Bir şarkıcı olarak vücudunuz enstrümandır. Tıpkı bir keman oymak gibi, vücudunuzun şeklini ton kalitesini artıracak şekilde değiştirebilirsiniz. Hiçbir ameliyat söz konusu değildir; Tek yapmanız gereken, nasıl iyi bir duruşa sahip olunacağını öğrenmek.

Duruş Nefes Desteğini Nasıl Etkiler?

Doğru Duruş

Nefes Kapasitesini Artırır: İyi duruşun amacı göğüs boşluğunuzda mümkün olan en geniş alanı yaratmaktır, böylece akciğerleriniz tamamen genişleyebilir. Daha fazla hava ile daha uzun cümleler söyleyebilirsiniz.

Düşük Nefes Vermenize Yardımcı Olur: Ayağa kalkarken alçak nefes almayı öğrenmek zor olabilir. Neyse ki nispeten basit bir çözüm var; göğsünüzü yukarıda tutun. Yüksek nefes alırken göğsünüz yükselip alçaldığından, göğsünüzü yukarıda tutmak, vücudu şarkı söylemek için mükemmel, alçak diyafram nefesi almaya zorlar.

Sizi Bir İfadenin Sonuna Getirir: Akciğerlerde yalnızca az miktarda hava kaldığında, son havanın dışarı çıkmasına izin vermek için göğüs kafesi ve göğüs çökmeye hazırlanır. Şarkıcılar bu dürtüyle savaşır, göğsü yüksekte tutar ve göğüs kafesini genişletir. Bunu yapmak, nefesi yavaşça serbest bırakmanızı sağlar, böylece havan bitiyormuş gibi ses çıkarmadan cümlelerin sonlarına ulaşabilirsiniz.

Duruş Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

Gerginliğin Giderilmesine Yardımcı Oluyor: Stresli bir öğrencisiyseniz eğer, özellikle yüksek notaları çıkarırken çene gerginliği ile mücadele etmeniz gayet muhtemeldir. Kulaklarınızı omuzlarınızla hizalamaya odaklanarak, yüksek notaları tekrar çıkarmayı deneyin o halde. Daha özgür ve kolay hissettirdi değil mi? Bunun nedeni, düzgün hizalanmış bir çerçeve tüm vücudunuzu gevşemeye teşvik etmesidir. Boynunuz doğru pozisyondayken çenenizin gerilmesi çok daha zordur.

Havanın Ses Kordonları Üzerinden Serbestçe Akmasına İzin Verir: Ses telleriniz, havanın içinden geçerek açılıp kapanmasına neden olarak titreşir. Uzun, düz bir boyun, ses tellerinizi barındıran boşluğu açar ve havanın ses telleri boyunca engellenmeden ilerlemesini sağlar.

Ya İyi Duruş Vücudumu Gerginleştirirse?

Şarkı söylerken doğru duruş

Doğru duruş doğal olmadığında kısa bir geçiş aşaması olabilir. Örneğin, ilk kez denediğinizde boynu düzleştirmek ve uzatmak konusunda kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz. Bunu yaparak vücudun diğer bölgelerindeki gerilimi serbest bırakırsanız, o zaman doğru duruşu doğal hissettirmek için çaba sarf etmeye değer.

Öte yandan, çökmüş bir duruşu aşırı düzeltebilir ve ek sorunlara neden olabilirsiniz. Çok geride bir boyun veya çok yüksek bir göğüs gerginliğe neden olur. Doğru şarkı duruşunu uygularken aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Doğru Duruş Olmadan Neden Bazı Şarkıcılar Kulağa İyi Geliyor?

Herhangi bir opera veya müzikal tiyatro sanatçısı, hareket halindeyken güzel şarkı söylemenin önemini bilir. Bir desteğe yaslanırken iyi bir duruşa sahip olmak imkansız görünebilir. Ancak eğilirken bile kulaklarınızı omuzlarınızla hizalayabilir ve göğsünüzü yüksekte tutabilirsiniz.

Alexander Tekniği, şarkıcıların hareket ederken iyi duruşu korumayı öğrenebilecekleri bir araçtır. Bu teknik, yüzeysel kasları aktif olarak kullanmak yerine derin postüral kasları kullanmayı öğretir. Alexander Tekniğini öğrenmenin en iyi yolu sertifikalı bir terapist tutmaktır.

En az çabayla hareket etmeyi öğreneceksiniz, böylece şarkı söylerken enerjinizi de koruyabileceksiniz!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.