ve” diyerek tıngırdatarak da sayabiliriz.

Bu yüzden sayarken art arda “1 ve 2 ve 3 ve 4 ve” deyin. Bu, tekrar dokunmak için elinizi kaldırdığınızda elinizi kucağınıza hafifçe vurduğunuzda da hissedilebilir. Aradaki vuruşlara alt bölümler denir ve bunlar önemlidir çünkü çalımınızı bir sayıyla bu şekilde eşleştiririz. Bir saatin üzerinde sallanan bir sarkaç gibi, çalan el aşağı indikten sonra tekrar yukarı sallanmalı ve bu yukarı ve aşağı hareketi ölçülü bir sayımla eşleştirmemiz gerekir. 

Bunu deneyin, çalmak için tek bir akor seçin. Ardından, orta derecede yavaş bir tempoda yüksek sesle “1 ve 2 ve 3 ve 4 ve” tekrar tekrar saymaya başlayın. Ardından, ritim elinizi tutun ve her bir sayı söylediğinizde aşağı doğru ve her “ve” dediğinizde yukarı doğru eşleştirin. Kulağa daha müzikal gelmesi için 2 ve 4’e vurgulu vuruşlar ekleyin. Bu alıştırmadaki amacınız, ritim elinizi çok fazla düşünmeden ritmik bir sayımla sürekli olarak aşağı ve yukarı hareket ettirmeye alışmaktır.

Yüksek Sesle Sayın

Burası yüksek sesle saymanın ve tek bir akorun tekrarlanmasının yardımcı olduğu yerdir, sizi vuruşta kalmaya odaklar ama aynı zamanda bölge dışına çıkmanıza da izin verir. Bunun için iyi bir duyguya sahip olduğunuzda, her 2 ölçü veya 8 vuruşta bir akor değiştirerek kendinizi test edin ve iki akor arasında bu şekilde gidip gelin. Artık şarkıları bulmaya ve birlikte çalmaya hazırsınız. Sadece akorları öğrenin, saymayı öğrenin ve akorların ne zaman değiştiğini dinlemek için birlikte sayın. Bu üç şeyi öğrendikten sonra şarkıyı çalmaya başlayabilirsiniz. 

Gitarda Ritim Egzersizleri
Gitarda Ritim Egzersizleri