Elektro Gitar Çalarken Yapılan Hatalar

Bugün sizler için, elektro gitar çalarken ve öğrenirken sıklıkla yapılan hataları ve çözümlerini derlediğimiz bir yazı hazırladık.

Elektro-Gitar-Çalarken-Yapılan-Hatalar

Bu konuda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Elektro gitar çalmayı öğrenirken yapılan hatalar

♦ Elektro gitar çalarken yapılan hatalar

♦ Elektro gitarda yapılan hataların çözümleri

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Elektro gitar nasıl çalınmalı?” temalı yazımıza geçelim.


Hızlı Çalmaya Çalışmak

Hızlı-Çalmaya-Çalışmak

Her gitaristin genelde yaptığı hatalardan biri olan, henüz gitar çalmayı öğrenmeden hızlı çalmaya çalışmak size hiç bir şey katmayacağı gibi, sizi geriye çekecektir. Emeklemeden, koşmayı öğrenemeyeceğiniz gibi, gitar çalmayı ve teknikleri öğrenmeden de hızlı gitar çalınmaz. Ya siz çaldığınızı zannedersiniz ya da insanlar sizi kandırır.

“Peki nedir bunun çözümü?”

Bunun çözümü çok basit. Sizlere madde madde açıklamak gerekirse;

  • Bir parçayı ya da egzersizi öğrenirken, öncelik olarak yavaş çalmayı kendinize prensip edinmelisiniz
  • Yavaş çalmayı öğrendikten sonra yavaş yavaş hızlandırarak, kendinizi geliştirebilirsiniz

Metronom Kullanmadan Çalışmak

Metronom-Kullanmadan-Çalışmak

Enstrüman çalmayı öğrenmek isteyenlerin mutlaka kullanması gereken bir araç olan metronomu ne yazık ki bu günlerde kimse kullanmıyor. Metronomun önemini bir betimleme ile anlatmamız gerekirse;

Nasıl ki kalp atışlarının ritiminde bir aksaklık olunca insan vücudu reaksiyonlar veriyor ve vücudun dengesi değişiyorsa ya da kalbim ritmi koşarken hızlı, uzanırkan yavaş atıyorsa, şarkıların da kendinlerine ve tempolarına göre bir ritmi, zamanı ve temposu vardır. Eğer siz bu tempoları gerektiği şekilde çalmazsanız, o şarkı şarkı olmaktan çıkar ve hiç kimse bu durumdan memnun kalmaz, sizin çaldıklarınızı dinlemez.

Çözüm: Kendinize bir metronom satın alabilir ya da telefonunuza metronom uygulaması indirerek çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Bu şekilde hem müzik kulağınız hem de ritim duygunuz gelişecektir. Dolayısıyla her şarkıyı doğru zamanlı olarak çalmayı öğrenebilirsiniz.

Teknikleri Öğrenmeden Çalmak

Teknikleri-Öğrenmeden-Çalmak

Elektro gitar çalımında çok fazla teknik vardır. Eğer siz bunları öğrenmeden çalmaya çalışırsanız, çaldığınız hiç bir şarkı gerçek duyguları hissettirmez. Genelde “Gitar çalıyoruz işte” mantığı ile bakıldığı için bu tekniklere önem verilmez. Fakat bu teknikler sizleri ön plana çıkartıp, diğer elektro gitaristlerden ayıracak ana artellerdendir.

“Peki bu teknikleri nasıl öğrenebilirim?”

Bu teknikleri öğrenmek için kısa bir araştırma yapmanız, sonrasında ise bu teknikleri içeren egzersizleri ya da parçaları çalışabilirsiniz.


Elektro-Gitar-Çalarken-Yapılan-Hatalar-ve-Çözümleri

 

 

Eğer bir elektro gitar satın almak istiyorsanız fakat hangi marka ve modeli seçeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız “En Uygun Fiyata Elektro Gitar Satın Alma Rehberi” isimli yazımızı okuyup, hangi elektro gitarın sizin için daha uygun olduğunu ve en uygun fiyata nasıl elektro gitar satın alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.