Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bateride Müzik Teorisi Nedir? konusunu ele alacağız.. Müzik teorisinin karmaşık ve öğrenmesi zor olduğunu düşünebilirsiniz, ama öyle olmak zorunda değil! Davulcular için müzik teorisinin temellerini öğrenmek aslında müzik okumayanlar için bile oldukça basittir. İster yeni başlayan, ister deneyimli bir davulcu olun, müzik teorisinin bazı temellerini anlamak, davul çalma becerilerinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir. İşte nasıl başlayabileceğiniz. 

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Bateride Müzik Teorisi Nedir?

Ritim ve Zaman İşaretleri 

Bateride Müzik Teorisi Nedir?
Bateride Müzik Teorisi Nedir?

Davul çalma söz konusu olduğunda ritim muhtemelen en önemli kavramdır. Ayrıca davulcular için müzik teorisi öğrenirken anlaşılması en kolay kavramlardan biridir . Ritim, öncelikle bir şarkının zaman imzasıyla belirlenir, notalarda her çubuğun başında yazılan iki sayı. 

En üstteki sayı size her ölçüde kaç vuruş olduğunu söyler ve alttaki sayı size hangi nota değerinin bir vuruş aldığını söyler (örneğin, 4/4 süresi, çubuk başına dört çeyrek nota vuruşu olduğu anlamına gelir). Bu iki unsuru anladığınızda, herhangi bir müzik parçasıyla birlikte çalmaya başlayabilirsiniz. 

Vuruşlar ve Ölçekler 

Bateride Müzik Teorisi Nedir?
Bateride Müzik Teorisi Nedir?

Davulcular için müzik teorisindeki bir diğer temel kavram, anahtarlar ve ölçeklerdir. Her şarkının, şarkı boyunca kullanılan skalaya hangi notaların dahil edileceğini belirleyen bir anahtar imzası vardır. 

Anahtar imza ayrıca hangi akorların kullanılacağını ve şarkıda ne tür bir armoni duyulacağını (majör veya minör) belirlemeye yardımcı olur. Tuşları ve ölçekleri anlayarak, bir şarkının bundan sonra nereye gideceğini ve bir şarkının her bölümü için ne tür vuruşların veya dolguların en iyi sonucu vereceğini daha iyi tahmin edebilirsiniz.       

Akorlar ve Armoni                 

Bateride Müzik Teorisi Nedir?
Bateride Müzik Teorisi Nedir?

Davulcular için müzik teorisi, akor dizilerini ve armoniyi anlamayı da içerir. Akorlar, birlikte çalındığında armoni oluşturan üç veya daha fazla notanın basit kombinasyonlarıdır; notalarda tipik olarak Romen rakamları olarak sunulurlar (yani, I, IV, V). 

Akorların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini bilmek, davulcuların bir şarkının bundan sonra nereye gidebileceğini tahmin etmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda onlara bir şarkının her bölümünde hangi tür dolguların veya vuruşların en iyi şekilde çalışabileceği konusunda fikir verir.  

Bir Davulcu Olarak Temel Müzik Teorisini Anlamak

Bateride Müzik Teorisi Nedir?
Bateride Müzik Teorisi Nedir?

Peki davulcular için temel müzik teorisini nasıl öğreniyorsunuz ? Müzik teorisi derslerine kaydolmak en iyisidir, ancak bunu yapabileceğiniz sayısız başka yol da vardır. Çevrimiçi videoları izlemekten davulcular için bir müzik teorisi kitabı almaya kadar , kendinizi anında ilerlerken bulacaksınız!  

Bir davulcunun öğrenmesi gereken ilk şeylerden biri müzik teorisidir. Bunu yapmanın en iyi yolu? Müzik dersleri için kayıt olun!

Harika bir davulcu olma konusunda ciddiysen, o zaman bazı temel müzik teorilerini öğrenmek, kesinlikle sahip olunması gereken bir beceridir! Müziğin temellerini anlamak için biraz zaman ayırmak sizi daha iyi bir müzisyen yapmakla kalmayacak, aynı zamanda yeni yaratıcı yollar açacak ve sahnede veya stüdyoda diğer müzisyenlerle daha anlamlı işbirliklerine olanak tanıyacak! Bu yüzden korkmayın, içinizdeki akademisyeni kucaklayın ve bugün müzik teorisini keşfetmeye başlayın!

Bateride Müzik Teorisi Nedir?
Bateride Müzik Teorisi Nedir?