Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle Çello Hakkında 10 İlginç Bilgiyi ele alacağız. Çalmak istediğiniz ya da çalacağınız enstrüman hakkında tüm ayrıntılara hakim olmanız ona daha farklı yaklaşmanızı sağlayabilir.. Bütün enstrümanlar gibi çello da gelişimi sırasında form ve ses değişikliği yaşamıştır. Bu değişikliklerden kaynaklı farklılıkları bilmeniz donanımızı arttıracak ve kendinizi motive etmenize yardımcı olacaktır..

Sizler de çello hakkında bilgilere sahip olmanın yanı sıra çello çalmayı öğrenmek isterseniz Çello Kursu hakkında ayrıntılara Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz..

Çello Hakkında 10 İlginç Bilgi

Çello hakkında ilginç bulabileceğiniz ve genel kültür bilgilerinize de tad katmak için 10 ilginç bilgi sizin aşağıda..

Çello Hakkında 10 İlginç Bilgi

  • ‘Çello’ aslında sadece bir takma addır. İtalyanca’da ‘küçük büyük keman’ anlamına gelen tam adı violoncello kısaltmasıdır. 
  • Çello (‘CHEL-oh’ olarak telaffuz edilir), celli veya çello olabilir.
  • Kökenini hala net olarak bilmiyoruz.. Ama kesin görünen şey, ilk olarak şimdiki boyutunda, isminde ve Alpler’in güneyinde ortaya çıktığıdır.
  • 18. yüzyıldan önce, çello sadece çellistin bacaklarının gücüyle dik tutulmuştu. Daha sonra çellolara eklenen aksesuarlarla duruş daha net sağlanmaya başlandı..
Çello Hakkında 10 İlginç Bilgi
  • Başlangıçta çello telleri koyun bağırsağından yapılıyordu ancak zamanla metal kablolama ile yapılmaya başlandı.
  • Çello her zaman şuanki formunda değildi. 17 ve 18. yüzyılda 5 telli çello Almanya ve Hollanda da görülmüştür..
  • Çellolar klasik orkestrada ön sıralarda bulunurlar.. Çellistler orkestra şefinin ikinci-sağ tarafına otururlar, ancak bu her orkestra için farklılık gösterebilir.
  • Bilinen en eski çello Andrea Amati tarafından 1538 – 1560 yıllarında yapılmıştır.. “The King” adıyla bilinen çelloyu Günay Dokato’da Bulunan National Music Museum’da görebilirsiniz.
  • Çello tüm enstrüman arasında insan sesine en yakın enstrümandır..
  • 2008’de Duport Stradivarius çello Nippon Müzik Vakfı tarafından 20 milyon dolara satın alındı.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!