Erturgut Sanat ailesi olarak bu yazımızda sizlerle birlikte Gitarda Parmak Harf Ve Numaraları konusunu ele alacağız. Gitarı parmak stili ile çalmak isteyenlerin kesinlikle bilmesi gereken önemli bir konudur. Parmak harf ve numalarını bilerek şarkı esnasında doğru yerde doğru notalara basabilir, bu sayede doğru geçişler yapabilirsiniz..

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki tüm bilgileri ağırlıklı olarak sağ elini (Sağlak) kullananlar baz alınarak oluşturduk. Eğer genellikle sol elinizi kullanıyorsanız (solaksanız) ellerin yer değiştirmeniz gerekecektir.. Yani eğer solaksanız sağ elinizde numaralar, sol elinizde harfler olacak şekilde incelemelisiniz.

Gitarda Parmak Harf Ve Numaraları

Gitar eğitiminde duruş ve oturuştan sonra temel eğitimi oluşturan parmak harf ve numaraları doğru yaparak eğitiminizi daha verimli yapabilir, daha doğru bir şekilde etüt ve şarkı çalışmalarınızı yapabilirsiniz..

Gitarda Sağ El Harfleri

Gitarda Parmak Harf Ve Numaraları

Öncelikle parmak harflerinin nereden geldiğini bilmeniz ezberlemenizi kolaylaştıracaktır. Sağ el parmak harfleri İspanyolca parmak isimlerinin baş harflerinden gelir. Burada bir diğer önemli husus ise serçe parmaktır. Serçe parmak genellikle Flamenko müzik türünde kullanılır. Serçe parmağın harfi birkaç yerde farklı adlandırılabilir. Aşağıda tüm serçe parmağın harfleri ele alacağız..

Sağ El Parmak Harfler Ve Harflerin Anlamı

  • Başparmak, harfi ile adlandırılır. Pulgar kelimesinin baş harfidir. 
  • İşaret parmağı, Harfi ile adlandırılır. İndice kelimesinin baş harfidir.
  • Orta parmak, harfi ile adlandırılır. Medio kelimesinin baş harfidir.
  • Yüzük parmağı, harfi ile adlandırılır. Anular kelimesinin baş harfidir.
  • Serçe parmağı, eserlerde s, e, c ve x harfleriyle görmeniz mümkün.

Kısaca başparmaktan itibaren P İ M A X olarak aklınızda tutabilirsiniz..

Gitarda Sol El Numaraları

Şimdi geldik gitarda sol el numaralarına. Bilgileri öğrenmeden önce bilginin nerede, ne işe yaracağını bilmek öğrenmeyi teşvik edecek ve kolaylaştıracaktır. Gitarda sol elin numaralandırma sebebi parçayı çalış esnasında parmakları en verimli şekildi kullanıp daha doğru sesler çıkarabilmektir.

Gitarda sol el baş parmağı numaralandırılmaz çünkü baş parmağın temel görevi diğer parmakların doğru basışını sağlamaktır. Ayrıca baş parmak klavyede nota basımında kullanılmadığından numaralandırılmaya gerek duyulmaz.. Onun görevi daha sabit ve daha kritiktir :)

Sol El Parmak Numaraları

  • İşaret parmağı, 1 numaralı parmaktır.
  • ​Orta parmak, numaralı parmaktır.
  • Yüzük parmağı, 3 numaralı parmaktır.
  • Serçe parmağı, 4 numaralı parmaktır.

Bugünkü yazımızda Gitarda Parmak Harf Ve Numaraları konusunu ele aldık. Aklınıza takılan başka sorular ve görüşleriniz için Buraya Tıklayarak bize ulaşabilir ve soru işaretlerinizi giderebilirsiniz..

Gitarda Parmak Harf Ve Numaraları

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!