Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Diksiyonun Temeli: Konuşma Dili Ve Yazma Dili Arasında Farklardan bahsedeceğiz. Hepimizin bildiği gibi Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dildir diye bir kalıp vardır. Fakat bu konuşma dili ve yazma dili arasında farklılıklar olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü ikisi farklı alanlarda ve farklı tekniklerde kullanılmaktadır. 

Hazırsanız şimdi konuşma dili ve yazma dili arasındaki farklılıklara göz atalım. 

Diksiyon Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Diksiyonun Temeli: Konuşma Dili ve Yazma Dili Arasındaki Farklar

Kuralları Başlı Başına Farklıdır

Diksiyonun Temeli: Konuşma Dili Ve Yazma Dili Arasında Farklar

Bu iki dilin arasındaki en önemli fark belki de yazı dilinin ve konuşma dilinin farklı kurallara bağlı kalarak kullanılmaktadır. Yani konuşma dili söyleyiş kolaylıklarına bağlı kalarak kullanılırken yazım dili yazım kurallarına bağlı kalarak kullanılmaktadır. 

Cümle Uzunlukları Ve Yapıları Farklıdır

Diksiyonun Temeli: Konuşma Dili Ve Yazma Dili Arasında Farklar

Genellikle yazılı dil ve konuşma dili arasında uzunluk anlamında da farklılık vardır. Yazı dili kullanılırken uzun cümleler ve bağlaçlar kullanılırken konuşma dilinde daha keskin ve kısa cümleler kullanılmaktadır. Aynı zamanda yazı dilinde genellikle yüklem sonda olur ve daha yapısal olarak kurallıdır ancak konuşma dilinde yüklem gibi kurallar çok da dikkate alınmamaktadır. 

Konuşma Dilinde Alfabe Dışı Sesler Kullanılır

Diksiyonun Temeli: Konuşma Dili Ve Yazma Dili Arasında Farklar

Yazı dili, kullanılan dilin alfabesine uygun ve o alfabeyle ifade edilir. Fakat konuşma dilinde bu kural geçerli değildir. Konuşma dilinde farklı asalak sesler ya da nidalar da dile değer katan değerler olarak görülür. Bu tabi ki yalnızca asalak sesler ve saire şeklinde değildir. Aynı zamanda bir ülkenin dilinin içinde var olan farklı şiveler, ağızlar ve lehçeler o ülkenin konuşma diline de yansır. 

İfade Araçları Farklıdır

Diksiyonun Temeli: Konuşma Dili Ve Yazma Dili Arasında Farklar

Yazılı dil ve konuşma dili arasındaki bahsedeceğimiz son  ve en önemli farklardan biri de anlamı kolayca ifade edecek araçları kullanma biçimleridir. Yazılı dilde anlamları ifade etmek için kullanılan araçlar noktalama araçlarıdır. Fakat konuşma dilinde noktalama araçları yerini vurgu ve tonlamaya bırakmaktadır. Konuşma dilinin anlam ifadesi bu vurgu ve tonlamalarla yapılmaktadır. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Diksiyon Kursu Hayatınızda Fark Yaratacak?

Diksiyon kısaca seslerin doğru ve etkili konuşma sanatı. Diksiyonu doğru ve etkili kılan bazı önemli unsurlar vardır. Bunların başında sesleri doğru çıkarılması, fonetik bilgisi, doğru nefes alış verişi ve duruş gelmektedir.

Çoğu insan diksiyon kursu sadece konuşma zorluğu çeken insanlar için verildiğini düşünmektedir. Ancak diksiyon aynı zamanda etkili konuşmayı da sağlamaktadır. Aslında her birey diksiyon dersine ihtiyaç duyabilir. Özellikle iş dolayısıyla pek çok insan hitap gücünü arttırmak için diksiyon eğitimine başvurmaktadır.

İstediğiniz kadar iyi bir diplomaya ve iyi bir çalışma sahasına sahip olun konuşmanız ve hitap gücünüz zayıf ise iş görüşmesinde oldukça geridesiniz demektir. Konuşmak insanları etkilemek için kullanılan en etkili yolların başında gelmektedir. Tarih boyunca bu böyle olmuştur.