Brutal Vokal Nedir?

Bugün sizler için en çok tartışılan vokal türlerinden biri olan “Brutal Vokal”den ve zararlı olup olmadığından bahsedeceğiz.

Brutal-Vokal-Nedir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ Brutal Vokal Nedir?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Brutal Vokal Nedir? Brutal Vokal Zararlı Mıdır?” isimli yazımıza geçelim.


Brutal Vokal Nedir? Brutal Vokal Teknikleri

Brutal-Vokal-Nedir-Brutal-Vokal-Teknikleri

Brutal vokal, acımasız, sert, vahşi vokal anlamına gelen ve daha çok Death Metal gibi metal müzik türlerinde görülen bir vokal tekniğidir. Bu teknik için ses tellerinin kalın bir şekilde kullanılması gerekilmektedir. Bazı insanlar Brutal vokal’den Clean vokal’e geçer ve ardından tekrar bağırır fakat bunu kesik bir şekilde yapmazlar. Eğitimsiz bir şekilde denenmesi (Özellikle ergenlik çağında) çok tehlikeli olmakla birlikte ses tellerine ciddi ve kalıcı zararlar verebilmektedir. Brutal vokal kullanımı için mutlaka eğitim alınmalıdır. Bu eğitim için özel olarak çıkarılmış “Zen Of Screaming” isimli bir DVD bulunmaktadır. Bu eğitimin içerisinde Angela Gossow, Corey Tayler gibi bir çok brutal vokal konusunda ünlenmiş sanatçılar brutal vokal kullanımı hakkında Melissa Cross’unda dahil olduğu eğitim egzersizleri sunmaktadır.

Brutal vokal, genellikle “hırıltılı” seslere dayanan bir vokal türüdür. Bulunduğu türler başlıca;

  • Death Metal
  • İsveç Death Metal
  • Deathgrind
  • Brutal Death Metal
  • Teknik Death Metal
  • Goregrind
  • Grindcore
  • Hardcore

Brutal-Vokalin-İlk-Örnekler

Brutal vokalin ilk örnekleri “Carcass” isimli grubun vokal gitaristi “Bill Steer” tarafından sunulmuştur. Death Metaldeki örneklerine ilişkin olarak eski “Cannibal Corpse” isimli grup, “Six Feet Under” ve “Torture Killer” gruplarının vokalisti Chris Barnes, “Morbid Angel”in basçısı David Vincent, “Deicide”nin basçısı Glen Benton ve “Suffocation”ın vokalisti Frank Mullen olarak gösterilebilir.

Zamanla Brutal vokal tarzı aşırı kalın seslere doğru evrim geçirmiştir. Bu ilerleme farkı vokal tarzlarını da beraberinde getirmiş ve böylelikle Brutal vokalin kendi içerisinde stiller ortaya çıkmıştır. Örneği David Vincent, “Scream” vokal tarzına daha yakın bir Brutal vokal stili kullanırken, Chris Barnes, aşırı kalın olan Guttural vokal stiline yakın bir Brutal vokal stili kullanmaktaydı. Zaman içerisindeki Brutal vokal değişimi, müzik tarzlarına göre de değişim göstermiştir. Thrash Metal’e yakınlığı olan gruplar daha çok Scream vokal tarzına yakın bir Brutal vokal tonu kullanırken, Chris Barnes “hırıltısız” fakat çok kalın vokaller ile birlikte Guttural vokale yönelmiştir. Suffocation, Slam Brutal Death Metalin temelini atmakla beraber Teknik Death Metal türü müzik yaptıkları için Ultra Brutal vokal stilini kullanmaktadır. Hatta Guttural vokal tarzı vokaller kullanan ilk gruplardan biri ünvanını taşırlar. Fakat Grindcore tarzını aşırı hızlı müzik yapan “Napalm Death” isimli grubun vokalisti Mark “Barney” Greenway ve “Terrorizer” isimli grubun vokalisti Oscar Garcia tarafından daha çok Crust/Punk tarzına yönelik bir müzik yaptıkları için bağırmaya yönetil Brutal vokal stilleri uygulamışlardır.

Brutal-Vokal-Ayrımları

Brutal vokalin bir başka özelliği ise tamamiyle sert olmasıdır. Sertlik derecesi, sesin kalınlığına göre değişim gösterebilmektedir. Örneğim “Napalm Death” isimli grubun vokalisti Mark “Barney” Greenway, bağırma üzerine bir Brutal vokal türünü kullandığından, ses tonu aşırı kalın stillere yönelik değildir fakat “Suffocation” isimli grubun vokalisti Frank Mullen derinliğe yönelik Brutal vokal kullandığından dolayı aşırı kalın stillere yönelmiş bulunmaktadır. Bu durumun bu şekilde olması yapılan müzik türü ile de alakalıdır. Aşırı hızlı ve kaos ortamını andıran Grindcore’da, Pig Squeal Vokal veya Pigf*ck isimli vokal tarzlarının kullanılmasının uygun olmayacağı gibi Slam Brutal Death Metal’de Grindcore tarzı Brutal vokallere pek rastlanmaz. Carcass grubunun Brutal vokalisti Pitch Shifter Vokal efekti ile sesini daha da kalınlaştırarak Goregrind Tarzına uyarlamıştır.