Bir gitaristin en kötü anlarından biri hiç şüphe yok ki gitar telinin kopmasıdır. Hele ki bu kopmalar sahne öncesinde ya da değiştirmenin mümkün olmadığı durumlarda olursa paniklerden panik beğenilir..

Peki bir gitar teli neden kopar? Bunun önüne geçebilir miyiz? Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle bunu inceleyeceğiz..

Telin kopma nedenlerini madde madde giderek nasıl önleyebileceğimizi ele alalım..

Gitar Teli Neden Kopar

Akort Ederken Aşırı Germe

Maalesef en çok yaşanan tel kopma nedenlerin arasında başları çeker.. Özellikle gitara yeni başlayan ve ilk kez akort yapacak kişilerde olan durumdur. Bu durumun önüne geçebilmek için yapılabilecek en iyi şey doğru bir eğitim ve iyi bir araştırma olacaktır.

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Ancak diğer kopma nedenleri bu kadar masum değiller..

Gitar Teli

Köprü ve Fredlerdeki Zedelenme

Burada dikkat etmeniz gereken gitar telinizin koptuğu yer olmalıdır.  Tellerin kopmasını sağlayan önemli unsurlardan biri de özellikle elektro gitarlarda fredlerde ve genel gitarlarda köprülerde görülen zedelenme ve zemin kalkmaları.. Söz konusu yerlerde oluşan sorunlar özellikle gergin tel üzerinde bir jilet görevi yapacaktır. Tel kopmaları sonrasında söz konusu yerlerde bir sorun görürseniz hemen gitarınızı bir bakım ustasına götürün zira takacağınız diğer tel de bir süre sonra diğer telin hazin sonuna maruz kalacaktır..

Gitar Teli Neden Kopar?

Telin Yıpranması

Gitar tellerinizi uzun soluklu kullanmak için bakımlarını eksik etmemeniz gerekiyor. Zira parmaklarına maruz kalıyorlar.. Çalım sırasında oluşan terleme gitar tellerinizin ömrünü azaltan önemli etkenlerden biridir.

Gitar bakımı genellikle aylık veya yıllık olarak yapılır ancak tellerin bakımı günlük olarak ya da her çalımdan sonra yapılmalıdır. Parmaklarınızdaki terler tel üzerinde ne kadar süre kalırsa tellerde o kadar çabuk oksitlenme görülecektir. Oksitlenme ise telin yıpranmasına ve sonuç olarak telinizin kopmasına neden olacaktır. Telleriniz ömrünü uzatmak için her çalımdan sonra telleri bir bezle silmeniz yeterli olacaktır..

Performans Sırasında Aşırı Yüklenme

Özellikle elektro gitarda bazı teknikler performans sırasında teli oldukça zorlayabiliyor. Örneğin ‘band’ tekniği performans sırasında teli en çok zorlayan tekniklerden biridir. Çalım sırasında ritme fazla kaptırmanız yada müziği hissetmeniz sonucunda telleri koparabilirsiniz. Söz konusu maddenin net bir önemli yoktur ancak bu durumda kaliteli bir gitar teli markası kullanmanız en azından performansınızı çıkarmanıza yardımcı olacaktır..

Gitar Teli Neden Kopar?

Telin Kalitesi

Tel seçimi hakkında akıllardaki en fazla soru telin kalitesi konusudur. Zira piyasada çok geniş yelpazede gitar telleri bulunmaktadır. Herhangi bir üründe olduğu gibi tel seçiminde de unutmamanız gerek bir durum var.. Fiyat ile performans maalesef doğru orantıda. Tel üzerinde kalite de teli daha uzun ömürlü ve daha verimli kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Sıcak – Soğuk

Gitar akordunu en çok bozan unsurların başında gelen sıcak veya soğuk havalar aynı zamanda gitarın ömrünü de etkiliyor. Diğer maddelere göre tel kopuşunda daha az katkısı olsa da yok denilemez. Sonuç itibariyle akordun kaçması telin soğuk ve sıcakta genleşmesiyle oluşuyor. Hiç şüphe yok ki telin genleşmesi kopmasına da olanak sağlayabilir..

Gitar telinin kopması son derece olağan bir durumdur. Doğal olarak yani yıpranmaya bağlı olarak kopabileceği gibi sorunlar kaynaklı kopmalar da olabileceğini ve bunlara önlem alabileceğinizi unutmayın..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!