“Folk blues” olarak da bilinen Country blues, diğer birçok stilin türetildiği, öncelikle akustik gitar odaklı bir blues türüdür. Genellikle gospel, ragtime, hillbilly ve Dixieland caz unsurlarını içerir. Mississippi’den Charley Patton veya Texas’ın Blind Lemon Jefferson gibi orijinal country blues sanatçılarının popülerliği ve hit kayıtları, Güney’deki çok sayıda müzisyeni etkilemiştir.

Country ve Blues Müzik

Bölgesel Türevler

Country blues’in her bölgesel türevi, benzersiz akustik blues sesine damgasını vurdu. Carolinas ve Georgia’da, Blind Boy Fuller ve Brownie McGhee gibi sanatçılar, Piedmont blues stilini yaratmak için parmaklarını seçen bir gitar tekniği ekledi. Memphis akustik blues sesi, şehrin sürahi grubu ve vodvil geleneklerinden gelişti ve Furry Lewis ve Will Shade gibi sanatçılar tarafından tanımlandı.

Country Chicago’ya Geliyor

Country Nerede?

Chicago, başlangıçta country blues’un yuvasıydı. Tampa Red, Big Bill Broonzy ve Memphis Minnie gibi ilk nesil sanatçılar, güçlendirilmiş enstrümantasyonun popülerliği sesi şimdi “klasik” Chicago blues sesine dönüştürmeden önce akustik tarzlarını Chicago’ya getirdiler… Chicago’nun country blues, çoğunlukla “hokum” tarzı denilen, genellikle çift girişli sözler içeren hafif kalpli bir ses tarzına dayanıyordu. Ragtime ve Dixieland caz da ilk Chicago blues sesini etkiledi.

Orijinal Texas Country Blues

Country Blues Stil Özellikleri ve Country Sanatçıları

Teksas’ta 1920’ler ve 30’lar boyunca, akustik bluesmenler zengin, daha karmaşık gitar parçaları sunan bir tarz geliştiriyorlardı. Lead gitarı ritim çalmaktan ayırmaya yönelik bir blues trendinin başlangıcını işaret ediyordu. Texas akustik blues daha çok slayt gitar kullanımına dayanıyordu ve Lightnin ‘Hopkins ve Blind Willie Johnson gibi sanatçılar, slayt gitarın ustaları olarak görülüyordu. New Orleans, Atlanta, St. Louis ve Detroit gibi diğer yerel ve bölgesel blues sahneleri de akustik blues sesine çoktan damgasını vurmuştu.

Modern Country Blues

Country Blues Stil Özellikleri ve Country Sanatçıları

1960’ların başında Afro-Amerikan müzik zevkleri değişmeye başladığında, soul ve ritim ‘n’ blues müziğine doğru ilerlediğinde, country blues “folk blues” olarak yeniden popülerlik kazandı ve öncelikle beyaz, üniversite çağındaki dinleyiciler arasında popülerdi. Big Bill Broonzy ve Sonny Boy Williamson gibi geleneksel sanatçılar kendilerini folk blues sanatçıları olarak yeniden icat ederken, Sonny Terry ve Brownie McGhee gibi Piedmont bluesmenleri halk festivallerinde büyük başarılar elde ettiler…

Orijinal akustik country blues’unun etkisi bugün Taj Mahal, Cephas & Wiggins, Keb ‘Mo’ ve Alvin Youngblood Hart gibi çağdaş blues sanatçılarının çalışmalarında duyulabilir.

Önerilen Albümler

“The Best of Blind Lemon Jefferson” sanatçının yeteneklerine derinlemesine bir bakış sağlarken, Blind Boy Fuller’ın “Truckin ‘My Blues Away” adlı eserinde şarkıcı / gitaristin en iyi 14 şarkısı ve performansı yer alıyor ve Piedmont blues’unun harika bir örneğini dinleyicilerine sunuyor..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.