Gitar eğitimine başlayanlara söylenen ilk cümle şudur; “Öncelikle tutuş, duruş ve oturuş”. Gitarda notaları doğru basmaktan, akorları eksiksiz basmaktan daha önemli ve öncelik olan bir unsurdur gitarı doğru tutmak. Zira doğru tutuş olmadan söz konusu iki unsuru doğru yapmanız mümkün değildir.

Gitar Ayak Standı

Gitar çalarken kurallar çerçevesinde bir konfora sahip olmanız gerekmektedir. Gerçi bu kurallar da enstrümanı doğru kavramanız için günümüze kadar geleneksel olarak şekillenen unsurlardır.

Enstrüman çalarken sahip olabileceğiniz en iyi duruşa yönlendiren pozisyonda olmak istersiniz. Böylece kolay yorulmazsınız. Kaslarınızın ağrımasını istemezsiniz, zira enstrüman çalmak beyin gücü gerektiren bir eylem olsa da fiziksel performans da gerektirir.

Gitarda Ayak Standı Ne İşe Yarar?

Gitar Ayak Standı Ne İşe Yarar

Aslında bir gitar ayak taburesi ayağınızı yükseltme amacına sahiptir, böylece enstrümanınızı sırtınızı bükmeden veya eğilmeden rahatça tutabilirsiniz. Bu kadar basit ama çok büyük bir etkisi var. Özellikle klasik gitarda doğru tutuşu sağlar.

Özellikle uzun süreli çalışmalarda parmak ağrısından, yapamamaktan ziyade bel ağrısı sizi etkileyecektir. Örneğin bir klasik eseri baştan sona çıkarmak için saatlere hatta günlere ihtiyacınız var. Bu süreçte kendinize ne kadar konfor yaratırsanız çalışmalarınız o kadar uzun sürecek ve bir o kadar da verimli geçecektir.

Ayak Standı Kimler İçindir?

Gitarda ayak standını genellikle klasik müzik çalanlar kullanır. Özellikle klasik müzikte bazı geçişler gitar üzerinde oldukça zordur. Bu zorluğu aşmak için gitar üzerinde hakimiyeti arttırmak gerekmektedir.

Ayak standını sadece klasik müzik çalanlar kullanır gibi bir durum söz konusu değildir. Her müzik türünden, her gitar çeşidinden gitarları daha rahat çalmak için ayak standı kullanılabilir. Standın amacı düzgün duruş, tutuş, oturuş oluşturmanızı sağlamaktır, bu amacı her gitar türünde sağlamak hakkınız.

Gitarda Ayak Standı

Gitar tutuşuyla ilgili genel geçer kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar gitara daha da hakim olabilmek için oluşturulmuştur ancak “Gitar kesinlikle bu şekilde çalınır.” gibi bir durum asla olamaz. Bu bağlamda gitarı ayak standıyla çalmanız, bacak bacak üstüne atarak çalmanız tamamen sizin rahatlığınıza göre şekillenmelidir.

Murat Erturgut başlangıç seviyesi derslerinde tutuş ve duruşu gösterirken “Baş parmağını klavyenin üstüne koyma, otururken kamburu çıkarma. Ancak dünyanın en büyük gitaristleri (Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan) bunları hep yapıyor. Ben sana iki ayağının üstünde dengeli yürümeyi öğretiyorum, öğrendikten sonra ister emeklersin, ister koşarsın, ister sürünürsün.” derdi.

Gitarda doğru tutuş, duruş ve oturuşda doğru olanı öğrenmeniz önemlidir ancak özellikle yaptığınız müzik türü ve rahatlığınız sizi doğru tutuş, duruş ve oturuş için yönlendirecektir.

Nasıl Alabilirim?

Erturgut Sanat Merkezi olarak oluşturduğumuz ücretsiz enstrüman alım rehberliği hizmetinden yararlanarak ayak standı almak konusunda ayrıntılı bilgileri bizlere sorabilir, yönlendirme alabilirsiniz. Bize ulaşmak için yazımızın devamındaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Sonuç Olarak;

Ayak standı, gitarınızı yerleştirdiğiniz bacağınızın yükseltilerek, enstrüman üzerindeki hakimiyetinizi artırmak amacı ile kullanılır. Ayak standlarında bulunan yükseklik ayarlarını kullanarak bacağınızın yüksekliğini kendinize göre ayarlayabilir, gitar üzerinde tam hakimiyet sağlayabilir ve gitar çalarken oluşan ağrıların önüne geçebilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde gitar hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..