Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitar Öğrenme Yöntemleri konusunu ele alacağız. Herkes için geçerli tek bir gitar öğrenme yönteminden bahsetmek mümkün değildir. Unutmayın eğitim ve müfredat kişiye özel olarak ayarlanmalıdır, aksi bir durumda eğitimden verim almak söz konusu bile olamaz. Örneğin kimi için evde online eğitim almak bir avantaj olsa da kimisi için başlangıç seviyesinde online eğitim söz konusunu değildir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğitim kişiye özel olmak zorundadır. Son dönemde özellikle Youtube üzerinden ders anlatımı çoğaldı, bu kimi için güzel bir avantaj olsa da genel için çok doğru bir öğrenme yöntemi değildir. Videolarda genel baz alınarak bir anlatım ve müfredat belirlenir. Genel baz alınan eğitimin ise başarı oranı oldukça düşüktür.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve katılım sağlamak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Gitar Öğrenme Yöntemleri

Kendi Kendine Öğrenmek

Gitar Öğrenme Yöntemleri
Gitar Öğrenme Yöntemleri

Gitar çalmaya başlamanın en yaygın yolu kendi kendine çalmayı öğrenmek diyemeyiz. Bu yöntem genellikle uygulamaları, videoları ve kitapları içerir, ancak öncelikle neyi öğreneceğinizi ve ne zaman öğreneceğinizi sizin seçmeniz gerçeğiyle tanımlanır! Bu, gitar çalmanın temellerini sevdiğinizi görmek için harika bir seçenek olabilir ve ayrıca meydan okumak isteyen deneyimli gitaristler için harika olabilir.

Bununla birlikte, yeni başlayanların çoğu, kendi başlarına ne kadar öğrenebileceklerinin bir sınırına hızla ulaşırlar; bunun başlıca nedeni, kendi başınıza öğrenirken herhangi bir geri bildirim almamanızdır. Bize ders için gelen kendi kendini yetiştirmiş öğrencilerin çoğu genellikle el pozisyonlarının iyi olup olmadığını bilmek istediklerini, doğru şeyler üzerinde çalıştıklarını merak ederek geliyorlar ve bir çoğu yanlış bir çalım alışkanlığı ile gitar kariyerini tehlikeye atmıyor bir şekilde katılım sağlıyor!

Gitar öğrenmek için ana yönteminiz ne olursa olsun, zamanla kendi kendine öğrenmeyi öğrenmeniz hayati derecede önemlidir. Bir kurs merkezinde kurs alıyor olsanız dahi çalışmayı ve öğrenmeyi sadece kurs merkezinden ibaret kılmamalısınız.

Kendi başınıza öğrenmeyi denemek istiyorsanız, şunu tavsiye ederim:

  • Kendiniz için net hedefler belirleyin
  • Kendiniz için bir rutin çalışmak
  • Yeni ilham, geri bildirim veya yön için diğer öğrenme yöntemlerini periyodik olarak deneme

Özel Gitar Eğitimi

Gitar Öğrenme Yöntemleri
Gitar Öğrenme Yöntemleri

Gitarı öğrenmenin geleneksel yolu, özel gitar derslerinde katılmaktır. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere özel eğitimin çalışabileceği birçok farklı yol vardır:

  • 🎸Grup dersleri
  • 🎸Daha uzun dersler/haftada birden fazla ders
  • 🎸Sınavlar
  • 🎸Performanslar, atölyeler, ustalık sınıfları
  • 🎸Çevrimiçi dersler

sizin için en iyi olanı bulmak deneyimle mümkün olacaktır. Bu yüzden birçok seçeneği keşfetmeye değer. Ayrıca tüm bu seçemekler için Erturgut Sanat merkezinde Ücretsiz Deneme Derslerimize avantaj ve dezavantajlarını tecrübe ederek görebilirsiniz

Özel gitar eğitiminin genel avantajları şunlardır:

  • Bir uzmandan rehberlik
  • Yapı ve hesap verebilirlik
  • Düzenli yeni materyal ve repertuar (beceri seviyenize uygun)

Bu yöntemin gitarı öğrenmenin en eski yolu olmasının bir nedeni var; inanılmaz derecede dinamik, hızlı geri bildirim verir ve çok fazla yanıt vermenize yardımcı olur.

Genel olarak, bölgenizde yerel bir öğretmen bulacağınızdan şüpheniz olmasın, bu nedenle ilk adım onlarla buluşup size yardımcı olup olamayacaklarını görmektir. Nitelikler, deneyim, kişilik türü, müzik zevkleri ve her şeyden önce ihtiyaçlarınızı anlayın, ancak sizin için “mükemmel” öğretmenin hemen yanında olması muhtemel olmadığından, neredeyse kesinlikle bu değişkenlerden en az birinden bir dereceye kadar ödün vermek zorunda kalacaksınız.

Deneyim harikadır, çünkü sadece yaparak gerçekten ustalaşabileceğiniz pek çok küçük şey vardır. Düzenli olarak performans sergileyen öğretmenler, yalnızca sınavlar için ders veren bir öğretmenden size nasıl performans gösterileceğini öğretmede çok daha iyi olacaktır, ancak bunun tersi de geçerlidir.

Kişilik tipleri önemlidir, ancak sizinle aynı kişiliğe sahip birini bulmanız gerekmiyor. Bazen coşkulu, enerjik bir öğretmen, sessiz, içe dönük bir öğrencinin kabuğundan çıkması için tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir, ancak diğer senaryolarda, öğrenme ortamını çok bunaltıcı hale getirebilir!

Müzik zevkleri, ne öğrenmek istediğinize bağlı olarak kısmen önemlidir. Gitar eğitiminizde bundan kaçınmanız neredeyse imkansız olduğu için hemen hemen her gitar öğretmeni belirli bir seviyeye kadar rock ve blues öğretebilir, ancak metal, caz veya klasik öğrenmek istiyorsanız, daha yetkin bir öğretmene ihtiyacınız olabilir. Erturgut Sanat ailesi olarak bu konuda biz iddialıyız :)

Erturgut Sanat Merkezi olarak alanında uzman ve tecrübeli eğitici kadromuzla eğlenerek öğrenmenin önemini her fırsatta vurguluyoruz. Yazılarımızı okumanız bizi tanımanız için yeterli değil, bu nedenle davetlimizsiniz! Kapıdan girip ‘Ben Geldim’ demeniz yeterli!

Gitar Öğrenme Yöntemleri
Gitar Öğrenme Yöntemleri
Gitar Öğrenme Yöntemleri