Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Funk Nasıl Çalınır? konusunu ele alacağız.. Yazımızda, gitar çalma tekniğinizi mükemmelleştirmenize ve ritmik duyarlılığınızı geliştirmenize yardımcı olacak bir derste funk çalmanın temellerini açıyoruz.

Gitarda Funk tekniğini en iyi uygulaya bileceğiniz en önemli yegane teknik vardır. Strumming gitar tekniği muhtemelen öğreneceğiniz en faydalı tekniktir. Sıradan bir dinleyicinin ‘gitar çalma’ olarak değerlendirdiği şeylerin yaklaşık yüzde 90’ı bunu içerir ve bir kez yapabildiğinizde bunu her zaman yapmak istersiniz..

Söz konusu teknikle çalmak tırnağınızı çalan elinizle tellere temas edip çalmaya başlamak için iyi bir yoldur. Sürtünen elinizin fazla bir şey yapmasına gerek yok, bu yüzden bu tekniğine konsantre olabilirsiniz. Bunu Isaac Hayes’in Theme From Shaft ve Nirvana’nın Smells Like Teen Spirit’inde duyabilirsiniz .

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın.

Gitarda Funk Çalmak

Gitarda Funk Nasıl Çalınır?
Gitarda Funk Nasıl Çalınır?

Bir öğrencinin belirli bir stili çok fazla dinlemesi tabiki de muhteşemdir, çünkü kulağa doğru geldiğinde işitebilirler ve bir ölçüde kulak gelişimine büyük katkı sağlar. Funk çalmak için hafif, rahat bir dokunuşa ihtiyacınız var. Zor yanı ise iyi hissetmek için yukarı vuruşları elde etmektir. Penanın telleri aşmak için savaştığını düşünüyorsanız, muhtemelen iyi ses çıkarmayacaksınız.

Daha ince bir gitar penası deneyerek ve penanın teller arasında çok fazla uzamasını durdurarak direnci azaltabilirsiniz. Bunun yerine üstte süzüldüğünü hayal edin. Biraz daha sert tıngırdatarak veya vuruş dışında yaptığınızdan daha fazla teli vuruşta vurarak ‘vurgular’ (vurgu) oluşturabilirsiniz.

Bu daha iyi notalara temas ve nabzı hissetmenize yardımcı olacaktır. Strumming pek çok günlük harekete çok benzemez, bu nedenle öğrencilerin nasıl hissetmeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olmak zordur. Parmaklarınızdan sallamayı veya Afrika parmak şıklatmayı düşünerek yakınlaşabilirsiniz.

Bir Kaç Öneri

Gitarda Funk Nasıl Çalınır?
Gitarda Funk Nasıl Çalınır?

🎸Parmaklarınızı klavyenin herhangi bir yerinde iplerin üzerinde hafifçe dinlendirin. Telleri bir perdeye bastırmayın.

🎸Daha ince uçlu bir pena (0,73 mm veya daha ince), çalma veya enstrümanın çizilmesine karşı daha az direnç sağlar. Naylon gibi daha yumuşak malzemeler de yardımcı olabilir.

🎸Yukarı vuruşlarınızda, toplama noktasının ucunu yere bırakmak, tellerin üzerinde kaymasına yardımcı olabilir.

🎸Bileğiniz gevşek olmalı. Hafif bir bükülme, kilitlenmesini durdurmaya yardımcı olur.

Bir müzik türünü öğrenmek tabiki de bir yazıyla ya da bir kitapla mümkün değildir. Unutmayın her müzik türü bir kültürdür. O kültüre dahil olmasanız dahi bir fikir sahibi olmadan müzik türünün karakteristik özelliklerini tam olarak enstrümanda yansıtmanız mümkün değildir. Her zaman dediğimiz gibi, ne dinlersiniz onu çalarsınız.

Erturgut Sanat ailesinde çok geniş yelpazede müzik dinleyen network ile tanışabilirsiniz. Sadece enstrüman kurslarına değil takılmak için de her zaman sanat merkezimizi ziyaret edebilirsiniz!

Gitarda Funk Nasıl Çalınır?