Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları konusu ele alacağız.. Gitar akorlarını anlamak hobi olarak gitar öğrenmenin en büyük aşamalarından biridir. Akorları öğrendiğinizde solo eşlikler hariçten neredeyse eşlik edemeyeceğiniz bir şarkı kalmayacaktır. Bu bağlamda gitar akorlarını doğru öğrenmek son derece kritiktir. Şimdi alt başlıklar halinde gitar akorlarını öğrenirken elinizi rahatlatacak bir kaç bilgi paylaşacağız..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Bir Planınız Olsun

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları
Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Plan her şeyden önemlidir. Kendiniz için gerçekçi hedefler seçmek ve pratik yapmaya adamak için her hafta sahip olduğunuz zamana dürüstçe ele almanız gerekmektedir. Her yeni haftada üç yeni akor (yeni başlayanlar için makul bir hedef), belki beş, hatta belki bir tane öğrenmeyi seçebilirsiniz. En önemli şey, kişisel öğrenme tarzınıza ve mevcut yeteneklerinize göre bir hedef belirlemenizdir!

Tüm gitaristlerin bildiği gibi, akorlar enstrümanı çalmanın önemli bir parçasıdır. Bir şarkı için armonik temel sağlarlar ve çok çeşitli sesler ve dokular oluşturmak için kullanılabilirler. Gitarda çalınabilecek yüzlerce farklı akor olsa da, her gitaristin öğrenmesi gereken birkaç akor vardır. En temel akorlardan bazıları, yedinci akorun yanı sıra majör ve minör üçlüleri içerir. Bu akorlar, klavyede çeşitli konumlarda çalınabilir ve daha karmaşık sondaj ilerlemeleri oluşturmak için birleştirilebilir. 

Doğru Metot Seçimi

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları
Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Bir şey öğrenirken, güvenilir kaynaklara sahip olmak çok önemlidir. Bazı öneriler için bir arkadaşınıza veya daha iyisi bir gitar öğretmenine sorun. Başlangıç ​​seviyesindeki gitar metot kitaplarının çoğu, arkalarında başlamanıza yardımcı olabilecek sınırlı bir akor kaynağına sahiptir. Bununla birlikte, temel akorların ötesine geçtiğinizde, kesinlikle hayal edebileceğiniz herhangi bir akoru bulabileceğiniz bir akor sözlüğü gibi daha gelişmiş bir kaynağa yatırım yapmak isteyeceksiniz!

Ancak metotları doğru işlemek için bir rehbere ihtiyacınız olacaktır. Sonuç itibariyle söz konusu konuyu doğru yapıp yapmadığınızı teyit etmeniz gerekiyor, bu bağlamda kesinlikle bir öğretmene ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz

Akorların Kurulumlarını Öğrenin

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları
Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Akor şemaları, gitar boynunun bir akor öğrenmek için gerekli tüm bilgilerin yazılabileceği bir kısmının görsel temsilleridir. Gitarda akorları öğrenirken yardımcı olurlar. Bunlar, akorları hızlı bir şekilde not almanın en yaygın ve kullanışlı yoludur, böylece onları anında gitarla ilişkilendirebiliriz. 

Açık (Power) Akorlarla Başlayın

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Açık akorlar, gelecek vadeden tüm gitaristler için temel bilgilerdir. Bir veya daha fazla telin açık (perdelenmeden) çalındığı akorlardır. Akordaki tüm notaları aşağı bastırmamız gerekmediğinden, açık telleri olmayan akorların aksine net bir ses elde etmek daha kolay olabilir.

Dinlediğinizi Çalın

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Gitar akorlarını öğrenmeye karar verirken, ilgilendiğiniz müzik türüne hangi akor türlerinin uygun olduğunu bilmeniz önemlidir. Örneğin, folk, pop ve rock gibi stiller, çoğunlukla majör, minör ve bazı temel yedinci akorların açık ve barre formlarına bağlı kalacaktır . Caz ve progresif rock gibi stiller, majör, minör ve baskın 9., 11. ve 13. akorlar ve bunların birçok varyasyonu gibi genişletilmiş akorlar hakkında daha kapsamlı bir anlayış ve bilgi gerektirir.

Doğru Gittiğinizden Emin Olun

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Akorları çalışırken iyi alışkanlıklar edindiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Parmaklarınızın doğru yerlerde olması, akoru doğru çalacağınız anlamına gelmez. Bunu, akordaki her bir diziyi birer birer çalarak ve boğuk veya sessiz notaları dinleyerek değerlendirebilirsiniz. Kulağa yanlış gelen bir ses duyarsanız, parmaklarınızı doğru yerleştirmek isteyeceksiniz. 

Amaçlananlara bitişik tellerin yanlışlıkla sessize alınmasını önlemek için mümkün olduğunda parmak ucunu doğrudan klavyeye doğru temas ettiğinin önemli olduğunu unutmayın. Parmaklarınızın üst telleri uygun açılarda daha kolay tutmasına yardımcı olmak için başparmağınızı her zaman gitar sapının arkasından aşağı doğru hareket ettirebilirsiniz.

Kritik Nokta: Barre Akorları

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Barre akorlar içermeyen öğrendiğiniz herhangi bir akor şeklinin taşınabileceğini ve farklı bir kök (akorun adını aldığı nota) dışında aynı tür akor olarak kullanılabileceğini unutmayın. Örneğin, bir Fa Major Barre Akorundaki her notayı 1. ve 3. perdeden 2 perde yukarı hareket ettirirseniz, aynı şekil artık bir Sol Major Akoru çalmanıza izin verir. 

Doğru Şarkılar Seçin

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

İlginizi çeken ve sizi öğrenmeye gerçekten motive edecek bazı şarkılar seçtiğinizden emin olun. Henüz öğrenmediğiniz akorlarla sevdiğiniz şarkıları bulmak, yolda kalmanın ve ilerlemeye devam etmenin harika bir yoludur!

Biraz Müzik Teorisi Öğrenin

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Akorların nasıl oluşturulduğuna dair temel bir anlayışa sahip olmak bile, size gösterecek bir kaynağa ihtiyaç duymadan akorları nasıl çalacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Müzik teorisi size sadece bir gitarist değil, aynı zamanda tam gelişmiş bir müzisyen olmanızı da sağlar!

Doğru Öğretmeni Bulun

Gitar Akorlarını Anlamak İçin İpuçları

Akorları öğrenmek için gerçekten en iyi yaklaşım, size özel olarak hazırlanmış metot ve repertuarlarla size gitar çalmayı öğretecek mükemmel bir öğretmene sahip olmaktır! Bu konuda size yardımcı olmak için buradayız.. Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..