Baget Tutuş Teknikleri | Baget Nasıl Tutulur?

Bugün ki yazımızda, siz bateristlerin en sık kullandığı ve ihtiyaç duyduğu bir parçadan, bagetlerden ve baget tutuş tekniklerinden bahsedeceğiz.

Baget-Tutuş-Teknikleri-Baget-Nasıl-Tutulur

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ Baget Nedir?

♦ Baget Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

♦ Baget Tutuş Teknikleri

Dilerseniz siz bateristler için hazırladığımız, baget hakkında öğrenmek isteyeceğiniz her türlü bilgiyi barındıran yazımıza geçelim.


Baget Nedir?

Baget-Nedir

Bagetin tanımını kısa ve basitçe yapmamız gerekirse: Bateri çalmaya yarayan, ince ve kısa bir çubuk.

Baget, bateriyi çalmamıza yarayan, istediğimiz duyguyu ve tempoyu yansıtmamızı sağlayan, değişik ağaçlardan üretilen bir “çubuk”tur. Dilerseniz sizler için farklı ağaçlardan üretilmiş baget türlerini madde madde listeleyelim;

  • Hickory (Ceviz Ağacı): Bir tür ceviz ağacı olan hickory ile üretilen bagetler hem esnek hem de en iyi enerji iletimini sağlayan ve bu özellikleri ile ünlü olmuş bir ağaç türüdür.
  • Maple (Akçaağaç): Akçaağaç ile üretilmiş bagetler, ağacın özelliğinden kaynaklı olarak ağırlığı en hafif olan baget türlerindendir. Bu bagetleri kullananlar, titreşimi neredeyse hiç bir şekilde hissedemezler çünkü bu bagetler bunu engelleyecek yoğunluklara sahiptirler.
  • Oak (Meşe): Meşe ağacının kendisi, yoğunluğu çok yüksek bir ağaç türüdür. Dolayısıyla bu ağaçtan üretilmiş bagetler daha dayanıklıdır fakat düşük enerji aktarımı nedeni ile titreşimi elinizde çok fazla hissettirir, çoğu baterist, ellerinin acımasına sebebiyet verdiği için meşe ağacından üretilmiş bagetleri tercih etmez.

Baget Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Baget-Seçerken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Öncelikle, bateriniz ile çalmak istediğiniz müzik tarzlarını belirlemelisiniz. Her baget türü malesef ki her müzik tarzını tam anlamıyla desteklememektedir. Dolayısı ile satın alacağınız ve seçeceğiniz bagetleri, yapmak istediğiniz müzik türüne uygun, o müzik türünde %100 performans sağlayabileceğiniz şekilde seçmelisiniz.

Öncelikle ağaç mı yoksa naylon uçlu bir baget mi kullanacağınız konusunda karar vermeniz gerekmektedir. Eğer canlı bir davul performansı sergileyecekseniz, ağaç bagetlerden daha iyisi yoktur fakat bununda bir handikapı vardır ki göz ardı edilemez: Ucu ağaç olan bagetler, baterinin davulunun derisine, ucu naylon olan bagetlere nazaran daha fazla zarar verebilir. Eğer satın alacağınız bagetleri stüdyo performanslarında kullanmak istiyor ve davulun parçalarından parlak sesler sağlamak istiyorsanız mutlaka ucu naylon olan bagetleri tercih etmelisiniz. Ayrıca, elektronik bir davul kullanacaksanız kesinlikle naylon uçlu bir baget satın almalısınız.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken nokta ise bagetlerin ölçüleridir. Piyasada üretilen çok fazla ve farklı ölçüye sahip üç ana baget türü bulunmaktadır. Bu baget türleri arasından size en uygun olanı bulmanız tabi ki de uzman bir yardım alınmadan zor olabilir. Fakat biz sizler için bu karmaşayı çözüyoruz. Dilerseniz sizler için bu üç ana baget ölçülerini listeleyelim;7a. Bunlar ince ve hafif bagetlerdir.

1) 7a bagetler davulunuzdan daha yumuşak bir sound almanızı sağlarlar. Jaz ve türevi müzik formları için daha uygundur.

Kalınlık:0.540″ (1.37mm) 5a. En yaygın olarak bilinen bagetlerdir.

2) 5a bagetler orta kalınlıkta olduklarından hem yüksek hem de daha yumuşak davul performansları için; özellikle rock ve türevi müzik formları için en uygun ebattaki bagetlerdir.

Kalınlık:0.565″ (1.43mm)

3) 5b/2b. Bu ölçüdeki bagetler ortalamadan daha kalın olan bagetlerdir. Bu tip bagetler daha yüksek bölümlü müzik türevleri için; özellikle “Heavy Rock” müzik için çok uygun bagetlerdir.

Kalınlık:0.630″ (1.60mm)


Baget Tutuş Teknikleri

Baget-Tutuş-Teknikleri

Baget tutarken öncelikle dikkat etmeniz gerekenleri madde madde listeleyelim;

  • Bagetleri tutarken ellerinizi fazlasıyla sıkmamaya çalışın
  • Bagetleri vuruyormuş düşüncesini aklınızdan atıp, bir enstrüman çalıyormuş gibi hissedin
  • Parmaklarınızı doğru pozisyonlarda yerleştirin
  • Bagetleri tutarken avuç içinizdeki etlerin sıkışmasına izin vermeyin

Şimdi gelelim baget tutuş tekniklerine. Bateri tutuş tekniklerinde üç adet genel tutuş pozisyonu ve türü bulunmaktadır. Bu tutuş pozisyonları şu şekildedir;

  1. Match & Traditional
  2. Match
  3. Traditional

Match Traditional

Match & Traditional


Match

Match Pozisyonu


Traditional

Traditional


Baget-Tutuş-Teknikleri-Baget-Nasıl-Tutulur

Umarız, sizler için hazırlamış olduğumuz bu detaylı baget ile alakalı yazımızdan memnun kalmışsınızdır. Bu tarz içeriklerin devamını görmek istiyorsanız, sitemizi takipte kalın!

Ayrıca; eğer bir bateri satın almak istiyor fakat hangi marka ve modeli satın almanız gerektiğiniz konusunda aklınızda endişeler var ve bir türlü karar veremiyorsanız “İlk Kez Bateri Satın Alacaklara En Uygun Fiyata Bateri Satın Alma Rehberi” isimli yazımızı okuyup, hangi marka ve model baterinin ve parçalarının size daha uygun olduğunu ve bu parçaları en uygun fiyata nasıl satın alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.