Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bir Hikayenin Finalini Yazmak konusunu ele alacağız.. Bir hikaye yazarı için belki de en can alıcı noktalardan biri hikayesinin finalini yaratmaktır. Çünkü bir final hem seyirci ya da okuyucu için son bir tat hem de vermek istediğiniz mesaj için bir doruk noktasıdır. Bir hikayenin finalini yazmak sizin imzanız gibidir. 

Peki bir iyi final, başarılı bir imza nasıl atılır merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için bir hikayenin finalini yazmak için ipuçları paylaşacağız.

Yazarlık Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın..

Bir Hikayenin Finalini Yazmak

Hikayenin Finalini Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler      

Bir Hikayenin Finalini Yazmak

Bir hikayenin finalini yazmanın en önemli noktası henüz taslağa başlamadan hikayenin akacağı yeri bilmektir. Çünkü rotanızı belirlemezseniz varacağınız nokta her zaman istediğiniz nokta olmaz. 

Bazı acemi yazarlar hikayelerine akıllarına gelen basit bir fikir üzerinde yoğunlaşır, o fikri geliştirir ancak bir finale bağlamadan hayata geçirmeye çalışır. Bu bir yazarın yapabileceği en büyük hatalardan biri olabilir. O nedenle hikayenin finalini yazmak için daha taslak halindeyken finale karar vermeniz gerekir. 

Hikayenin Devamlılığına Dikkat Edin  

Bir Hikayenin Finalini Yazmak

Senaryonuzun sonu muhtemelen filminizin geri kalanıyla birlikte kronolojik bir sıraya girecektir. Günün saati ve mevsimler gibi küçük ama önemli ayrıntıların yanı sıra karakter gelişimleri ve eylemlerin aşağı akış sonuçları gibi önemli öğelere odaklanmak gerekir.

Bu öğeler özellikle yeniden yazma ve düzeltme aşamalarında odaklanmak için iyidir. Çünkü hiçbir yazı tek seferde yazılmaz. Bir süre dinlendirmek ve kalemi tekrar eline almak gerekir. 

Belirsizliklere Ve Gizemlere Önem Verin

Bir Hikayenin Finalini Yazmak

Belirsiz sonlar güçlü olabilir, ancak yalnızca izleyicinin film veya şov bittikten sonra karakterlerin alabileceği makul yönler hakkında bir fikri varsa.

Benzer şekilde, deus ex machina genellikle kolay bir sonuç çıkarmanın ucuz bir yolu olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda bir komedi cihazı olarak da işlev görebilir veya bir sürpriz unsuru ekleyebilir. Antik Yunan oyunlarında finalde sahneye bir tanrıyı indirip olayları çözmesi için kullanılan bu makine günümüzde bir terim olarak gökten inme final anlamına gelir. Gizemli sonunuzun mantığını dikkatlice ayarlayın, böylece sonuç tatmin edici olmaktan ziyade şaşırtıcı bir hale gelir. Aksi halde ise komik duruma düşebilirsiniz de…