Akıllı Enstrümanlar

Bunun öncülleri önce telefonunuzdu. Ardından arabanız. Şimdi buzdolabınız. İnternete bağlı bir enstrüman hayal etmek de çok zor değil artık… Önümüzdeki 10 yıl içinde, elektrikli ve akustik kemanların “akıllı” hale geleceğini bilmenizde fayda var… Peki, bu ne demek oluyor? Şöyle söyleyelim: yaptığınız her ses buluta yüklenecek ve her türden kayıt, ortak çalışma ve eğitim uygulamasına bağlanabilecek… Elektrikli kemanlarda bu teknoloji yerleşik olacak ve akustik kemanlarımızda da köprüye takılan klipsli cihazlarla kemanımızı akıllı hale getirebileceğiz.

Keman teknolojisi

Skype dersleri, öğretmeninizin verdiği dersler doğrudan enstrümanınıza programlayabilmesi için ek bir bileşene sahip olacaktır. Dünyanın her yerinden, diğer müzisyenlerle gerçek zamanlı düet yapabileceksiniz. Tüm alıştırma verileriniz yüklenecek, böylelikle ilerlemenizi kaydettikçe ve buna şahit oldukça kemanınız sizi daha çok motive edebilecek (ve tabii öğretmeniniz pratik yapıp yapmadığınızı bilecek!). Bu noktada, müzik bestelemek, enstrümanınızı çalmak kadar kolay olacak – notalar otomatik olarak dijital notalar üzerinde görünecektir.

Bazı akıllı enstrümanlar zaten piyasaya sürülmeye başlandı bile:

  • SENSUS Akıllı Gitar

Artırılmış Gerçeklik Dersleri

Keman çalmanın fiziksel yönü onu zorluk açısından diğer enstrümanlardan ayırır. Öğretmenler el pozisyonu, sırt pozisyonu, boyun açısı, bilek pozisyonu, dirsek yüksekliği vb. Konularda sürekli olarak küçük ayarlamalar yapmaktadır. Özel bir öğretmeniniz yoksa asla doğru duruşu geliştirmeyebilirsiniz. Ve bu husus zamanla sizi yıpratabilir…

Keman hakkında

Artırılmış gerçeklik dersleri bu anlamda müzikte de bir devrim yaratacak. Yay tutan elinize baktığınızı ve üstünüzde doğru pozisyonu gösteren bir “hayalet” el gördüğünüzü hayal edin. Parmağınız doğru pozisyondan kaydığında her parmak parlayacak. Tek yapmanız gereken, elinizi hayalet elinizle eşleştirmek. Şimdi bunu bir enstrüman çalmanın tüm fiziksel yönleriyle genişletin. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin mevcut durumunda, bu teknoloji tamamen mümkündür – ancak henüz programlanmamıştır!

Yapay Zeka İle Yapılan Özel Enstrümanlar

Gelecekte, enstrümanınızın nasıl ses çıkardığı üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız ve rahatça, özel olarak uyarlanmış kemanlar yaratabileceksiniz.

Bir keman neden böyle görünür? Mükemmel kemanı nasıl bulursunuz? Bugün, bu soruların cevapları geleneklerde ve deneme yanılma yöntemlerinde yatmaktadır. Bir keman seçmek için ya müzik mağazasının bize verdiği şeyi alırız ya da bize uygun görünen bir keman bulmadan önce birkaç düzine keman denememiz gerekir. Peki, doğru kararı verdiğimizi nasıl bileceğiz?

Bu modası geçmiş karar verme yöntemleri tüm endüstrilerde yerini de değişime ve dönüşüme bırakıyor…

Gelecekte Göreceğimiz 3 Keman Teknolojisi

Yüksek Performanslı Hesaplama (HPC), Kok kutuları ve SpaceX roket motorları gibi çeşitli ürünlerin tasarımlarını optimize etmede halihazırda kullanılmakta olan programlar ve uygulamalarbulunmaktadır… Süper bilgisayarlar, ilgilendiğiniz değişkenleri enstrümanınızın üzerine alabilir – örneğin daha az rezonanslı bir E-string ve abartılı harmoniklere sahip karanlık bir ses (ve vücut tipinize uyacak bir boyut ayarlaması) – ve akustiğinize tam olarak uyacak yeni tasarlanmış bir keman oluşturmak için HPC’yi kullanabilir. Zevkler, boyunuz ve tercih ettiğiniz müzik tarzı… Daha sonra bu, karbon fiberde 3D olarak yazdırılacak veya bir luthier’e gönderilecektir.

Önümüzdeki 10 yıl içinde keman yapımı geleneklerinin nasıl da sınanacağını izleyin.

2022’ye kadar, önde gelen bir kemancının yapay zeka destekli bir kemanla, olağanüstü basında yer alacağını ve eleştirileceğini tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek..:)

Enstrüman yapımı geleneklerini derinden önemsiyorsanız, bunu görmek belki de üzücü olabilir. Ama bir iyi bir müzisyenseniz yahut müzisyen adayıysanız-  bu sizin için daha fazla güç ve daha mükemmel performanslar demektir!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir