Erturgut Sanat olarak bugün sizler için tarihe adını altın harflerle yazmış bazı özel gitaristlerden bahsedeceğiz.

Tabi ki müzik tarihine geçmiş her gitarist bir anlamda iz bırakmıştır fakat bu yazımızda bahsedeceğimiz gitaristleri diğerlerinden ayıran ve onları bu bağlamda özel kılan bir ortak özellikleri vardı. Solak olmaları.

Bir gitarist için solak olmak demek, farklı olmak, sıradanın dışında olmak demektir. Sahnede, stüdyoda ya da sahilde çalarken yalnızca kendine ait olan özel bir enstrümana sahip olmak demektir. Çünkü standart bir üretim gitar çoğu zaman onlara hitap etmez.

Solak Gitarist Olmak

Fakat buna rağmen müzik dünyasında solak sanatçıların sayısı hiç de azımsanacak kadar değil. Solak gitaristleri fark etmek için biraz gözlemlemeye ihtiyacımız var ki bu da yeterli olmayabilir. Çünkü müzik dünyasındaki birçok solak müzisyen, entrümanlarını sağ elle çalmayı tercih etmiştir.

Başarılı Solak Gitaristler

Aslında solak ya da sağlak olma meselesi fizyolojik mi, beyindeki hangi aksiyonlar sonucu ya da nelere etki ediyor halen tam anlaşılamamış olsa da; biz bu konuyu istisnalar olarak önemli görüyoruz. İşte hepimizin tanıdığı o başarılı ve solak gitaristler:

1- Jimi Hendrix

Dünyanın en iyi gitaristi Jimi Hendrix
Solak Gitaristler Görsel

Ailesi, solak oluşunu ‘şeytana’ bağlasa ve onu bundan vazgeçirmeye çalışsa da Jiimi Hendrix sol eliyle gitar çalmaya devam edenlerden. Sağlaklar için üretilmiş bir gitarın tellerini kopararak bunu solak olarak kullanan ilk kişiydi kendisi. Son konserini verdiği Alman adası Fehmarn’da anısına anıt  bulunur. Onu en çok Fender Stratocaster çalarken görürüz.

Örnek video linki için tıklayınız.

2- Tonny Iommi

Led Zeppelin Gitaristi
Gitarist Tonny

Black Sabbath grubunun kurucusu ve grubun genel soundunun yaratıcısı olan Iommi, heavy metal dünyasına ilham olmuş isimlerden biri. 17 yaşında bir iş kazası sonucu sağ elinin 2 parmağını kaybetmeseydi belki Iommi de gitarını sağ eliyle çalacaktı. O sonradan solak olanlardan. Onu en çok Gibson SG çalarken görüyoruz.

3- Paul McCartney

Beatles'in bass gitaristi.
Bass Gitarist

The Beatles’ın üyesi ve çok başarılı bir solo sanatçısı ve besteci. McCartney’nin çalamadığı enstrüman neredeyse yok. Bateri çalarken sağ elini kullansa da telli çalgılarda sol elini kullanıyor. ‘Yesterday’ eseri gelmiş geçmiş en iyi şarkı seçilmiştir. 1997 yılında ‘Sir’ ünvanı verilmiştir. Onu en çok Höfner 500/1 violin bass çalarken görürüz.

4- Kurt Cobain

Nirvananın efsane gitarist ve solisti
Kurt Cobain

Nirvana grubunu kurarak alternative rock müzik dünyasında yeni bir çağ açmıştır. Grunge akımına öncü olmuştur. Gitarda sol elini kullansa da davulu sağ eliyle çalmıştır. Bir neslin sözcüsü olmuş ve intihar etmeden önce son sözleri “Artık hiçbir şeye tutku beslemiyorum. Pörsümektense yanmak daha iyi.” olmuştur. Onun en çok Fender Mustang ve Jaguar çaldığını görürsünüz.

5- Elliot Eastan

Rock gitaristi
Elliot Eastan

Amerikan rock grubu ‘The Cars’ın baş gitaristidir. Pelham Blue ‘Inspired By’ Gibson SG gitarının yanı sıra Gibson Tikibird Firebird gitarı da tanıtılmıştır. Görülebilecek en etkileyici solak gitar koleksiyonuna sahiptir.

6- Elizabeth Cotten

Efsane blues gitaristi
Blues Gitaristi

Cotten, Afroamerikalı bir blues müzisyeniydi. Hendrix gibi o da sağlaklar için üretilen gitarları tersine çevirip kullanan sayılı kişilerden biri. Gitarı bu şekilde ters çalabilmek için bir teknik bile geliştiren Cotten’ın bu tekniğine ‘Cotten Tekniği’ adı verildi.

7- Albert King

Büyük blues gitaristi
Albert King

Blues dünyasının en etkileyici isimlerinden biridir Albert King. Cüssesi dolayısıyla dostları ona “Kadife Buldozer” lakabını uygun görmüştür. Konserlerinde bile ağzından piposu eksik olmayan King’in blues müzikleri içerisinde zaman zaman denk gelebileceğiniz funk ve soul etkileri görülür. Bu nedenle onun müziği caz gibi  rock dinleyenleri de fazlasıyla etkilemeyi başarır.

8- Paul Gray

Metal müzik gitaristi
Paul Gray

Slipknot grubunun kurucularından, söz yazarı ve arka vokaldir. Gruptaki numarası #2’dir ve kendi kişiliğiyle bağdaştırdığı lateksten bir domuz maskesi takar.

9- Eric Gales

Blues-rock gitaristi
Eric Gales

Albert King, Jimi Hendrix gibi isimlerden etkilenen Gales, Amerikan blues-rock gitaristidir. Gales, solak olmasına rağmen sağ gitarı da hakkını vererek çalabiliyor. Başarılı solo albümlerinin yanı sıra birçok toplama albümde de çalmıştır. Çok başarılı ve aranan bir session müzisyenidir. Diğer solak gitaristlerden farklı olarak,  sağ gitarı telleri çevirmeden gitarı çevirerek kullanır.

10- Zacky Vengeance

Heavy metal gitaristi
Zacky Vengeace

Amerikan heavy metal grubu Avenged Sevenfold’un ritim gitaristidir. Rancid, Misfits ve Bad Religion gruplarından etkilenerek çalış tarzını buna göre oluşturmuştur. Dünya çapında 8 milyonun üzerinde kayıt satmıştır.

Erturgut Sanat olarak gitar eğitmenlerimiz bu tekniklerin gelişmesinde öğrencilerimize en uygun ve hızlı yöntemleri benimsetmekte ve alıştırmaları düzenli olarak takip etmektedir.


Eğer siz de doğru teknikler ve egzersizlerle kısa sürede piyano çalmak istiyorsanız hemen bizlere msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden yada 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.