Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için En İyi Kadın Davulcular konusunu ele alacağız.. Davul çalmak tarihsel olarak ve haksız bir şekilde daha “eril” bir sanat olarak kodlanmışken ve müzik endüstrisi ağırlıklı olarak erkekler tarafından kontrol edilirken, giderek daha fazla kadın davul dünyasını kırıyor ve “cinsiyetli” enstrümanların kalıpları kırılıyor. 

Kalıpları yıkan ilk davulculardan olan Carpenter’a, şöhret öncesi erken bir kayıt oturumunda, United Audio’nun o zamanki sahibi ve mühendisi Karen Carpenter’a yaklaştı ve “Erkek arkadaşın gelip onun için davullarını kurman için seni mi eğitti” dedi. Karen, “Ben davulcuyum” diyerek mahcup bir sırıtışla yanıt verdi.

Karen Carpenter gibi ikonik davulcular, endüstrinin daha önce erkek egemen bir ortamda oluşturduğu emsallerden bağımsız olarak, School of Rock topluluğundaki öğrenciler de dahil olmak üzere diğer kadın sanatçıların zanaatlarında kendinden emin ve cesur olmalarının yolunu açtı.

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

En İyi Kadın Davulcular

Karen Carpenter

En İyi Kadın Davulcular
En İyi Kadın Davulcular

Karen Carpenter, tarihte üretken bir davulculuk kariyerine sahip ilk kadın değildi, ancak belki de en tanınanıydı. Henüz 32 yaşında erken ölümüyle tanınan sanatçı, etkileyici derecede alçak ve net vokaliyle geniş çapta anıldı. Ancak, insanlar Karen Carpenter’ın 1976 Best Drummers anketinde Led Zeppelin’in davulcusu John Bonham’ı yendiğini unutmuş görünüyor. 

Erkek, kadın ya da başka hiçbir davulcunun dokunamayacağı bir caz duyarlılığına sahip marş pirzolaları vardı (bu, lise bando takımındaki deneyiminden geliyordu). Baş şarkıcı olarak mükemmel göreceli perdesini korurken, özellikle zor davul geçişlerini yönetmede iyiydi. Gerçekten türünün tek örneği bir kişi ve davulcu olan Karen Carpenter, kızların bir davulcu olarak örnek alması gereken ilk idollerden biriydi. 

Viola Smith

En İyi Kadın Davulcular
En İyi Kadın Davulcular

1930’larda ve 40’larda, bir kadın davulcunun görüntüsü izleyenleri şoke ederdi. Dikkatlerden kaçmak yerine, Viola Davis bunu gerçekten yedi. Kitin arkasına saklanmaktan memnun değildi, kendine özgü bir düzeni vardı: iki yer tomunu yerleştirir ve onları başının üzerine yanlara doğru yerleştirir, marş bas davulu stilinde hareket ederdi. Bu aynı zamanda her şeye dahiyane bir gösteri katmak içindi: zemini ondan daha yükseğe yerleştirmek, oynarken uzanacağı ve seyircinin performansını daha iyi görebileceği anlamına geliyordu.

Hayatı boyunca neredeyse hiçbir şey kaydetmemesine rağmen, Zildjian ve Ludwig’in sponsorluklarını sürdürdü ve 1966’da Cabaret’in ilk Broadway koşusunda çaldı. Viola Smith, davul dünyasının ‘Rosie the Riveter’ıydı ve sonraki davulcular böyle yürüdü. koşabilirdi. 

Maureen Tucker

Maureen “Moe” Tucker, Velvet Underground’ın proto-punk müzik tarzının ve ilgili sosyal hareketin bir parçasıydı ve punk davulunun üvey annesi olabilir. 

Davulları ikinci sınıf bir trampetle çalmaya başladı ve zillerle çalmayı hiçbir zaman tam anlamıyla öğrenemedi. 1965’te The Velvet Underground’a katıldığında, bu tarzı sürdürdü ve zillerin grubun diğer üyelerini boğduğunda ısrar etti. Bir davulcunun işi zamanı tutmak olduğuna göre, diye düşündü, ziller sadece ritmi bastırır. 

Viola Smith gibi ve çok farklı nedenlerle benzersiz bir davul düzenine sahipti: ters çevrilmiş bir bas davul, bir trampet, birkaç tom. O da bagetler yerine tokmaklarla oynamayı tercih etti. Bu minimalist tarz, sadece punk davulunun (sekizinci nota tom vuruşları gibi) haline gelecek olanı katalize etmekle kalmadı, aynı zamanda Lou Reed ve Velvet Underground’ın diğer üyelerinin tüm şarkının ipuçlarını takip etmeye çalışmak yerine doğaçlama yapmasına ve performans göstermesine izin verdi. 70’lere geçerken, bu listedeki tüm davulcuların yolu açtığı için Maureen Tucker’a teşekkür borçluyuz.

Sandy West

En İyi Kadın Davulcular
En İyi Kadın Davulcular

İnsanlar, “Punk Rock’ı İngiltere değil, kadınlar icat etti” diye bağırdıklarında, neredeyse her zaman The Runaways’den bahsediyorlar ve yenilikçi SoCal sound’ları, davulcu Sandy West olmasaydı, bu gerekli güce sahip olmazdı. Kendi rock-n-roll markasıyla sahneye çıkan Sandy West, Karen Carpenter ile aynı on yılda davul çalıyordu, ancak insanların daha önce gördüğünden daha kısık bir duyarlılıkla. 

En İyi Kadın Davulcular
En İyi Kadın Davulcular