Erturgut Sanat ailesi bugün sizler Çello Telleri Ne Zaman Değiştirilir? konusunu ele alacağız.. Kendinizi geliştirmek için sık sık çello alıştırması yaptığınızda, sesi zamanla donuklaşabilir ve cansız bir ton, kötü teknik veya kötü yapılmış bir ses ile karıştırabiliriz. Sesi iyileştirmenin en iyi yollarından biri de eski, yıpranmış çello tellerini değiştirmektir.

Çello Dersi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Yıpranmış Çello Tellerinin Belirtileri

Yıpranmış tellerin belirtileri şunlardır: çözülen metal, pas, renk bozulması (ip yeşile veya siyaha döner) veya ip tamamen ikiye bölünmesi.. Daha az belirgin olan bazı işaretler şunlardır: daha az rezonans, açık tellerin akort içinde kalamaması, çalındıktan sonra düşen akort ve telde aşırı esneklik ve lastiksi bir his. Ayrıca, son tel değişikliğinden bu yana bir yıldan fazla zaman geçtiğinde veya öğrenci tellerin ne zaman değiştirildiğini hatırlamadığında çello tellerini değiştirme zamanı gelmiş demektir..

Çello Telleri Ne Zaman Değiştirilir?

Yıpranmış bir telin fiziksel belirtileri tüm öğrenciler için açık olsa da, daha az belirgin olan bazı belirtiler genç çellistler tarafından gözlemlenebilir. Bir viyolonsel öğretmeni ile çalışarak, öğrenciler sadece pratik yapmayı ve icra etmeyi öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda enstrümanlarının bakımını ve telleri zamanında değiştirmeyi de öğrenirler.

Tellerin değiştirilmesi önemlidir, çünkü öğrenciler iyi bir ses elde etmek için çok fazla çaba harcaması gerektiğinde aşınmış parçalar büyük bir hayal kırıklığına neden olabilir. Yıpranmış çello telleri parmakları da zorlayabilir ve genç müzisyen için fiziksel rahatsızlığa yol açabilir. Bazen teller fiziksel belirtilerini göstermez, bu nedenle öğrencinin açık tel sesini dinlemesi ve günlük olarak dikkatli bir şekilde akort etmesi gerekir. Dizelerin fiziksel bozulma belirtileri gösterene kadar beklememek, bunun yerine onları düzenli aralıklarla değiştirmek iyi bir fikirdir. Çello dersleriniz sırasında öğretmeninizle düzenli olarak tellerinizi kontrol etmek için bir plan yapın .

Çello Telleri Ne Zaman Değiştirilir?

Teller kolayca kopabilir, bu nedenle böyle bir durumda ekstra bir set ile hazırlanmak önemlidir. Bir viyolonsel öğretmeni , genç çellistlerin yeni bir dizi tel için ne zaman iyi bir zaman olduğunu belirlemelerine yardımcı olabilir. Acemi çellistler daha kısa aralıklarla çalıştıklarından, teller daha az sıklıkta yıpranacaktır. Başlangıç ​​ve orta seviye öğrencilerin her 10-12 ayda bir veya teller fiziksel bozulma belirtileri göstermeden önce telleri değiştirmelerini öneririz. Her gün pratik yapan ileri düzey öğrenci çellistleri, kaç saat çalıştıklarına ve performans sergilediklerine bağlı olarak her 8-12 ayda bir tellerini değiştirmeyi düşünmelidir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!