23 yaşındaki yetenekli öğrenci, eski daktiloları kullanarak çarpıcı resimler yaratıyor

Bir zamanlar günlük bir ofis demirbaşı olan mütevazı daktilo uzun zamandır unutulmuş ve hatta tarih kitaplarına düşmüştü…

Ta ki genç bir adam beklenmedik bir şekilde daktilo devrimine başlayana kadar.

Daktilo İle Resim

23 yaşındaki James Cook, daktilo sanat eserleri yaratan bir mimarlık öğrencisi… Paul Smith’ten ilham alan Cook,  kendi tabiriyle “tuhaf eğlenme tarzına” beş yıl önce başladı… Şimdilerde ise eserleri için dünyanın dört bir yanından komisyon almakla meşgul…

Renk paleti siyah ve kırmızı ile sınırlı, stili hassas fırça darbelerinden daha çok ham parmak gücüne dayalı… Ve başyapıtlarının dokunması yaklaşık 30 saat sürüyor.

23 yaşındaki mimarlık öğrencisi, sadece daktilo ile inanılmaz resimler üreterek çoğu insanın sanat fikrini adeta yeni baştan yazıyor.

Yaratıcı Resim Denemeleri

İlginç Resim Teknikleri

James, serebral palsiden muzdarip olduğu için kalem veya fırça kullanamayan son dönem Amerikalı daktilo sanatçısı Paul Smith’ten esinlenerek ‘eğlenmenin garip yolu’ olarak tanımladığı çalışmalarına beş yıl önce başladı. James şimdi çalışmaları için dünyanın her yerinden komisyon alıyor.

‘Oldukça yoğun emek istiyor ancak bu hoşuma gidiyor. Güzel bir şey yaratmak için eski bir teknoloji parçasını kullanmak… Genelde kâğıdın ortasından başlarım ve çıkış yoluna doğru çalışırım

Belirli işleri yapmak için belirli karakterler ve harfler kullanıyorum. Örneğin, nokta işaretleri, alt çizgiler ve eğik çizgiler, düz ve köşeli hatlar için iyidir; Os ve sıfırlar ise eğriler için iyidir.’

Essex, Braintree’den James, University College London’da okuyor. En eskisi 1953’e ve en yenisi 1991 yılına ait toplamda 5 daktilosu bulunmakta… -Yalnızca biri elektronik, diğer dördü eski moda mekanik versiyon-

Öğrenimini sürdüren mimarlık öğrencisi, daktiloların elde edilmesininse, gerçekten zor olabileceğini belirtiyor. ‘İnsanlar onları hayır kurumlarına verme eğiliminde değiller – ya tam olarak çalışmadıkları için onları atıyorlar ya da zamanla kayboluyorlar. Ama hasarlı bir daktilo, sanat yaratırken, benim için yeterlidir.’ ’

Esas olarak A4 kağıt üzerinde çalışan James’in, A3 üzerinde daha büyük işler üretebilen bir daktilosu da var ve renk şemasını değiştirmek isterse yalnızca siyahtan kırmızı mürekkebe geçebileceği anlamına gelen şeritleri kullanıyor.

‘Bu gerçekten bir hobi, ama gittikçe daha fazla insan işimi duyuyor ve bana sipariş vermek istiyor’ diyor.

James, American Idol’de ikinci olan Alex Preston için bir albüm kapağı hazırladı bile.. Ve karmaşıklıklarına bağlı olarak resimleri için yaklaşık 100 ila 150 sterlin arasında ücret alıyor. Karakterleri sağ eliyle yazıyor ve sol elini kullanarak resimlerini oluşturmak için akıllıca yazı yazarken satır boşluğu düğmesini hareket ettiriyor.

James şu ana kadar içinde bulduğu tek dezavantajı ise sol baş parmağına ve işaret parmağına yerleştirebileceği gerginlik olduğunu söylerken bu sorunun üstesinden gelişini ise şöyle belirtiyor: ‘Postanelerde insanların giydiğini gördüğünüz gibi o lastik yüksükleri takıyorum. Aksi takdirde parmaklarınızı incitir.’

Eserlerden Bazıları

Daktilo İle Resim Yapmak
Daktilo İle Resim Yapmak
Daktilo İle Resim Yapmak
Daktilo İle Resim Yapmak
Daktilo İle Resim Yapmak
Daktilo İle Resim Yapmak
Daktilo İle Resim Yapmak
Daktilo İle Resim Yapmak
Daktilo İle Resim Yapmak

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla kültür sanat haberlerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde resim hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz.

Resim derslerimiz için daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için telefon hattımız üzerinden yada sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.