İlk Gitar Eski Mısır’da Oluşturuldu

Uzak bir zamanda, hatta çok çok uzak bir zamanda, Kraliçe Hatshepsut’un hükümdarlığı altında, yani 3.500 yıl önce, Har-Mose adında Mısırlı bir şarkıcı yaşıyordu ve deri ile çevrili cilalı bir sedir kutusundan yapılmış ilkel bir 3 telli gitar kullanıyordu.

Mısırlılar hızla popüler hale gelen bu enstrümanı kullanmaya başladılar. Daha sonra Mezopotamyalılar tarafından Avrupa’ya tanıtıldı. Bu enstrümanın öğretimi ve ilk gitar dersleri bu sıralarda ortaya çıktı.

Gitar Hakkında İlginç Bilgi

Bu “orijinal gitar” ard arda dördüncü (birliğe ulaşmak için) ve ardından beşinci bir telle (Avrupa’da) ve nihayet on yedinci yüzyılda altıncı bir telle süslenerek iyileştirildi… Maalesef enstrümanı oldukça ilkel olan Har-Mose için, gitar bu süre zarfında açıkça çok daha sofistike hale geldi.

Gitar, Mısır kökenli!

Dünyanın En Büyük Gitarı 13 Metre Uzunluğunda…

Doğru… Guinness Rekorlar Kitabı tarafından onaylanan dünyanın en büyük gitarı 13 metreden de uzun hatta(yaklaşık 43 ft Bu bir otobüsün uzunluğu kadardır! ).  Daha da etkileyici olanı, bu gitar bir modelden daha fazlasıdır – aslında her telin doğru perdeyi sunduğu çalınabilir bir enstrümandır.

Teksas’taki Bilim ve Teknoloji Akademisi tarafından yapılan gitar, 2.255 lb (1.000 kg’ın biraz üzerinde) ağırlığındaydı, yapımı neredeyse bir yıl sürdü, teller uçak kablosu içeriyordu ve ikonik bir Gibson Flying V şeklindeydi.

Gitar hakkında

Ve Dünyanın En Küçük Gitarı Sadece 10 Mikron Boyutunda!

Ortalama bir insan hücresi kadar. Her teli 50 nm kalınlığında. Yani 100 atom kadar.

Özellikle çevik bebek parmaklarınız olmadıkça, 1 / 100.000 metre uzunluğuna tekabül eden (yaklaşık tek bir hücre boyutunda) bu gitarı çalamayacaksınız.

New York’taki Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan çift kesitli gitar, aslında tıngırdatılabilen tellere sahip… (tabii ki özel bir ekipmanla), ancak frekanslar o kadar yüksek ki insan kulağı tarafından duyulamıyor.

Gitar Hakkında 13 İlginç Gerçek Bilgi - Büyük, Küçük ve hatta Garip!

Efsanevi Gitar!

Fender tarafından yaratılan, gerçekten türünün tek örneği olan ‘Reach Out To Asia’  Stratocaster, 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunaminin kurbanlarına para toplamak için Katar’da gerçekleştirilen açık artırmada satıldı.

Beyaz Strat’ın üretiminin Fender’e yaklaşık 20.000 $ mal olduğu söylenirken, benzersiz “dizaynı” nedeniyle nihai fiyat milyonlara ulaştı. Bu gitarın üzerinde, 19 gitar ikonunun imzaları da bulunuyordu…Bunların arasında pek çok efsanenin yanı sıra Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Paul McCartney, Sting ve Bryan Adams da vardı! Bu gitarı bu kadar büyüleyici kılan üzerinde yer alan efsaneler desek yanlış olmaz…

Gitar Hakkında 13 İlginç Gerçek Bilgi - Büyük, Küçük ve hatta Garip!

Rekor Fiyata Satılan Gitar: 6 milyon dolar…

Kurt Cobain’in 1993 yılında MTV Unplugged performansında çaldığı akustik gitar, açık artırmada 6 milyon dolara alıcısını buldu.

Nirvana grubunun efsanevi solisti ve aynı zamanda gitaristi Cobain’in 1993 yılında New York’ta verdiği MTV Unplugged programı konserinde çaldığı gitar açık artırmada 6 milyon dolara satılarak şimdiye dek satılan en pahalı gitar olarak tarihe geçti.

Gitarın satıldığı Juliens Açık Artırma şu ana kadar 5 satış dünya rekoru kırdı. Bunlar arasında en pahalı gitar, en pahalı hatıra eşyası gibi ürünler yer alıyordu.

Gitar Hakkında 13 İlginç Gerçek Bilgi - Büyük, Küçük ve hatta Garip!

Gibson Tüm Zamanların En Lüks Gitarını Yaptı!

Yukarıda bahsettiğimiz Fender Strat, ikonik imzaların toplanması nedeniyle değerliyken, Gibson, 2015 yılında onu süslemek için kullanılan zengin malzemeler nedeniyle neredeyse aynı değere sahip bir gitarı daha tanıttı.

Mücevher tasarımcısı Aaron Shum ve müzisyen ve tasarımcı Mark Lui ile birlikte çalışan Gibson’ın “Eden of Coronet” olarak adlandırılan tasarımı, yaklaşık 1.6 kg 18k altına ek olarak 400’den fazla elmas içeren beyaz bir SG’dir.

Gitar Hakkında 13 İlginç Gerçek Bilgi - Büyük, Küçük ve hatta Garip!

Dört Buçuk Gün Gitar Çaldı!

İrlandalı gitarist Dave Browne, 2011 yılında gelmiş geçmiş en uzun gitar seansı için yeni bir dünya rekoru kırdı. Yetenekli gitarist, 12-17 Haziran tarihleri arasında 114 saat 6 dakika 30 saniye aralıksız çaldı.

Mega oturum İrlanda’nın Dublin kentindeki ünlü Temple Bar Pub’da gerçekleşti (konser süresince açık kaldı) ve Dave, şarkılar arasında 30 saniyeden fazla ara vermedi. Dave, Stevie Ray Vaughan tarafından kendisine ödünç verilen bir gitarda toplam 1.372 şarkı çaldı ve U2 klasiği ‘With or Without You’ ile seansını bitirdi.

Stratocaster’ıyla Evlenmiş Bir Adam

2001’de İngiliz müzisyen Chris Black, “Brenda the Fenda” adıyla bilinen kırmızı Fender Strat’ına çılgınca aşık oldu ve 35 yıllık “flörtünden” sonra onunla evlendi. Tören Londra’da bir kilisede yapıldı ve bir arkadaşı tarafından yönetildi.

Chris de o sırada bir kadınla evli olduğu için gitar teknik olarak ikinci karısıydı. Kendini asla fazla ciddiye almayan Chris, bu olaydan sonra “İnsanları neşelendirmek ve sadece biraz eğlenmek içindi” dedi.

David Gilmour Stratocaster # 0001’in Sahibi…

İkonik İngiliz gitarist, dudak uçuklatan seri numarasına sahip Fender Strat’ın sahibidir. Bu kayda değer Strat, beyaz bir kaplama, altın bir pikap, üç tek bobinli manyetik ve nadir bir üç yollu seçici anahtara sahiptir.

Ancak, büyülü balonu biraz patlatmak için, David Gilmour’un Strat’inin ilk gerçek üretim modelinden daha ziyade, büyük olasılıkla bir gösteri parçası olduğu kabul edildi (aşağıya bakın). Ne olursa olsun, bu cehennemin ikonik baltası!

İlk Stratocaster’ın Kimin Olduğunu Yalnızca George Gruhn Biliyor

David Gilmour en havalı seri numarasına sahip Strat’in sahibi olsa da, ilk Stratocaster (seri numarası # 0100 ile geldi), George Gruhn’un Tennessee’deki vintage gitar mağazası tarafından 250.000 $ ‘a satıldı.

George, Nisan 1954’te yapılan sunburst-finished Strat’ı 2014’te sattı, ancak mevcut sahibi anonim kaldı. Ortaya çıkardığı tek şey, yeni sahibinin profesyonel bir müzisyen olmadığı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadığı. Ve çok şanslı olduğu…

Ibanez 7. ve 8. Telleri Ekledi

Fender gibi diğer markalar ekstra telli gitarlar geliştirirken, hem yedi telli (1990’da piyasaya sürüldü) hem de sekiz telli (2007’de piyasaya sürüldü) toplu gitar üreten ilk marka Ibanez oldu.

İlginç bir şekilde, 7 telli gitar aslında bugün bildiğimiz düşük B teli yerine yüksek bir A teline sahip olacaktı. Neyse ki özellikle metal dünyası için işler doğru şekilde gitti!

B.B. King’in Lucille’inin Arkasında Dramatik Bir Hikâye Var

B.B. King, gitarlarına Lucille adını verdi. Sebep? Bir akşam Arkansas’ta bir dansta çalarken, iki adam bir kadın için kavga etmeye başladı. Bunun sonucunda bir fıçı gazyağı devirilerek dans salonunu cehenneme çeviren bir yangına neden oldu.

King dışarı çıktığında, değerli Gibson’ı içeride bıraktığını fark etti ve onu kurtarmak için geri döndü. Ertesi sabah, dövüşe ilham veren kadının adı olan “Lucille”i gitarına armağan etti. Bu, bir zamanlar büyük adamın dediği gibi, “bana bir daha asla böyle bir şey yapmamamı hatırlatmak içindi.”…

Michael Angelo Batio’nun Efsane Dörtlü Gitarı

Dünyanın en hızlı gitaristlerinden biri olan Michael Angelo Batio, çift gitarı ile ünlü, ama aynı zamanda özel yapım bir dörtlü gitara sahip olan ilk kişi olduğunu biliyor muydunuz?

Benzersiz gitar, Gibson’da Wayne Charvel tarafından yapıldı ve Nitro’nun “Yük Treni” videosunda solo için kullanıldı. Ancak balta kısa bir süre sonra El Paso’daki bir gösteri sırasında çalındı. Neyse ki MAB sonunda gitarla yeniden bir araya geldi ama kendi gitarını tekrar satın almak zorunda kaldı…

“[gitarı] İngiltere’de bulduk ve 1.500 sterline kendi gitarımı geri almak zorunda kaldım!”

İşte bu kadar! Sizin de Erturgut Sanat Ailesi ile paylaşmak istediğiniz ilginç gitar gerçekleriniz mi var?

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..