Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Barok Dönemi Gitaristleri konusunu ele alacağız.. Barok dönem için müziğin altın çağı diyebiliriz. Söz konusunu müzik olunca ve işin içine görecelilik girince buna itirazlar gelebilir ancak gitar müziği için kesinlikle altın çağ diyebiliriz. Barok dönem ile birlikte gitar yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladı ve ana enstrümanlardan biri olma niteliğine ilk adımı atmış oldu.

Gitar yıllar içinde evrimleşen ve hala daha evrimleşmeye devam eden günümüzün popüler enstrümanlarındandır. Barok Dönemini (1600 ile 1750 yıllar arasında İtalya’daki opera denemeleriyle başlar ve Johann Sebastian Bach’n ölümüyle sona erer) bütün müzik türleri için temeli oluşturur. Bu dönemde gitarın parlamasıyla birlikte müzik evriminde harika bir kırılma olmuş ve gitar tüm müzik türlerine zamanla katılarak popülerliğini arttırmıştır.

Barok döneminin gitarlarını ve gitaristlerini şimdi ile kıyaslamak çok doğru olmayacaktır zira o dönemdeki müzik ve yapısıyla şimdinin müzik ve yapısı arasında derin farklar vardır. Bugünkü makalemiz ile birlikte gitar müziğinin temellerine inebilir ve yeni gitaristler keşfederek repertuarınızı geliştirebilirsiniz.. Ve unutmayın, gitar o dönemde evrimini tamamlamamıştı..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Barok Dönemi Gitaristleri

Antonie Carre

Barok Dönemi Gitaristleri
Barok Dönemi Gitaristleri

Günümüzde türk ve dünya kaynaklarında çok sınırlı bilgiler ile anılsa da Barok Müziğinin ve o müziğin etkilediği gitar müziğinin önde gelen müzisyenlerinden biridir. Ayrıca bir çok eğitim metodu da yazmıştır..

Francesco Corbetta

Barok Dönemi Gitaristleri
Barok Dönemi Gitaristleri

1615 – 1681 yıllarında yaşamış büyük İtalyan gitarist ve gitar öğretmeni.. Barok dönemi gitaristlerinin en büyüklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle italyan tarzında eserler verse de yaşının ilerleyen dönemlerinde fransız tarzında da eserler verdi. Gitar üzerindeki ustalığı kadar öğretme becerisinde de bir efsaneydi. Öğrencileri arasnda Robert de Visée, Giovanni Battista Granata, Remy Médard, Büyük Birtanyalı Queen Anne ve Fransız King Louis XIV gibi başarılı gitaristler oldu

Francisco Guerau

Barok Dönemi Gitaristleri
Barok Dönemi Gitaristleri

1649 – 1722 yılları arasında yaşadı. İspanyol gitaristler arasında en öne çıkan isimdir. Dönemin tüm gitaristleri gibi saray ve soylulara müzik yaparak ve sarayda eğitim alarak yükseldi. Sıkı bir saray eğitiminden sonra saray baş müzisyeni olarak kariyerine devam etti.

Gaspar Sanz

Barok Dönemi Gitaristleri
Barok Dönemi Gitaristleri

1640 – 1710 yılları arasıda yaşamış gitarist ve rahip.. İspanyol barok müziğinin sembol isimlerindedir. Ayrıca 20. yüzyıl eserleri ve müzisyenleri üzerinde de büyük etkisi vardır. İcrasının yanı sıra gitar eğitiminde de farklı metotlar ve eserler dünyaya bıraktı..

Giovanni Battista Granata

Barok Dönemi Gitaristleri
Barok Dönemi Gitaristleri

1620 – 1887 yılları arasında yaşayan İtalyan gitarist dönemi müzisyenleri arasında en çalışkanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.. Ardında 7 kitap bırakarak gitti ve Granata, o zamanın standart dans türündeki birçok parçanın yanı sıra birçok enstrümantal toccata, prelüd ve chaconne besteledi. 

Angele Michele Bartolotti

Barok Dönemi Gitaristleri

İtalyan gitarist, theorbocu ve besteciydi. Bartolotti, ilk gitar kitabının başlık sayfasında kendisini “Bolognese” ve ikinci gitarının başlık sayfasında “di Bologna” olarak tanımladığı için muhtemelen İtalya’nın Bologna kentinde doğdu. Bartolotti’nin erken kariyeri muhtemelen Floransa’da, muhtemelen Giuliano Dükü Jacopo Salviati’nin hizmetinde geçti. Bartolotti, İtalya’da geçirdiği yıllarda en az iki gitar müziği koleksiyonu yayınladı.

Ludovico Roncalli

Barok Dönemi Gitaristleri

1654 – 1713 yılları arasında yaşayan İtalyan gitarist 1692’de beş çeşit barok gitar Capricci armonici sopra la chitarra spagnola “İspanyol gitarı için harmonik kaprisler” için dokuz süitten oluşan bir koleksiyon yayınladı. Bu müziğinden öte yayımladığı en önemli eser oldu..

Girolamo Montesardo

Barok Dönemi Gitaristleri

Soyadı aslında Melcarne olmasına rağmen, Lecce Eyaletindeki küçük bir kasaba olan memleketi Montesardo tarafından anıldı. Bologna’daki San Petronio Bazilikası’nda şarkıcı, Fano’da ve Ancona’da maestro di cappella olarak çalıştı. Günümüze ulaşan en eski eseri 1606’da Floransa’da yayınlandı. Gitar kitabı Nuova inventione d’intavolatura per sonare li balletti sopra la Chitarra Spagniuola, beş derslik bir gitar çalan rasgueado için akorların alfabe gösterimi kullanılarak basılan en eski kitaptır.

Robert De Visee

Barok Dönemi Gitaristleri

10 parmakta 10 marifet müzisyenlerden biridir. Dönemin popüler çoğu müzik aletlerini ustalıkla çalabilmektedir.. Kökeni net olarak bilinmese de Portekizli olduğu tahmin edilmektedir.. Onu gitarda ön plana çıkaran yegane unsur asillere yaptığı müzikler oldu. Hatta 1719 yılında 14. Louis ona ‘Kralın Gitar Ustası’ lakabını verdi

Santiago de Murcia

Barok Dönemi Gitaristleri

1673 – 1739 yılları arasında yaşan İspanyol Gitaristin Madrid’de doğduğu biliniyor. Basılı gitar müziği koleksiyonu Resumen de acompañar’da Murciakendisini Savoy’un İspanyol Kraliçesi Maria Luisa’nın Gitar Ustası olarak tanımlıyor.