Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitar Sapı Nasıl Düzeltilir? konusunu ele alacağız.. Bakımı kötü olan gitarların en sık görülen sorunlarından biri de sap eğriliği oluşmasıdır. Bu, gitar sapının bir tarafının diğerinden daha düşük ve hatta bükülmesine neden olan, sapın yapısal bir kusurudur.

Genellikle gitar sapları, bir taraftan diğerine eşit eğrilere sahip bir yay şekline sahiptir. Bununla birlikte, bu form bazen kusurlu hale gelir ve bu da bozuk sap problemini gösterir. Temel olarak, gitarınızın sapının hizada olmadığı anlamına gelir.

İyi bir bakım yapılmadan bırakılan gitarların saplarının eğrilmesi nadir görülen bir sorun değildir. Bu yazımızda, sorunun nedenlerini, nasıl teşhis edileceğini ve elbette nasıl düzeltileceğini ayrıntılı olarak açıklarken, sorunu ve gitarınız üzerindeki etkilerini derinlemesine inceleyeceğiz.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşarak ücretsiz randevu alın! Gitar bakımları ve arızaları hakkında bilgi sahibi edinmek için de bizlere ulaşabilirsiniz..

Gitar Sapı Neden Bozulur?

Gitar Sapı Nasıl Düzeltilir?
Gitar Sapı Nasıl Düzeltilir?

Gitar sapları, ısı, nem ve zaman dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı bozulabilir. Boyunlar doğal ahşaptan yapıldığı için nem ve sıcaklıktaki değişikliklere maruz kalabilirler. Isı değişiklikleri ve hava nemi ile gitar sapının nemi arasındaki dengesizlik zamanla gitarın sapını bozabilir. Bu yüzden gitarı kasasında oda sıcaklığında bırakmak sorunu önemli ölçüde önlemenize yardımcı olacaktır.

Diğer bir sebep de tellerden gelen doğal baskıdır. Basınç, sapı yavaşça eğer ve hizasının dışına çıkmasına neden olur. Bu nedenle gitarınızı çalmayı bitirdiğinizde tellerden sapa gelen baskıyı azaltmak için yarım adım veya tam adım aşağı akort etmelisiniz. Bu nedenlerin yanı sıra ahşap malzeme, kesim şekli, yaşlanma süreci sapın yaşlandıkça eğilmesine, bükülmesine, kabarmasına veya eğilmesine neden olabilir. Düşük kaliteli, kötü kesilmiş veya eskimiş ahşap, daha az kararlı olacak ve ortamdaki değişikliklere ve tel basıncına daha duyarlı olacaktır.

Gitar Sapının Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Gitar Sapı Nasıl Düzeltilir?
Gitar Sapı Nasıl Düzeltilir?

Gitar sapının eğri olup olmadığını test etmenin birçok kolay yöntemi vardır. Her şeyden önce, enstrümanın sesinden anlayabilirsiniz. Gitar, akort etmeye çalıştığınızda bile sürekli akortsuz kalıyorsa veya teller perdelere vuran uğultu sesleri çıkarıyorsa, şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Boynun eğri olup olmadığını anlamanın kolay bir yöntemi göz küresi yöntemidir. Sapın düz, eğik veya bükülmüş olup olmadığını görmek için bir göz kapalıyken klavyenin bas ve tiz kenarlarına ayrı ayrı bakılarak yapılır. Burada önemli bir ipucu, gitarı gövdesinden tutmak ve asla mesnetinden tutmaktır, çünkü mesnetli tutmak size yanlış bir okuma verebilir.

Burada önemli bir ipucu, gitarı gövdesinden tutmaktır, çünkü saptan tutmak size yanlış bir izlenim verebilir. Başka bir kolay yöntem, teller ve perdeler arasındaki uzunluğu ölçmek için kalınlık mastarları kullanmaktır. Bu şekilde boyun kabartmasını belirleyebilir ve boynun iyi mi yoksa deforme mi olduğunu görebilirsiniz. 

Eğriliğin en derinde olması gerektiği için 8. perdede perde ile ince ve kalın Mi tellerinin teli arasındaki uzunluğu kontrol etmelisiniz. Her gitarda optimum rahatlama farklıdır, böylece modelinizin teknik özelliklerinden kontrol edebilirsiniz. Bu ölçüm, sap çubuğunuzun ne kadar ayarlanması gerektiğini veya cihazınızın onarıma ihtiyacı olup olmadığını gösterecekt”ir.

Gitar Sapı Nasıl Düzeltilir?

Gitar Sapı Nasıl Düzeltilir?
Gitar Sapı Nasıl Düzeltilir?

Eğri bir gitar sapının düzeltilmesi, sorunun eğik bir sap mı yoksa bükülmüş bir sap mı olduğu, sorunun ne kadar ciddi olduğu ve enstrümanın bir truss rod ayar sistemine sahip olup olmadığı gibi bazı paradigmalara bağlı olarak farklı olacaktır. Hafif eğik boyunlar, truss rod sistemi ile kolayca ayarlanabilir. Ancak gitarınız eski bir model ise veya truss rod ayar sistemi yoksa gitarınızı tamir için profesyonel bir luthier’e götürmelisiniz. 

Luthier sorunu inceleyecek ve ısıl işlem, tesviye veya düzeltici yeniden aşındırma dahil onarımlardan birini kullanacaktır. Eğik bir gitar sapının bu tedavilerden biri ile çözülebilmesi için büyük bir şans var.

Durum ciddi bir bükülmüş sap ise, işler biraz daha karmaşık hale gelir. Küçük durumlar için, seviyelendirme sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, aşırı durumlarda, bir çözüm olasılığı büyük değildir. Luthier’inizle konuşmanız ve enstrümanınız için yeni bir sap almayı düşünmeniz en iyisi olacaktır.

Isıl işlem, gitar sapını ısıtılarak ve onu düzeltmek için kelepçelerle sıkıştırılarak yapılır. Bir fikir edinmek için ekteki videoyu izleyebilirsiniz, ancak bunu evde kendi başınıza denememenizi şiddetle tavsiye ederim.

Özetle

Bozuk sap yaygın bir sorundur ve birçok gitarist için bir kabus olabilir. Bununla birlikte, çözümü olmayan son derece ciddi vakalar oldukça nadirdir ve onlar için endişelenmenize gerek yoktur. Artık soruna daha aşina olduğunuz için, teşhis ve onarım süreci daha iyi olacak, sorunla ilgili daha dikkatli ve deneyimli olacaksınız.