Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Flamenko Gitar İçin İpuçları konusunu ele alacağız.. Flamenko gitar, gitar çalmanın sadece inanılmaz derecede şık ve romantik bir yolu değil, aynı zamanda teknik olarak ustalaşması en zor ve ödüllendirici gitar tarzlarından biridir. 

Profesyonel bir flamenko gitaristi olmakla ilgileniyorsanız veya sadece kendi zevkiniz için birkaç şarkı çalabilmek istiyorsanız, işte başlamanıza yardımcı olacak birkaç flamenko gitar çalma ipucu. Flamenko gitar çalma, enstrümanın benzersiz sesini ortaya çıkaran çeşitli tekniklerle karakterize edilir:

 • Bu teknikler arasında hızlı çalma, arpejler, tremololar ve vurmalı efektlerin kullanımı yer alır. 
 • Flamenko gitaristleri telleri koparmak için genellikle kazma yerine parmaklarını kullanırlar, bu da müziğe daha samimi bir his verir. 
 • Bazı gitaristler tellerin perdesini değiştirmek ve farklı sesler çıkarmak için de kapo kullanırlar.

Flamenko gitaristleri, bu çeşitli teknikleri birleştirerek, bu geleneksel İspanyol dansının tutkusunu ve enerjisini yansıtan çok çeşitli ritimler ve melodiler yaratabilirler.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Flamenko Gitarda Nasıl Daha İyi Olabilirim?

Compás y Airé’yi Anlayın

Flamenko Gitar İçin İpuçları
Flamenko Gitar İçin İpuçları

Flamenko çalmanın en önemli kısmı “compás” ve “airé” terimlerini anlamaktır. Compás, flamenkodaki ritimleri ve ölçüleri ifade ederken airé, çalarken hisleri ve duyguları ifade eder. En başından itibaren iyi bir kompás ve airé ile çalarsanız, iyi bir flamenko gitaristi olursunuz!

Ruhu olmayan pek çok gösterişli gitarist var, bu da onların flamenkolarının o kadar etkili olmadığı anlamına geliyor. Tutkuyla çalmayan inanılmaz derecede yetenekli bir gitaristtense, uygun ritim ve güçlü duygularla çalan yepyeni bir gitaristi dinlemeyi tercih ederim. Her bir flamenko stilinin ritmini anlayın ve ardından çalımınızı ileriye götürmenize yardımcı olmak için bunların ardındaki duyguyu anlayın.

Öğretmen Bulun

Flamenko Gitar İçin İpuçları
Flamenko Gitar İçin İpuçları

Flamenko işitsel bir gelenektir, yani kişiden kişiye çok samimi bir ortamda aktarılır. Temel olarak, bana bir öğrenci olarak geliyorsunuz ve ben de sizinle oturup şarkıları ve teknikleri gösteriyorum. Öğretmeni izlemek/dinlemek ve yaptıklarını kopyalamaya çalışmak öğrencinin işidir. Müziği öğrenmenin en iyi yolu budur ve binlerce yıldır bu böyle olmuştur.

Kendi kendine eğitimden çok şey öğrenebilseniz de, flamenko gitarın güzel yolculuğunda size rehberlik edecek bir eğitmene sahip olmak hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Öğretmeninize çok yakın olacak ve bir aile bireyininkine benzer bir ilişki kuracaksınız. Flamenko öğrencilerim çocuklarım gibidir ve onları çok korurum! Kullanabileceğiniz öğretmenleri keşfedin ve en iyi seçeneklerinizin neler olduğunu görün. Bunun için bize ulaşmanız yeterli!

Uygun Bir Duruşa Sahip Olun

Flamenko Gitar İçin İpuçları
Flamenko Gitar İçin İpuçları

Herhangi bir enstrümanda olduğu gibi, iyi bir duruşa sahip olmak başarınız için çok önemlidir. İşte rahat bir flamenko duruşunda çalma adımlarım…

 1.       Kolsuz bir sandalyeye oturun
 2.       Sandalyenin kenarına oturun
 3.       Baskın bacağınızı alın ve diğer bacağınızın üzerinden çaprazlayın.
 4.       Gitarın kıvrımını kucağınıza yerleştirin ve gitarı vücudunuza yakın tutun
 5.       Rahatladığınızdan emin olun! Omuzlar ve boyun gergin olmamalıdır.

Temel Teknikleri Anlayın

Flamenko Gitar İçin İpuçları
Flamenko Gitar İçin İpuçları

Flamenko öğrenmek istiyorsanız araştırmak ve öğrenmek isteyebileceğiniz birkaç teknik var. Her flamenko parçası bu becerilerin çoğunu/tümünü kullanacağından, bunları denemek için iyi bir zaman harcamak en iyisidir. İşte kullandığımız en önemli tekniklerin bir listesi…

 1.       Arpej
 2.       Pikado
 3.       Rasgueado
 4.       Alzapua
 5.       Gölpe
 6.       Tremolo

Saymayı Öğrenin

Flamenko Gitar İçin İpuçları

Flamenko, pusulaların etrafında döner. Flamenkonun daha karmaşık ritimlerinin yanı sıra temel ritimleri de saymayı bilmeliyiz. Müziğimizde aksanların nereye düştüğünü anlamalıyız. Çoğu geleneksel flamenko, 12 vuruşlu kompozisyonlar etrafında döner (4’teki pop müziğin aksine). İşte kalın vurgulu pusulalar. Bunu alkışlamayı ve yüksek sesle saymayı deneyin ve aksanları daha yüksek yapın…

1 2 4 5 10 11 12

Dinleyin!

Flamenko Gitar İçin İpuçları

Herhangi bir şeyi öğrenmenin iyi bir yolu müzik dinlemektir ve bu özellikle flamenko gitar çalmayı öğrenmek söz konusu olduğunda doğrudur . Müzik dinlemek, yalnızca müziğin tarzını daha iyi anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi icranız için size fikir verir. Flamenko müziğinin pek çok farklı türü vardır, bu nedenle tarzı çok yönlü bir şekilde anlamak için mümkün olduğunca çok dinlediğinizden emin olun.

Aklınızda oluşan tüm soru işaretlerini gidermek için hemen bize ulaşabilir ya da direk çay kahve içmeye merkezimize gelebilirsiniz..

Flamenko Gitar İçin İpuçları