Şu an dinlediğiniz çoğu müzik türünün atası, bir müzikten öte bir kültür.. Bugünkü yazımızda Blues Türlerini ele alacağız. Kimine göre ‘acının ifadesi’, kimine göre ‘şeytanın müziği’.. Aslına bakılırsa Blues bir kültürel harekettir. Blues Afro-Amerikalı kölelerin kendini özgürce ifade ediş şeklidir. O dönemin zor şartlarında pamuk tarlasında çalışan işçiler hüzünlerini, sevinçlerini Blues müziğine yansıtmış ve tüm dünyayı değiştirecek bir müzik türün, bir kültürün ortaya çıkmasını sağlamışlardır..

Özellikle köleliğin kaldırılmasıyla birlikte Blues çok geniş kitlelere yayılmış ve çeşitlenmeye başlamıştır. Farklı şehirlere ulaştıkça o şehrin dinamikleriyle harmanlaşarak Blues zenginleşmiştir.. 1930’lu yıllarda ise Blues ilk altın çağını yaşamış, Robert Johnson gibi müzisyenlerle temelleri sağlamlaşmıştır..

Blues uzun süre underground bir şekilde yayınlandıktan sonra yavaş yavaş tüm eğlence dünyasının içine girmeye başlamıştır. Kayda geçen ilk Blues şarkısı Dallas Blues kaydı olmuştur. Şarkıyı dinlemek için Buraya Tıklayın..

Gelin birlikte uluslararası boyuta ulaşan Blues’un geliştikçe genişleyen çeşitlerini ele alalım..

Blues Türleri

Delta Blues

Blues Türleri

Blues’un ilk türlerinden biridir. Ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de tarihçiler ilk kayıt alındığı tarihin 1920’li yıllar olduğunu saptamıştır. Missisippinin güney bölgesinden ortaya çıktığı bilinmektedir.

Delta Blues’da slide gitar kullanımı öne çıkar. Sözler büyük bir tutkuyla melodiye harmanlanır ve ortaya muhteşem bir armoni çıkar. İlk türlerden biri olduğu için enstrüman kullanımı sınırlı ancak duygu yoğunluğu en üst derecededir. Genellikle Mızıka ve Gitar bu türün vazgeçilmezidir.

Slide Gitar Tekniği hakkında yazımızı Buradan okuyabilirsiniz..

Delta Blues’a Örnekler

ŞarkıSanatçı
Cross Road BluesRobert Johnson
Fixin’ to Die BluesBukka White
Good Morning Little SchoolgirlMississippi Fred McDowell
The Devil Is a Busy ManSunnyland Slim
Pony BluesCharley Patton
Delta Blues

Memphis Blues

Blues Türleri

Yine en eski Blues türlerinden bir olan Memphis Blues, adı üzerinde Memphis bölgesinde 1920’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Delta’ya göre biraz daha hareketli bir türdür ve cazın hareketli ritimlerini Blues müziğine uygulamıştır..

Memphis Blues’a Örnekler

ŞarkıSanatçı
Memphis BluesW.C Handy
St Louis BluesW.C Handy
Memphis Blues

Teksas Blues

Blues Türleri

1920’li yıllarda ortaya çıktı ve Blues şehirleşmesiyle birlikte elektronikleşmesinde büyük rol oynadı. Diğer türlere göre ritim yürüyüşleri daha salaş ve rahattır. Teksas Blues kendi içince en gelişen Blues türlerinden biri olmuştur. Şehir hayatının dinamikliği ile birlikte dönem dönem farklı renkleri barındırmıştır..

Teksas Blues’a Örnekler

ŞarkıSanatçı
Matchbox BluesBlind Lemon Jefferson
Rock & Roll PeopleJohnny Winter
TushZ Z Top
Teksas Blues

Chicago Blues

Blues Türleri

Delta Blues’un geliştirilmiş hali diyebiliriz. 1940’ların sonuna doğru elektronikleşmeyle birlikte yayılmaya başlamıştır. Chicago Blues ile birlikte gruplardaki enstrüman sayıları artmış ve Blues artık dünyaya hitap etmeye başlamıştır.

Chicago Blues’a Örnekler

ŞarkıSanatçı
Hoochie Coochie ManMuddy Waters
The Red RoosterHowlin’ Wolf
First Time I Met the BluesBuddy Guy
Chicago Blues

Rhythm And Blues

Blues Türleri

Rhythm And Blues yada daha çok bilinen adıyla R&B. Zamanla popülerleşmesiyle birlikte çok geniş kitlelere ulaşmıştır. Diğer Blues türlerine göre bu türde ritim oldukça ön plandadır. Hatta son dönemlerde ritim melodinin bile üstündedir.

Rhythm And Blues’a Örnekler

ŞarkıSanatçı
Is You Is or Is You Ain’t My BabyLouis Jordan
Bluesberry Hill Fats Domino
Evil WomanBo Diddley
Rhythm And Blues

Modern Electric Blues

Blues Türleri

Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası müziğin elektronikleşmesiyle birlikte oldukça popüler olmuştur. Müzik elektronikleştikçe efektler arttı ve amfiler büyüdü. Blues böylelikle hitap alanını genişletti. Modern Electic Blues ile birlikte pek çok Blues türü oluşmuş, Rock ve Pop müziğin temelleri atılmıştır..

Modern Electric Blues’a Örnekler

ŞarkıSanatçı
Portland Al’sKenny “Blues Boss” Wayne
TwisterTom Principato
Berwick RoadDave Hole
Modern Electric Blues

Ve Diğerleri

Blues türleri zamanla daha da çeşitlenmiş ve çeşitlenmeye devam edecek. Biz Blues’un ilk türlerini ele aldık, bunların dışında Soul Blues, Folk Blues, Harmonica Blues, East Coast Blues gibi türler de bulunmaktadır ve bu türler yukarıda ele aldığımız Blues türlerinin alt çeşitleridir..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!