Bir müzik mağazasına giriyorsunuz, sizi seçeneklerle boğan devasa bir baget rafı. Hickory veya akçaağaç? 5A veya 2B? Naylon mu yoksa tahta uç mu?

İster davul çalmada yeni olun, ister uzun süredir çalın bir bageti nasıl seçeceğinize dair bir kural kitabı yoktur. 20 yılı aşkın süredir çalanlar dahi mükemmel bir baget bulmakta zorlanıyorlar

Eğlenceli bir meşgale olsa da piyasadaki her bageti test etmek sonsuza kadar sürer. Size biraz zaman kazandırmak için işte hızlı bir rehber hazırladık!! Bu nedenle müzik mağazasına bir sonraki gidişinizde güvenle içeriye adım atabilirsiniz!

Baget Sayıları Ne Anlama Geliyor?

Baget Seçimi

Farklı numaralarla basılmış bagetler göreceksiniz. En yaygın olanları 2, 5 ve 7’dir. Harf, çubuğun çapını ifade eder. Unutmayın, sayı ne kadar büyükse, çubuk o kadar hassas.

Düşük sayı = Daha ağır, daha kalın baget
Yüksek sayı = Daha hafif, daha ince baget

Vic Firth’un 55A (5A ile 5B arasında) veya Regal Tip’in 8A gibi bazı markalar standart dışı boyutlar sunar. Tam kalıplara uymasa da denemekte zarar olmaz

Daha ağır, daha kalın bagetler, rock veya R&B gibi müzik türleri için uygundur. Daha hafif bagetler Blues, caz ve folk gibi dinamik türler için uygundur. Ancak unutmayın kalıpları bir kenara bıraktığınızda elinizde en iyi hissettiğiniz sizin için uygundur.

Harfler Ne Anlama Geliyor?

Bagetteki Harfler

Numaradan sonra bir harf göreceksiniz (A veya B’dir). Bunlar bagetin ne için çalınabilineceğine (yürüyüş, orkestra vb.) atıfta bulunurdu. Bu emareler size şekli ve ağırlığı anlatır. Bu nedenle bir Regal Tip 8A, Vic Firth 5B’den daha hafif hissettirecektir.

Harflerde hala biraz çeşitlilik bulsanız da (Promark’ın 2S’si gibi), çoğu boyut markalar arasında tutarlılık gösteririr.

Çoğu bagetbenzer uzunluktadır. Ancak daha uzun olanların size daha fazla erişim veya daha rahat bir tutuş sağladığını fark edebilirsiniz. Örneğin Vic Firth, standart çubuklardan birkaç santim daha uzun olan ‘Extreme’ bir çubuk serisi yapar.

Baget Ucu

Yok Artık!! demeyin. Baget çubuk uçları da çeşitlik göstermektedir ve çalış karakterine önemli katkılar yapmaktadır. Baget seçiminde karşılaşılan en çok sorulardan biri de “Naylon mu tahta uç mu seçmeli miyim?” 

Aslında her ikisinin arasındaki temel fark çalış sırasında çıkardığı ton farkıdır. Ton farklılıklarını aşağıda size belirtecağiz, seçiminizi kendinize göre yapabilirsiniz.

Naylon uçlar = Tutarlı, parlak ve belirgin
Ahşap uçlar = Organik ve doğal

Ucun şekli de bir fark yaratabilir. Küçük bir yüzey alanına sahipse (namlu veya top ucu gibi), ses daha belirgin olacaktır. Daha geniş bir yüzey alanı (oval uç gibi) daha koyu, daha dolgun bir ses çıkarır.

Baget Alırken Ağaç Seçimi

Baget Alırken

Bagetler çeşitli malzemelerden üretilir, ancak en yaygın olanı cevizdir. Poliüretandan yapılmış ağır hizmet çubukları da bulabilirsiniz. Ağırlık, his ve dayanıklılık malzemeye göre değişir:

Akçaağaç: Hafif
Hickory: Orta ağırlıkta, yoğun ve dayanıklı
Meşe: Ağır
Poliüretan: Ekstra dayanıklı

En Çok Tercih Edilen Baget Türleri

2B: Yüksek kalınlık, daha ağır ağırlık
5A: Orta kalınlık, daha hafif ağırlık
Aşırı 5A: Orta kalınlık, daha hafif ağırlık, ekstra uzunluk
5B: Orta kalınlık, daha ağır ağırlık
7AN: Düşük kalınlık, daha hafif ağırlık, naylon uç
7B: Düşük kalınlık, orta ağırlık

İyi Bageti Elinize Aldığınızda Nasıl Anlarsınız?

Doğru bageti seçmek uzun süreli arayış, tecrübe ve araştırma gerektirmektedir. Hangi bagetin size göre olup olmadığını anlamak için çalmaktan başka bir seçeneğiniz yok.

Ancak Bagetin kozmetiğinde yada fabrika çıkışında sıkıntı olup olmadığını anlamanın bir yolu var. Bageti düz bir yüzeyde yuvarlayın. Yuvarlanırken sallanırsa, baget tamamen düz olmayabilir ve bageti kesinlikle almayın!

Eskilerden bir laf vardır, doğru bageti bulmak doğru spor ayakkabıyı bulmak gibidir. Başkasına rahat gelen size rahat gelmeyebilir. Deneyimleyerek keşfetmelisiniz. Bu keyifli deneyim için iyi şanslar!! :)

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde bateri hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..