Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Ayna Kullanarak Yaratıcı Portreler Çekmek konusunu ele alacağız.. Fotoğraf çekmenin belki de en yaygın ve keyifli yanlarından biri de portre fotoğrafları çekmektir. Eline fotoğraf makinesi alan hemen hemen herkes bir aşamada portre çalışmış ve daha başarılı portre çekimleri için çalışmıştır. Peki hiç ayna kullanarak yaratıcı portreler çekmek için yapmanız gerekenleri düşündünüz mü?

Pek çok başarılı fotoğrafçı, bir model ve aynalar ile harika portre fotoğrafları çeker. Bu fotoğraflar bazen bir dergide, bazen bir reklamda ya da sosyal medya hesabında karşınıza çıkar. Peki bu başarılı fotoğrafların püf noktaları nelerdir? 

İşte bu sorunun yanıtını bugünkü yazımızda vermeye çalışacağız. Eğer siz de ayna kullanarak yaratıcı portreler çekmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Ayna İle Çalışırken Işık Ve ISO Ayarlarına Dikkat Edin 

Ayna Kullanarak Yaratıcı Portreler Çekmek

Ayna fotoğrafçılığı ile ilgili en iyi şeylerden biri, sınırsız olanaklar sunmasıdır. Aynaya erişiminiz olduğu sürece, istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman fotoğraf çekebilirsiniz.

Farklı kıyafetlerle denemeler yapmak ve sınırlı miktarda ışıkla harika fotoğraflar çekmek istiyorsanız, bunu kolayca yapabilirsiniz. Gündüz saatlerinde genellikle ihtiyaç duyulmayan yapay ışık ve DSLR fotoğraf makinesi ayarlarıyla çalışmanız yeterlidir.

Yapay ışık, nesnenizin özelliklerini geliştirebilir. Fotoğraf çekerken, fotoğraflarınızın renk sıcaklığını ve ıso’yu manuel olarak değiştirdiğinizden emin olun. Renk sıcaklığı, rahatsız edici tonları düzeltmenize izin verir ve ISO, sınırlı ışık alan yerlerde keskin fotoğraflar çekmenize yardımcı olur.

Manuel Odaklama İle Çekimler Yapın

Ayna Kullanarak Yaratıcı Portreler Çekmek

Çekiminizin konseptine bağlı olarak, kompozisyonlarınızda çok sayıda yoğun ön plan ve arka planla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu nedenle, otomatik odaklama yanlış nesneyi yakalayabilir veya hiç odaklanamayabilir. Özellikle f / 1.2 gibi küçük bir diyafram değeriyle çalışıyorsanız manuel odaklamaya geçerek bunu önleyebilirsiniz.

Manuel odaklama, tam olarak ne istediğinizi yakalamanıza izin verecektir. Düzenli olarak kullanmazsanız, ilk başta çok garip hissedeceksiniz. Bunun sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.

Kullandığınız aynanın modelinizin yüzünde çarpıklıklar yaratması da olasıdır. Bunlar yalnızca fotoğrafınızı yakınlaştırdığınızda fark edilir, bu nedenle sorun olmamalıdır.

Küçük Alanlarda Ayna İle Genişlik Yaratın

Ayna Kullanarak Yaratıcı Portreler Çekmek

Asansörler gibi küçük alanlarda daha fazla alan yanılsaması yaratmak için aynalar bulunur. Küçük odalarda çekim yaparken bu numarayı kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Küçük bir dairede yaşıyorsanız, konunuzun ayna görüntülerini uzaktan çekmek için büyük bir ayna kullanabilirsiniz. Bu, özellikle iç mekanlarda kullanımı pratik olmayan bir zoom objektifi kullanıyorsanız kullanışlıdır.

Kendiniz ve modeliniz arasında daha fazla alan oluşturmak için büyük aynaları da kullanabilirsiniz. Bu onları daha rahat hissettirecek ve kameranıza çarpma konusunda endişelenmeden poz vermeleri için onlara yer verecektir.

Birden Fazla Ayna Kullanarak Gerçeküstü Fotoğraflar Yakalayın

Gerçeküstü fotoğrafçılık, masallardan esinlenen diğer dünya kavramları ve hikayeleriyle ilgilidir. Rosie Hardy gibi bazı sürrealist fotoğrafçılar sıra dışı fotoğraflar oluşturmak için fotoğraf düzenleme becerilerini kullanırlar. John Dykstra gibi diğerleri, düzenlenmemiş şaheserler yaratmak için sahne ve hayal güçlerini kullanırlar.

Bununla birlikte, gerçeküstü fotoğraflar oluşturmak için her zaman inanılmaz düzenleme becerilerine veya sahne malzemelerine ihtiyacınız yoktur. Aynaları kullanarak, modelinizin yüzünün farklı açılarına odaklanabilir ve fotoğrafta görünmeyecek nesneleri tek bir aynayla yansıtabilirsiniz.

Burada, daha iyi görüntüler için farklı yansıtıcı yüzeyler de yapabilirsiniz.

Ayna Sayesinde Portre Fotoğrafçılığının Sınırlarını Aşabilirsiniz

Ayna Kullanarak Yaratıcı Portreler Çekmek

Portre fotoğrafçılığı genellikle kameranın önünde duranlara odaklanır. Arkasındaki herkes görünmez olmalıdır. Aynada hem kendinizin hem de modelinizin fotoğraflarını çekebildiğiniz için ayna fotoğrafçılığı bu kuralın bir istisnasıdır.

Yaratıcı otoportrelerinize derinlik katmak için bu tekniği kullanabilirsiniz. Yine de bu tekniği idareli kullandığınızdan emin olun. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz. Erturgut Sanat Merkezi Gitar Kursu