Yeni başlayan gitaristler için, birçok şarkının en sinir bozucu yönlerinden biri, çalmak istedikleri parça için ihtiyaç duydukları geniş aralıklı, esneyen tutuşlardır.

Gitar pamak egzersizi

Gerek solo notaları çivilemek için parmaklarınızı dikey olarak uzatmayı öğrenmeniz gerekse de zorlu bare akorlarını yumuşatmak için yatay olarak erişiminizi artırmak istiyorsanız, gitar için parmaklarınızı doğru şekilde nasıl uzatacağınızı öğrenmek kesinlikle önemli bir beceridir.

Gitarda hızlı bir ısınma rutini bile çalmanızı geliştirebilir… O halde, parmaklarınızı uzatmak ve genel tekniğinizi geliştirmek için bu yazımızdaki stratejilere göz atın.

Gam ve Arpej Çalışmaları

Gitar parmakları esnetme

Basitçe söylemek gerekirse, gam ve arpej çalışmaları parmaklarınızı esnetmek için uygun ısınmanın temelidir. Gitarda gam çalışması, size aynı anda iki, üç ve hatta dört perde arasında uzanan deneyim verecektir.

Bu ısınma aynı zamanda çalma seviyenize mükemmel bir şekilde uyum sağlar; becerilerinize bağlı olarak zorluğu artırmak veya azaltmak için tempoyu ayarlamanız yeterlidir.

Günlük rutininizde halihazırda pratik yapmadıysanız, ısınmanızın bir parçası olarak gam egzersizlerine başlamalısınız. İhtiyaç duyduğunuz kadar yavaş veya hızlı ilerleyin, sadece bunu yaparken notaları doğru bir şekilde basmaya öncelik verin.

Her notayı birer birer çıkarmanız gerekse de sorun yok; tutarlı bir şekilde pratik yaptıkça, biraz hızlanabilecek ve daha fazla legato notası çalabileceksiniz. Hangi hızda çalarsanız çalın, parmaklarınızı doğru konumda tutmayı unutmayın – yan yana farklı notalara kayma isteğine direnin, çünkü bu parmaklarınızı düzgün bir şekilde uzatmanızı önleyecektir!

Çalma egzersizleri İki oktav üzerinde ve beşte bir çember boyunca doğru şekilde yapıldığında, gam parmaklarınızı daha basit bir şekilde temel erişimlerle uzatacak ve farklı notalara girip çıkarken daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Bu, daha karmaşık gam modellerini keşfetmeden ve bazı arpejler üzerinde çalışmadan önce harika bir ilk astar olacaktır.

Büyük ölçekli gamlaın yanı sıra, doğal küçük ölçekli gamlar, parmaklarınızı uzatmak için başka bir harika modeldir. Doğal küçük ölçekli gam, parmaklarınızı daha da fazla gevşetmenize yardımcı olmak için aynı aralığı içerir, ancak ana ölçekten farklı bir sırayla.

Daha karmaşık bir germe rutini oluşturmak istiyorsanız, farklı mod gamlar da çalabilirsiniz.(örneğin Dorian, Frig, Lidya, Mikolydiyen ve Locrian).

Gam çalışması, sıradan egzersiz rutininiz için parmaklarınızı esnek hale getirmek için harika bir ilk adımdır. Terazilerin daha kromatik notalar içerdiği yerlerde, arpejler daha büyük sıçramaları vurgular ve sizi biraz daha uzatmaya zorlar.

Standart arpejler, ölçeğin her bir oktavının birinci, üçüncü ve beşinci notalarını içerir. Büyük ve küçük arpejleri, bazı yedinci arpejlerle (dominant yedinci, majör yedinci ve minör yedinci) birlikte çalmayı deneyin.

Biraz daha karmaşık arpejler ayrıca arpej boyunca sizi büyük sıçramalardan kısa kromatik sıçramalara geçmeye zorlayan her ölçeğin yedinci notasını içerir.

Kromatik Alıştırmalar

Daha İyi Gitar Kavrayışı İçin Parmaklarınızı Nasıl Esnetirsiniz?

Gamlarınızı ve arpejlerinizi çaldıktan sonra parmaklarınızın yeterince akıcı olduğunu hissetmezseniz, ellerinize fazladan kan akması için birkaç ekstra germe egzersizi deneyebilir ve sizi ciddi bir şekilde çalmaya hazırlayabilirsiniz.

Art arda dört kromatik notayı çalmak harika bir ısınma aracı olabilir. Başlamak için bir nota seçin, klavyenin herhangi bir yerinde olabilir, ancak daha düşük notalar sizi biraz daha uzağa zorlar – ve her seferinde sondan bir perde yükselterek toplam dört nota çalın.

Elinizdeki dört parmağınızı da kullanın; kolaylaştırmak için her seferinde işaret parmağınızı yukarı kaydırmayın.

Daha rahat bir hale geldikçe, çalmanızı hızlandırın ve her notayı doğru zamanlama ve vurgu ile çıkarmaya çalışın. Bunu egzersiz haline getirdiğinizde, notalar arasında sorunsuz bir şekilde kısa ve hızlı atlamalar yapmak için parmaklarınızı doğru ve rahat bir biçimde uzatabileceksiniz.

Daha büyük sıçramalar üzerinde çalışmak istiyorsanız, pentatonik gam, doğaçlama becerilerinize de kazanç sağlayacak kolay bir seçimdir. Ölçeği baştan aşağı çalın ve ilerledikçe hızınızı artırın; her tel için uygun parmağı kullanmayı unutmayın.

Pentatonik gam, diğer gamlardan daha fazla sayıda perdeden daha fazla atlama içerdiğinden, daha büyük boşluklar ve daha uzun esnemeler ile daha rahat olmanın en iyi yollarından biridir.

Akor Süslemeleri

Tek tek notaları çalarken parmaklarınız harika hissediyor, ancak daha zor akorlar elde etmekte zorlanıyorsanız, birkaç basit ısınma egzersizi her iki beceriyi de eşitlemenize yardımcı olabilir.

Bare akorlarınızı C-A-G-E-D sistemi gibi bir yöntemle uygulamak, hem farklı akor yapıları hakkındaki bilginizde hem de bunları çalma yeteneğinizde güvenilir ilerleme kaydetmenize yardımcı olacaktır.

Önce rock ve blues tarzlarında en yaygın akorlar olan klasik “E” ve “A” şeklindeki bare akorları üzerinde çalışın, ardından daha karmaşık “C”, “G” ve “D” şekillerine geçin. Bu ikincil şekiller ayrıca daha fazla esneme gerektirir, bu da onları daha büyük elleri olan daha deneyimli müzisyenler için daha uygun hale getirir.

Bare akorlarını tutarlı bir şekilde çalamasanız bile, parmaklarınızı teller arasında basit bir bariyer içine yerleştirerek yatay olarak uzatabilirsiniz. Her notayı ayrı ayrı seçip alıştırma yapın ve herhangi bir dizeyi yanlışlıkla susturmamak için parmağınızı klavyeye bastırın.

Bare akorlarınız üzerinde çalışmak kesinlikle parmaklarınızı esnetmeye yardımcı olacaktır. Farklı bare akorları arasında geçiş yapmak ve bazı temel ritimleri çalmak onları daha da uzatacaktır. Daha gelişmiş bir rutin için, tıngırdatırken farklı bare akor şekilleri arasında geçiş yapma alıştırması yapın ve ısınırken bir ritmi koruyun.

Tarzınızda ortak olan bazı ritimler bulun ve onları ısınmak için kullanın. Örneğin, rock’n roll gitaristler, standart bir E7 bare akoru arasında değişen klasik ritmi uygulayabilir ve akorun altıncı notasını (beşinciden iki perdeleme) serçe parmağıyla perdeleyebilir.

Özet

Uygulama rutininize geçiş yapmadan önce parmaklarınızı uzatmak, pratik olduğu kadar güvenlik açısından da oldukça önemlidir. Bu aşama, yeni şarkılar öğrenmek için gitarınızı elinize aldığınızda yalnızca düzgün bir şekilde ısınmak için zamanı verimli değerlendirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi zamanla kötü formun neden olacağı stres yaralanmalarından da korur.

Her alıştırma seansının başlangıcında parmaklarınızı hem tek notalar hem de akorlarla uzatmak için birkaç dakika ayırın. Düzgün yapıldığında, ellerinize zarar vermeyecek ve çalma becerilerinizi diğer yöntemlere nazaran daha hızlı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir