Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı konusunu ele alacağız.. Bir müzisyenseniz, bu soruyu daha önce kendinize sormuşsunuzdur. Bu yaygın bir bilmecedir: Yeni bir gitar almak istiyorsunuz, ancak çok fazla para harcamak istemiyorsunuz. 

Nihayet, gitarlar olabilir, ve sonunda o kadar çok kullanmayabileceğiniz bir enstrüman için bankayı kırmak istemezsiniz. Yani yeni bir gitara ne kadar harcamalısın? Hadi incelemeye başlayalım..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı

İyi Bir Gitarın Genellikle Maliyeti Ne Kadardır?

Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı
Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı

Bu yazımızda dolar üzerinde örnekler vereceğiz, çünkü günümüz dolar kurunda her gün değişen gitar fiyatlarını uzun vadede doğru ele almak için bunu yapmak zorundayız. Yaklaşık 100 ABD Doları ile 10.000 ABD Doları arasında harcama yapmayı bekleyebilirsiniz. Akılda tutulması gereken birkaç şey:

Her şey gitarın kalitesine, el yapımı veya seri üretim olmasına, enstrümanın yaşına ve bir dizi başka faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, genel olarak, iyi bir gitar birkaç yüz dolara mal olacaktır. Daha ucuz gitarlar bulabilirsiniz, ancak ses kalitesi veya dayanıklılık açısından muhtemelen o kadar iyi olmayacaklardır. 

Yeni başlıyorsanız, yaklaşık 100 $’a mal olan giriş seviyesi bir gitar düşünebilirsiniz.  Daha deneyimli hale geldikçe, daha kaliteli bir gitara geçebilirsiniz. Profesyonel bir müzisyenseniz, birkaç bin dolara mal olan üst düzey bir gitara yatırım yapmak isteyebilirsiniz. 

Sonuçta bir gitara ne kadar harcayacağınız size kalmış. Sadece ödediğinizin karşılığını aldığınızı unutmayın. Ucuz bir gitar, daha pahalı bir gitar kadar iyi olmayacaktır. Ne kadar harcamanız gerektiğinden emin değil misiniz? Gitar eğitmenlerinize de danışabilirsiniz, ne kadar harcadığınız konusunda size daha doğrudan bir yanıt verebileceklerdir. 

Enstrüman çalmanın size göre olmadığına karar verdiğinizde çok fazla para harcamak zorunda kalmamak için uygun fiyatlı bir gitara yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Öte yandan, deneyimli bir gitaristseniz, yıllarca dayanacak yüksek kaliteli bir gitara daha fazla para harcamak isteyebilirsiniz. 

Bütçe konusuna gelince, bu tamamen size kalmış yani imkanlarını. Gitarlar ve baslar birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar değişebilir, bu yüzden gerçekten ne kadar para harcamak istediğinize bağlıdır. Tabii ki, hayattaki her şeyde olduğu gibi, ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz; bu nedenle, yüksek kaliteli bir enstrüman arıyorsanız ciddi paralar harcamaya hazır olun. 

Yeni Başlayan Olarak Yeni Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcamalıyım?

Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı
Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı

Kısıtlı bir bütçeye sahip bir aile veya birey için, 100 $ aralığında çalmaya başlamanıza yardımcı olacak bir dizi başlangıç ​​gitarı, bas gitarı ve akustik gitar vardır. Bu araçların avantajı, uygun fiyatlı olmaları ve genellikle temel bilgileri öğrenmek için yeterince iyi çalışıyor olmalarıdır. Bununla birlikte, dezavantajı, ayarlama sorunlarına sahip olmaları, elektrikli olmaları halinde zayıf elektronik olmaları ve çok düşük yeniden satış değerlerine sahip olmalarıdır. Deneyimlerimize göre, 100$’a iyi bir gitar çalmak mümkün  ancak satın almadan önce deneyimli bir gitarist veya eğitmenin enstrümanı inceleyip çalması son derece önemlidir

Çok Para Harcamak İstemiyor Musunuz? 

Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı
Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı

Bütçedeki bir sonraki adım, 350 $ ‘a kadar olan seçenekler olacaktır. Bu gitarlar genellikle daha iyi akort, gelişmiş ahşap ve elektrikli ise daha iyi elektronik için daha yüksek kaliteli akort mandallarına sahip olacaktır. Bu enstrüman seviyesinin faydası, geliştirilmiş çalınabilirlik, daha iyi ses ve amplifikasyon yoluyla daha iyi sestir. Şimdi, bu seviyedeki gitarın hala bir dezavantajı var, yani daha yüksek kaliteli enstrümanların ayırt edici ‘pro’ veya ‘klasik’ sesine sahip değiller ve özellikle iyi bir yeniden satış değerine sahip değiller. Çalmayı bırakıp satmaya karar verirseniz, ödediğinizin yüzde 30-50’sini kaybedebilirsiniz.

Profesyonel Model Arayan Deneyimli Oyuncular İçin Yeni Gitar Maliyeti

Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı
Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı

Son olarak, bütçenize uygunsa, yaklaşık 1.200 $’a profesyonel kalitede bir akustik, elektro veya bas gitar satın alabilirsiniz. Profesyonel kalitede bir enstrüman satın almanın birincil faydaları, güvenilir akort, güzel ses, harika uyum ve bitiş, ‘klasik’ tanınabilir ton ve sahne amplifikasyonu ve stüdyo kaydı yoluyla mükemmel sestir. 

Ek olarak, bu seviyedeki bir gitar genellikle nispeten yüksek bir yeniden satış değerine sahip olacaktır. Bırakmaya karar verirseniz, talebe ve satın aldığınız modele bağlı olarak, ödediğinize yakın, hatta hatta daha fazla bir fiyata satabilmelisiniz. Bu gitarların dezavantajı, onları edinmenin yüksek ön maliyetidir ve değerine rağmen, çalmayı öğrenmeyi 350 dolarlık bir gitardan çok daha kolay hale getirmeyebilirler.

Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı
Bir Gitar İçin Ne Kadar Harcanmalı